Mama-live
SVIŤ, MĚSÍČKU, SVIŤ

Nene, nehrajeme si na lidi z doby dávno předávno minulé, nemyslíme si, že umělé osvětlení dětem brzdí vývoj a krade duši, a nerozhodli jsme se používat jen přirozené světlo k osvícení čehokoli :-D Jsme v tomto velmi komerční, máme doma lustry, lampy a další vymoženosti:-D A jsme nyní ve fázi, kdy vybíráme dětem do pokojíčku další osvětlení

Je to zvláštní, ale když uvažuji byt a jeho vybavení, je mi světlo obecně celkem jedno. Je to tím, že je to vysoko u stropu? :-D Byt jsme kupovali již "hotový" - bylo tedy dané, kudy jde elektřina, kde bude osvětlení a jen drobně jsme s tím hýbali. A i výběr konkrétních kousků jsme nijak nehrotili, chtěli jsme prostě rychle svítit a nechtěli jsme mít roky místo lustru ze stropu visicí kabel se žárovkou :-D V dětském pokoji bylo stropní světlo a toť vše. V noci dětem svítíme světýlkem z chůvičky. Měli jsme světýlko, co mělo reagovat na zvuk nebo pohyb a nereagovalo na nic, nebo reagovalo na všechno, takže Barunce v noci cestu ke dveřím neusnadnilo. 

Když se nad tím jako laik a máma zamyslím, vnímám u dětí a světel tři období - jako miminka nepotřebují nic, spíš je lepší šero. Měli jsme lampičku ve tvaru květinky a tou jsem si svítila při nočním kojení, při přebalování. Nakonec jsem i to odbourala a maximálně jsem si přisvítila mobilem, abych mimináče nebudila.

Dlouhou dobu byl pokojík místo na spaní a místo, kde se skladují hračky, ale hrát se chodí do obýváku. Takže jedno centrální světlo bylo dostačující. Máme poměrně obyčejný lustr, kdybych ale vybírala dnes vzhledem k barvám stěn, líbil by se mi tento žlutý.

lustr

Kolem třetího roku si Barunka začala hrát více v pokojíčku, přesouváme se tam. A začíná si i sama prohlížet knížky, lepit nálepky do samolepkových knížek apod. A já nyní rozmýšlím, jaká další světla bychom využili. První mě napadá lampička nad hlavu na knihovnu, aby si mohla lebedit v pelíšku a v klidu si číst, aniž by musela svítit velkým světlem.

_DSC_7937

Pokud bych výběr světla konzultovala s Barunkou, bude její odpověď v 90 % "musí to být modro-růžové a s Elsou". Ale jsem ochotná najít decentní kompromis a protože bude mít Barča brzy narozeniny, tak si dovedu představit, že jí princeznovská růžovka udělá radost. Ano a to i přesto, že světla považuji za vybavení, které s dětmi "poroste" a nechci jej sezónně měnit dle vkusu :-D 

princezny lampa

 

V pokojíčku je sice stoleček, u kterého v mé představě kudrlinka seděla a malovala si, leč není tomu tak :-D Maluje si, modeluje a vše kreativní provádí u kuchyňského stolu. Takže stoleček osvětlovat nebudeme, zatím. 

Ale protože máme šikovnou interiérovou designerku a ta v plánu pokojíčku přemýšlela o stavu současném i budoucím, máme rozmyšlené i psací stoly dětí a ty pak jistě budou muset být osvětlené tak, aby se u nich dobře dělaly úkoly - pokud nebudou Osičky po mně - já jsem vše dělala na posteli, nejsem stolní typ :-D 

Jak vybíráme? Dbáme samozřejmě v první řadě na to, aby světlo plnilo funkci a bylo bezpečné. Ale! Dětský pokoj má být místo hezké, kde je dobře dětem i rodičům a kde to ladí. Od léta loňského roku jej stále zvelebujeme, základ máme a hlavními prvky jsou žlutá a hnědá barva na tapetě a malbě a detail královské korunky.

_DSC_7942

Protože Barunka v noci prostě trvá na tom, že nás nechce nechat o samotě, a stěhuje se k nám, tak pořád uvažuji nad světýlkem, které ji tmou provede (chůvičkové světlo je spíše dočasné řešení). 

lampicka

Pořád nemáme pokojík finální a hodně řeším obrázky - chci něco personifikovaného, na míru - máte zkušenost nebo tip? Dětské, moderní a šmrncovní a abych si mohla navybírat, co chci nakreslit. Děkuju předem!!!