Mama-live
HRAD A ZÁMEK STARÉ HRADY

"Koště do pravé ruky!"..."Baru do pravé, to je ta druhá!"..."Nooooohu elegantně přehodit a na koště nasednout!"..."Baru, jako abys na tom seděla, nemáš ji mít na koštěti položenou."..."Aaaaaa zařadit jedničku a fičíme, ta druhá zatáčka vynáší, dávejte bacha."..."Baru, trošku pohni, brzdíme kolonu!"

"A nejlepším letcem na koštěti se stává tady Růžovka. Růžovko, tys v té zatáčce normálně ani nohy na zemi neměla! Víš, co to znamená? Žes letěla! Gratuluju, vítej mezi čertovky! A vy pane v modré bundě, jak vy chápete výraz elegantně???"

"Mami, já byla nejlepší!!! Chceš to naučit?" :-D

 

 

Máme moc rádi prohlídky hradů a zámků a pokud to někde dělají interaktivní, zajímavé a zábavné i pro děti, dokážeme to ocenit. Dyť o tu historii stejně nikomu nejde - schválně, pamatujete si z některých prohlídek, co jste absolvovali, byť i jedinou informaci? Já to vypouštím ještě v komnatách - ty informace! 

 

 

Vždycky jsem si myslela, že sezóna hradů a zámků startuje s prvním jarním dnem/teplejším slunečním paprskem/když se ze zimního spánku vzbudí pan Krbec nebo jiný kastelán. A nikdy jsem nepátrala po tom, jak to je doopravdy. 

Proto jsme byli nadšení, že hrad a zámek Staré Hrady je nejen otevřený i v lednu, ale navíc nabízí skvělé pohádkové prohlídky pro děti.

Rovnou říkám, že jsem lepší prohlídku nezažila a byl to zážitek pro všechny Osičky.

 

 

Barunka dva dny předem vyjmenovávala jednotlivé pohádkové postavy, které zná, a zjišťovala, jestli je při prohlídce pozná. Myslím, že i ona ale byla nakonec překvapená, když sdělila čarodějnici Racochejle, že má ráda Elsu, a ona ji pozvala do Ledového království. Nebojte, pouze shoda jmen, Disneyho kýč nemá na Starých Hradech co dělat. 

Ze tří prohlídkových okruhů jsme si tentokrát prošli dva a těšíme se, až to zkompletujeme. Začali jsme ve sklepení a pak se šli podívat na půdu. ("„No to jsem ale nečekala, že to bude taková pěkná půdička... velká, suchá... ta se vám ale povedla, ta půdička, pane Knotek... tady se mi to bude věšet...”)

 

 

Výhoda prohlídek zámků a hradů v zimě? Určitě jich je víc, ale dvě vám prozradím. Nejsou tam moc lidi, například ve sklepení jsme to měli jako soukromou prohlídku. A na půdu jsme šly všehovšudy tři rodiny. Vždycky když "málo lidí" označuji jako výhodu, říkám si, že musíme působit jako ohromně společenská rodina :-D

A druhá výhoda? Byli jsme oblečení jako do mrazu, protože mráz byl. Venku, ale i ve sklepě. A to se čepice i bundy hodily. Vyprávěl mi jeden známý, že tam byl s dětmi v létě a trochu frišno jim bylo.

 

 

Čarodějnice Racochejla, tedy naše osobní průvodkyně sklepením, si naše děti hned pojmenovala jako Barunka a Šmudla, protože Honzík se nejen odmítl představit, ale stydlivě se snažil omotat Honzovi kolem krku. Nebál se, ale přece jen není mistr sociální konverzace a čarodějnice s mohutnými vlasy pokládající otázky ohledně pohádek, si jeho důvěru získávala postupně. A taky není žádnej Šmudla, ale mimi! Velký silný mimi :-D

Veškerou konverzaci obstarávala Baru a byla ve svým živlu. Hodní a zlobiví trpaslíci, vodníci, obři, ledoví muži, draci, hladomorna. Všechny postavy i kulisy do detailu vymakané - to jsme zase oceňovali já s Honzou. Tu propracovanost v každém detailu. A ty příběhy, ty dlouhé, napínavé nebo legrační příběhy, které nám Racochejla vyprávěla o každé z postav. 

Bylo to skvělé! A to nás čekala ještě půda.

 

 

Než nás čertovka Ramajána vzala na půdu, rozhodla se, že nás naučí létat. Asi když budeme tak vysoko, aby měla jistotu, že budeme cajk.

No zážitek, jasná věc! 

A na půdě pak další skřítci, další draci a pohádkové postavy se zajímavými osudy. 

 

 

Průvodkyně podle mě musí být studentky pedagogiky, herectví nebo mít prostě talent, protože tak poutavý výklad jsem dlouho neslyšela. Bavili se malí i velcí. 

Všechny pohádkové postavy s jejich příběhy vydávají Staré hrady i knižně. A my rozhodně u prvního dílu nezůstaneme, protože jsme pohádky z prvního dílu přečetli za tři večery. 

A hrajeme pohádkové pexeso, které je ke koupi v pokladně. Měla jsem trochu obavu, že to bude pro Barunku těžké, pro mě všechny ty čarodějnice a draci vypadají stejně. A ta naše liška bystrouška? Drtí nás, kupičkuje si všechny ty Archibaldy, Zeliáše a Piruetky. A kromě toho, ještě škodí. "Mami, tady, tady je ta Knedlína...muhahaha, je tady vedle a já vyhrála!!"

 

 

Suma sumárum, takhle vytuněný hrad/zámek jsme nezažili a těšíme se na jaro. Sice tam budou lidi, ale tak přijedeme třeba v úterý brzo ráno :-D

 

My domů nespěchali a cestou jsme se stavili ještě v Mladé Boleslavi na kávu - Škoda nezajít, moc milý podnik na náměstí se skvělou kávou. 

 

A pokud jsem vás nalákala a Staré hrady vás zaujaly, mrkněte na Slevomat SEM, a využijte možnost mít vstupné do konce dubna levněji.