Mama-live
CO SE ŘÍKÁ O BĚHÁNÍ A U MĚ TO NEPLATÍ?

Kdyby se mě někdo kdysi zeptal, jaký způsob mučení mě stoprocentně přinutí promluvit, vyhrkla bych na první dobrou: "Donuťte mě běha dlouhý tratě!". Nebyla jsem nikdy běžkyně, neměla kondici a běhání bývalo fakt trápení. 

Ale nakonec jsem si cestu k pohybu našla a i běhání vzala na milost. A musela jsem sama v sobě překonat pár překážek, protože lidi říkali, že s během se to má tak a onak... A u mě to nefungovalo. Nejsem evidentně lidi :-D

Jak to mám s během já, která obecná pravidla a doporučení ignoruju a jakým sportovním oblečením jsem si udělala radost?

Běhat můžeš přece kdykoli

To je zcela jistě pravda! Já snila o tom, že si přivstanu, rychle na sebe naházím oblečení a vyběhnu vstříc vycházejícímu slunci... Budu mít pak jistě po celý den dobrý pocit, že jsem pro sebe něco udělala, mám odškrtnuto a nastartovaný metabolismus.

Výsledkem bylo, že jsem měla akorát výčitky: nechtělo se mi vstávat a když jsem se dokopala, vůbec mi to neběželo. Zjistila jsem, že prostě po ránu nemám tu správnou energii, jsem ztuhlá, není to můj čas.

Dnes? Vybíhám ve chvíli, kdy dětem začínají večerní pohádky a "do koupání" jsem zpátky. Během karantény to byl ideální čas i kvůli tomu, že se lidé už vrátili domů ze svých procházek a já nikoho nepotkávala.

Vyzkoušejte si, kdy vám to nejlépe vyhovuje a kašlete na to, kdy běhají ostatní!

Super je, že můžeš běhat kdekoli

Opět za mě blbost. Nebo tedy ano, můžeš vyběhnout kamkoli - při nedávné procházce vylidněnou Prahou jsme potkali běžkyni i kousek od Karlova mostu. Ale! Taky ti to nemusí všude vyhovovat. Běhávala jsem na okruhu kousek od domu - věděla jsem, že tam to mám kilák, okruh má taky zhruba tak, dobře se to počítalo. A kroužila tam jak debil mezi ostatními běžci, lekala se kolařů a psů...

Našla jsem si jinou trasu, ale na lavičkách době karantény vysedávala omladina lačná po sociálním kontaktu a alkoholu v PET lahvi... A já z duše nesnáším, když na mě někdo u běhání čumí :-D Možná jsme cíťa, ale já u toho chci mít klid :-D

A pak jsem dostala tip na další trasu - v podvečer je vylidněná, střídá se tam terén a našla jsem si ideální pětikilometrovou cestu, která mě baví.

Běhání vás musí bavit a pokud vás cokoli na trase vytáčí, není to ta pravá! Klidně popojeďte, hledejte!

Najdi si parťáka, ať máš motivaci

Bude to znít možná divně, ale pro mě je parťák zátěž. Nejsem v pozici, kdy jsem naprostým pánem svého času, s Honzou jsme v Praze na děti sami a musíme často logisticky čarovat, abychom vše zvládli.

Takže nemůžu vyběhnout, kdykoli se mi zachce, a ještě to s někým plánovat na konkrétní čas. Někdy se mi taky zrovna nechce... Jediní parťáci, které "snesu", jsou ti moji rodinní. S Barunkou nám to běhá náramně, někdy se přidá Honzík na kole a je to sranda. Když jdeme s Honzou, tak se neomezujeme. Já se neservu kvůli jeho rychlému tempu a on zas nebude trpět vedle mě. Takže společně vybíháme a vracíme se domů, jinak každý podle svého...

V intenzivní karanténní době jsme byli doma pořád spolu a bylo i fajn na 30-40 minut zmizet a vrátit se s čistou hlavou a pár kilásky v nohách.

A s tím motivujícím parťákem je ještě jeden zádrhel: každý máte jinou kondici, jiné tempo a jiné cíle. Podle mě je blbost snažit se držet rychlost s kýmkoli. Vaše tepová frekvence pro spalování tuků je při úplně jiné námaze... A jestli se snažíte urputně dohnat kamarádku a lapete po dechu, pojedete na cukry a to je k prdu!

Pokud jste rozhodnutí s během začít, nepotřebujete mít vedle sebe nikoho!

Nic speciálního k běhu nepotřebuješ

Že prý je to ideální sport z hlediska výdajů, protože se nejen neplatí žádné vstupy do sportovních center, ale běhat se dá navíc v čemkoli.

Tak za prvé je to blbost a za druhé taky! A to není nic proti běhu, ale když chcete běhat pořádně, potřebujete minimálně kvalitní boty a ne kdejaké kecky. A jste-li i trochu pipinka, musí vás to bavit vizuálně a hezké sportovní oblečení je fajn motivace!

Potřebujete dobré boty! Nejsem až takový nadšenec, abych to hrotila ve specializovaných prodejnách, řešila pronace a supinace apod. Ale jen tak zkusmo jsem zašla do Decathlonu, vybrala jsem si botky do tisícovky a hned odpoledne vyběhla. Chtělo se mi brečet... Bačkůrky a naprosto jiný pocit z běhu!!!

Potřebujete i dobrou podprdu! Zvlášť vy, co máte prsa větší. Nechcete s nima při běhu dostat do nosu :-D Je to nejen o pohodlí, ale dobrá podprsenka zabrání do budoucna bolesti zad. Běh se řadí mezi dynamické aktivity (každý to má jinak :-D) a buď volte podprsenku s tvarovanými košíčky, která drží prsa pevně na místě nebo sportovní podprsenku bez košíčků, která prsa přimkne těsně k tělu – ta třeba vyhovuje mně. Musí dobře sedět a při pohybu nepřekážet, neřezat!

A co se týče oblečení? Jasně, můžete běžet v teplákách a v mikině... A nebo si udělat radost a dopřát si kvalitní sportovní oblečení, které je funkční a vy v něm vypadáte pěkně. U běhu platí, že oblečení má být lehké přiléhavé - tričko a tílko z merino vlny, šortky a legíny. Pokud je třeba vrstvit, tak první vrstva má odvádět pot od těla, vrchní jej odvádí ven a chrání před zimou. Případně prostřední vrstva je termoizolační a ideálně jde o mikinu. Dobře vše vyzkoušejte nebo se změřte a respektujte velikostní tabulky na stránkách - musí vám to sedět a je jedno, že jste si myslely, že máte emko a ejhle ono to vypadá na elečko nebo dokonce XL.

Znáte norskou značku sportovního oblečení Kari Traa? Stojí za ní norská lyžařka (btw sexy baba!), která navrhuje čistě pro holky. Takže je to velmi funkční a podle mě i moc slušivé. Její mantra je, aby oblečení na sport dělalo ženy zdravější, silnější a šťastnější. Na mě to funguje! Tričko je lehounké, kraťasy mají všité praktické legínky a 3/4 legíny mají hezké průhledné detaily a Barunka řekla, že jsou boží!

Jestli se mi povede do konce června dostat na vysněnou váhu, do které mi chybí ještě 4 kila, tak mám u Kari Traa vyhlídnuté další kousky, protože je fakt znát, že Norové toho o sportování dost vědí.

Běhat má smysl jedině s aplikací

Upřímně? Na aplikace prdím. Jednu a mám a jen proto, abych věděla, kdy mám hotové čtyři kilometry. To je moje pomyslná cílová čára, každý další metr mám pro radost. Jinak mi jsou čas, spálené kalorie a další parametry u tretry.

Kalorie neměří žádná appka úplně přesně a pro mě je to údaj o ničem. Nevážím a neměřím si kalorickou hodnotu jídla, odmítám si vážit zeleninu a maso, nejím v tuto chvíli nic špatného. Tak nevím, proč bych měla vědět, kolik jsem spálila. A u času nemám žádné ambice na zlepšování - nesoutěžím, netrénuju na konkrétní vzdálenost, mojí jedinou motivací je pohyb samotný a dělá mi to radost.

Čím jsem si udělala radost a co mi pomáhá, je hudba. Nahrála jsem si pár nakopávacích písniček od Jelena, Divokýho Billa a Polemic, přihodím Zagorku a Vondrajdu a ideš :-D

Je to sport pro všechny

A ultra blbost! Někdo na to prostě není! Já nejsem na jógu, kanoistiku a v životě neudělám výmyk. K běhu jsem se dopracovala lehce před třicítkou, abych zhubla na svatbu :-D Takže jestli máte pocit, že jste jediný na světě, který neběhají... tak u toho klidně zůstaňte! Nejdůležitější je, aby vás ten pohyb bavil, jinak s tím stejně seknete. Je to jako s cvičením podle videí z Youtube...

Holky! My, co se známe už od koníka - pamatujete na tu pindu vzteklou drsnou trenérku Jillian Michaels? Cvičila podle ní každá z nás. To její cvičení má mraky chyb, oddělává kolena a kdo není trénovanej, může si podle mě ublížit, protože jede ve zběsilým tempu a ten cvik nejde udělat správně. Taky jsem to cvičila :-D Teď to na Instagramu vídám zase. Spoustě holek ty její programy vyhovují. Mně ne, tak do toho nejdu. Ale našla jsem videa od Ladylab, který mi sedí. Baví mě i Pamela Reif, ale taky ne všechno. Prostě zkouším.

Jasně, že to děláme hlavně kvůli hubnutí, ale tak jsme už dost velký na to, abychom u toho trpěly, no ne??!!

Dejte vědět, co v běhání vyhovuje vám ♥

Článek vznikl ve spolupráci se značkou Kari Traa a obchodem Norská móda. A díky mému muži jsem nemusela fotit na samospoušť a mohla si zlost, že na fotkách nevypadám jako atletka, vylít přímo na něm :-D