Mama-live
ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMŮ ANEB JAK MIMI-PÁN JÍ, RESP. NEJÍ VOL.I

Honzíkovi táhne na devátý měsíc a já mám stále trochu obavu říct nahlas, že jí. Byl a je to totiž boj a já to nechci zakřiknout. Rozhodně nemůžu říct, že by snědl, co je mu předloženo, na to je moc hrdej/vybíravej nebo kdo ví co...

Každé dítě je (nejen v jídle) jiné, jiní jsme i my rodiče. U dětí má vliv kojení, sourozenec, povaha, tělesná stavba... My rodiče máme zase různé nároky na složení jídelníčku, jinou trpělivost se zaváděním jednotlivých potravin a pokrmů. Někdo se vytočí jen dítě poprvé plácne tlustou, ehm tedy baculatou, ručičkou do lžičky a osprchuje mrkví bílou zeď, jiný krmí nahé dítě ve vaně a je spokojený... Já patřím do skupiny, že jsem ochotná kvůli jídlu pustit pohádku a netrvám na řádném stolování, vím vím, že to není ideál, ale u Baru to fungovalo. Ona i byla čistotná, nemám po ní jediné body špinavé od jídla. Honzík je pro ti ní čuník a sní toho pětinu:-D 

Mimi-pán byl vždy nadšený kojenec a zároveň nás hladově sledoval u jídla. Mnula jsem si ruce, že budou příkrmy stejně dobře přijaty jako u Barunky. Ejhle... Domácí mrkvičku tak trochu olízl a pak nastalo období, kdy jsme jen rozdělávali nové skleničky a buď je nakonec jedl Honza nebo jsme je vyhazovali. Honzíka to nebralo. 

_DSC_5976

Kojila jsem dál a nepřestávala to zkoušet. Pediatrička dávala rady, my je zkoušeli... 

Jediné, co mimi-pánovi celkem jelo, byla kaše. A krátce před osmým měsícem mě sledoval při snídani tak urputně, až jsem mu dala ochutnat jogurt a ve finále o kelímek přišla, chlapeček ho vdechl. No jupíí. Jenže on je lišák, navnadí a pak se stáhne... 

_DSC_1118

Ovocné přesnídávky nechtěl vůbec, maso a zeleninu tak trochu. A přišla krize. S jeho zuby se kojení stalo velmi bolestivou procedurou, mně tekly nervy a slzy. Když bylo nejhůř, dostal dětský piškot a já oddalovala kojení, co to šlo. 

Pak jsem se rozhodla, že už to nedávám, že musím s kojením skončit (kojení, odstavování a různé tipy a triky budou mít samostatný článek). Výsledek byl ten, že Honzík byl od ranní k večerní kaši spíš na piškotech a vodě a vytrvale odmítal všechna jídla během dne. Tvářil se spokojeně, rozhodně neměl propadlé tvářičky a rachitický hrudníček a když jsem si někomu postěžovala, že nejí, odpovědí mi bylo ironicky povytažené obočí a něco ve smyslu "ten nevypadá, že by hladověl a strádal". 

U našich dětí se vyplatí nechat vývojové novinky na nich, tak jsem se uklidnila. Kojení přestalo bolet, zase jsme začali, dohodli se na kompromisu a výsledek je ten, že Honzík sem tam i hezky jí. 

A zhruba v době, kdy jsme zkoušeli kde co, jsem kývla na nabídku stát se ambasadorkou značky HiPP. Ve zkratce to znamená, že jsem dostala na otestování pro sebe a pro jednu z vás různé příkrmy, pitíčka i tělovou kosmetiku a vám napíšu, jak který produkt hodnotím a pokud budu mít srovnání s podobnou věcí od konkurence, tak srovnám.

Co bych vám o značce HiPP řekla, jak ji vnímám? Jako voňavou. Vysvětlím... Maso-zeleninové příkrmy jsem v minulosti nikdy skoro neochutnala, nedávám už jen ten zápach, nechápala jsem Honzu, že byl rád, když Baru nedojedla. Jsem cimprlína? HiPP skleničky mi voní jako jídlo. A Honzíkovi chutnají. Mně se líbí zajímavé kombinace ingrediencí a praktické vychytávky.

Barunka baštila nejvíc příkrmy od Hami a privátní značku dm drogerie Babylove. 

Jak tedy vypadá Honzíkův současný jídelníček

RÁNO: kaše (vanilková od Hami) a maminka

DOPOLEDNEjogurt (nejdřív jsme začali Hollandií a to se mu křivila pusa, teď baští smetanový jogurt a je schopný sníst i tři denně, kdybych ho pustila k lednici) nebo ovoce (samotné je na něj příliš ostré, kyselkavé, tak buď přimíchám piškot nebo kupuji skleničku, kde je ovoce v kombinaci s piškotem, musli nebo sucharem)

_DSC_0497

POLEDNE: maso-zeleninový příkrm (nedočkavě čekal na zavedení masa) - sní tak 80-100 gramů, víc ne. Ráda to střídám a oceňuji originální a zajímavé kombinace, třeba maso+brambora+řepa od HiPP.

_DSC_1123 _DSC_1121

ODPOLEDNE: jogurt nebo ovoce - protože jsme odpoledne často venku, jsem ráda za ovocnou kapsičku, kterou jde dobře uzavřít.

_DSC_1041

VEČER: kaše (na dobrou noc jablečná od HiPP nebo vanilková Hami) nebo dojí od oběda a před spaním maminka

NOC: maminka :-D

A do toho uzobává křupky a krekry (třeba borůvkové nebo jablečné od HiPP), sem tam se podrobí rohlíkem, miluje plátkovou goudu nebo šunku.

A během dne hodně pije vodu nebo čaje. 

V dalším ze série článků vám více popíšu, jak se miminu zavádí jednotlivé položky v jídelníčku a v jakých porcích, ať jsem trochu za chytrou. A ukážu naše nej jak od HiPP, tak od konkurence. 

Jsou tu maminky, které toto aktuálně řeší? Maminky dětiček, co si vybírají v jídle a nevyblizují misku? 

Příští "stravovací" článek bude spojen se soutěží - mám tu pro vás spoustu věcí od HiPP a doplním mimi-věcmi od MAM, tak se těšte!