INSPIRO MAMA: HANKA, INTERIÉROVÝ DESIGNER PART.1
Hanku znám od základní školy, je to moje krevní skupina. Je s ní legrace, je chytrá a co na ní mám nejradši, má hlavu na tom správném místě a přesně ví, co chce. Má dvě krásné holčičky, spokojené manželství a za sebou pár let úspěšné kariéry na manažerské pozici. A teď si splnila svůj dětský sen, stala se interiérovou designerkou. Je to pro mě naprosto jasně
Inspiro mama!
Když jsem se s Hankou viděla letos v zimě, zářila nadšením a vykládala o skvělém kurzu pořádaném nevládní organizací
KONEP, který navštěvovala. Kurz podnikání byl určen pro skupiny znevýhodněné na trhu práce, mezi které patří maminky na rodičovské dovolené. Sice má vystudovanou brněnskou VUT podnikatelskou fakultu, ale nikdy není na škodu si prohloubit znalosti a nechat mozek na té mateřské dovolené trochu pracovat. Kurz navíc není jen o teorii a praktických ukázkách, ale má i silnou motivační složku – je jasné, že maminky se po pár letech doma necítí úplně jisté v kramflecích (na kterých už tak nějak zapomněly ladně cupitat). Přednášejí se zde
třeba základy marketingu, účetnictví a vše je hrazeno z fondů EU. Silná přidaná hodnota je i to, že maminkám je po celou dobu zajištěno hlídání jejich dětí. KONEP organizuje kurzy v Pardubickém kraji, ale podobně koncipované kurzy se pořádají i v Praze a jiných větších městech, stačí zapátrat.
Hanka věděla naprosto jasně, v jaké oblasti by chtěla podnikat, co by ji bavilo nejvíc a o čem už dlouho sní. Interiérový design. Jako malá často seděla zamyšleně v obýváku a maminka se jí s úsměvem ptala, jestli zase přemýšlí, jak by jejich byt přestavěla. Nikdy ji to nepustilo, vlastní byt si zařídila do posledního detailu sama a teď přemýšlela, jak to udělat, aby mohla pomáhat s hezkým bydlením i ostatním. Když narazila na kurz Designer interiérů (rekvalifikační akreditovaný kurz MŠMT), dostal sen jasné rysy. Bylo to náročné, tříletá Klárka chodila do školky, ale Aničce byl rok a půl…Hanky maminka se plně zapojila a spolu s Hančiným manželem Honzou se v péči o děti střídali, když Hanka chodila do školy. 35 dní intenzivní výuky, 35 dní teorie prokládané praxí a návštěvami showroomů, obchodů s nábytkem a zpracováváním vlastních projektů.
Naprosto jsem nepochybovala, že Hanka složí zkoušky na výbornou, je zapálená, má cit a když za něčím jde, tak prostě nekličkuje. A já vám teď můžu s radostí představit majitelku značky
Hana Matějková – interiérový design.
Zajímalo mě toho hodně, seděly jsme v baru tři hodiny, místo obvyklé lahve vína daly každá jen skleničku, ale zato jsme načerpaly cukry díky zákusku a vypily litry vody. Ona bere vážně svoji práci a já tu svou a to pak není čas na drby a tlachy:)
Hani, kdo je vlastně interiérový designer a co musí umět?
Interiérový designer musí zvládat čtyři role, aby mohl uspět.
Musí být skvělý psycholog, partner, sportovec s dobrou fyzičkou a i trochu herec. A to vše vedle toho, že musí naprosto perfektně rozumět své práci, protože i mírné zaváhání, drobná chyba nebo nedotažený detail, může velmi ovlivnit klientovu důvěru k vám. Na té důvěře to vše stojí a padá, lidé mi do rukou svěřují své domovy.
Navrhnout lidem byt na míru, zařídit jim ložnici, kde se jim bude dobře spát a odpočívat, doladit již zařízený byt správnými detaily, na to potřebuji svoje klienty dobře poznat, musím umět klást správné otázky, pozorně se dívat kolem sebe a všímat si i zdánlivých maličkostí. Preferuji vždy osobní schůzku v buď již existujícím bytě, domě, nebo nad projektem plánovaného bydlení. Nejzásadnější jsou pro mě první dvě vteřiny, nasaji vůni bytu, celkovou atmosféru. Již při příjezdu na místo sleduji okolí, typ domu apod. Nejsou to maličkosti, byt musí mít koncepci a ta musí zapadat do koncepce okolí.
Moje klienty někdy překvapí moje otázky typu „Kde byste chtěli strávit dovolenou?“, „O čem již od dětství sníte?“, ale to jsou moje vodítka k tomu, abych je lépe poznala a uměla si představit, jak by chtěli bydlet. Oni často vědí, že tak jak bydlí teď, jim to nevyhovuje, ale nedokáží definovat, co je třeba udělat jinak a změnit. To je moje práce.
Musím být svým klientům partnerem a pomocnou rukou. Já jsem odborník, já jsem tam od toho, abych je vedla a dovedla je k hezkému bytu. Oni mají naprosto právo na to nemít jasno: )
Ač se to možná nezdá, interiérový designer musí mít kondičku, nesedím jen u klientů s kávou, ale musím zvládnout i několik schůzek denně, nosím i těžší kousky nábytku, musím vždy dodržet slíbený termín.
A herec? Nic na klienty nehraji, ale s interiérovým designem je to podobné jako s nákupem oblečení. Halenka se vám líbí, ale…“není moc odvážná?“, „nemám v ní pupek?“ a správná prodavačka, pokud vidí, že halenka je pro vás přesně to pravé, vás musí podpořit a svým nadšením přesvědčit, že bez ní prostě nesmíte odejít. A tak je to i s mojí prací. Musím umět klienty pro návrhy nadchnout.
Interiérový design již rozhodně není v naší zemi v plenkách a svoje místo si vydobyl, ale je to už opravdu standard nebo stále platí, že „to si může dovolit jen pracháč“? S jakými mýty se nejčastěji setkáváš?
Jsou tři.
1. Bytový designer je strašně drahý!
Nepracuji výhradně v regionu Praha (kde je nejvyšší životní úroveň a lidé si mohou dovolit nejvíce utrácet) a nespolupracuji výhradně s nejdražšími designovými obchody. Je to spíš naopak! Design poskládaný z drahých kolekcí umí podle mě udělat kdokoliv! Oslovují mě a spolupracuji s úplně normálními lidmi, kteří mají normálními příjmy. Rozpočet klientů je většinou omeyený a cena hraje důležitou roli, chápu požadavky na nákup z IKEA - i já si tam ráda občas něco koupím, prostor ale nesmí vypadat jako z jejich katalogu, což beru jako výzvu! A ještě, a to je bonus pro Vás, designeři mají u výrobců a v obchodech lepší ceny, protože odebírají větší množství.
Navíc Vám ušetřím čas. Jen si spočítejte, kolik hodin už jste strávili přemýšlením o změnách v bytě, o zařízení nového domu apod? A kolik času jste strávili hledáním na internetu? Možná i v pracovní době, že ano? To teď můžete pustit z hlavy, protože od toho jsem tu já.
2. Designer mi navrhne řešení, které se mi nebude líbit a budou to vyhozené peníze!!!
S každým klientem mám individuální schůzku, která probíhá přímo v řešeném prostoru. Povídáme si minimálně 2 hodiny, ale sklouzlo to i ke čtyřem. Je pro mě zásadní klienty co nejvíce poznat, abych pochopila záměr, styl, vizi, preferenci materiálů. Zkrátka se snažím klientům dostat do hlavy. A ptám se i na věci, které s designem zdánlivě nesouvisejí, třeba jestli se v bytě pořádají party mpro kamarády, kde trávili klienti dovolenou nebo čím chtěli v dětství být. Nečekám pozvánku na příští večírek, ale potřebuji vědět, co vše se v bytě děje a k čemu je využíván.
A nemyslete si, že se věnuji jen dospělákům, všímám si všech obyvatel, včetně těch nejmenších! Ráda se s dětmi zavřu do pokojíčku sama, bez "šmírujících" rodičů a zaberu se do hraní. Tak se od nich dozvím nejvíc!
Po nacítění jsem ráda několik minut v prostoru v klidu a sama, abych nasála jeho energii. Dělá se pak lépe výsledný návrh.
A co je nejdůležitější?? Výsledný návrh není dogma, ale je věcí diskuze!
3. Svůj byt znám nejlépe, co by mi asi designer mohl vymyslet?
To je právě ono! Svůj prostor znáte tak dokonale, že nemáte potřebný odstup a nadhled Někdy stačí málo a lehké, přitom efektivní řešení je na světě. Nejvíc miluju větu "Proč mě to nenapadlo dřív??" Tenhle pocit opravdu hřeje!
Myslete také na to, že designer má jiné možnosti než vy. Spolupracuji i s firmami, které vyrábějí nebo dodávají produkty jenom pro velkoobchodní trh a můžu tak nabídnout řešení, kterého běžný člověk nemá jak dosáhnout.
Aby to nebyla jen teorie - tak schválně, kam byste zašli pro obložení stěn kartáčovaným nerezovým plechem nebo kde byste nechali na míru vyrobit samozavlažovací květináče o šířce 150 cm a výšce metr? Nebo kdo by Vám vyrobil bledě modré 3D obláčky vystouplé 30 cm po celé ploše stropu dětského pokojíčku??Kdo to ví, napište mi!! Zjistím, jestli máme stejný zdroj.
Popiš mi některé z typických poptávek tvých klientů, ať máme lepší představu, o co klienti můžou interiérového designera požádat.
Dělám od úplně malých zakázek i zakázky celkové.
Z poslední doby dva příklady: Paní chtěla nový jídelní stůl, na malém prostoru chtěla vytvořit jídelní kout. V prostoru již nábytek byl a bylo třeba nechat stůl vyrobit na míru. Aby perfektně zapadl, vzala jsem jednu z poliček a odvezla ji k truhláři, který následně hotový stůl namoří přesně do ladící barvy podle police.
Největší možná zakázka je, když jsem oslovena klienty, se kterými se sejdu nad projektem od architekta a budu mít na starosti zařízení kompletně celého domu. Ideální stav – dům se ještě nezačal stavět, tak mohu zasáhnout drobně i do dispozice a hýbnout např. příčkami, řešit přívody plynu, vody, rozvody elektřiny např. kvůli kuchyni nebo osvětlení. S klienty řešíme jejich současnou rodinnou situaci i plány do budoucna – počet dětí a jejich měnící se potřeby, záliby obou partnerů. Vše vezmu v potaz a připravím kompletní koncept bydlení, který s klienty probíráme a ladíme do dokonalosti. Následně mohu s nimi navštěvovat prodejny s nábytkem a doplňky, vybíráme tapety, podlahy apod.
Z našeho povídání s Hankou vznikl rozhovor tak dlouhý, že vám jej naservíruji na části. Co bude příště?
Pár jednoduchých pravidel interiérového designu a jaké děláme nejčastěji chyby a další zajímavosti.
A odpovíme na vaše otázky ohledně dětských pokojíčků, pracoven a další.
Máte se na co těšit!!!!