CO BY SI MĚLA DOPŘÁT KAŽDÁ MÁMA PO PORODU?
Vy víte, že jsem na mateřské ráda, že si nestěžuji, spíš naopak. Opravdu si to užívám. Ale taky jste asi z některých mých dřívějších článků pochopili, že jestli na něco nevzpomínám ráda, tak je to šestinedělí po prvním porodu.
Šestinedělí je doba podivná, plná emocionální turbulencí, slzy štěstí střídají slzy kanoucí z unavených očí, protože máloco je podle představ. Strach, obavy, zklamání, bolest a únava v kombinaci s tím největším pocitem štěstí na světě. A hlavou lítá tisíc otázek za minutu, ta nejpalčivější je "Dělám(e) to dobře?"
A pak je tu kojení, usychající pupečníkový pahýlek, stolice, bolavé poporodní poranění a další legrácky a na jednoho je toho prostě hodně.
Ač jsem byla obklopená nejbližšími a měla se na koho obrátit a komu se vybrečet na rameni, cítila jsem se sama. Nejsem zvyklá si moc stěžovat, spíš budu třikrát za hrdinku, ale nedávat najevo, že jsem rozhozená, mimo a chvílemi opravdu bezradná.
Těhotenství, porod a mateřství (zejména první týdny nebo měsíce) jsou doba, kdy se podle mě stírají rozdíly mezi ženami - nezáleží, kde která bydlí, kolik vydělává, kde ráda nakupuje nebo co uvádí do kolonky nejvyšší dosažené vzdělání. Ty hormony, potvory jedny malý, nás zmasakrují všechny :-D
Během letošního léta jsem poznala dámy z Mamapartner, jsou chytré, vtipné, krásné a podle mě dokonale zaplnily "díru na trhu", protože jejich cílem je "postarat se o to, abychom byly spokojené mámy". Spokojené s výbavičkou, těhotenstvím i šestinedělím. Jejich filosofie a heslo "S námi žádná máma není sama!" mě maximálně oslovuje.
Ač jsem se již v těhotenství s Honzíkem cítila jistější v kramflecích, s obrovskou radostí jsem přijala nabídku využít před a poporodní návštěvy porodních asistentek a laktačních poradkyň z Mamapartner u nás doma. Při setkání před porodem jsme s Jarkou a Terkou probíraly hodně první pomoc a domácí lékárničku.
A když teď u nás pár dní po příchodu domů z porodnice s Honzíkem strávila Jarka nedělní dopoledne, bylo nám s ní prostě strašně hezky. Tentokrát jsme neměli ubrečené oči (já) a ustaraný výraz (Honza), tentokrát jsme se smáli, povídali si, byli jsme v pohodě a prostě jsme zjišťovali, co by se ještě mohlo hodit, ujišťovali se, zda to jak zacházíme s naším miminkem a jak to cítíme, je v pořádku. Jarka povídala, chválila, vysvětlovala, radila a smála se s námi.
Co se nejčastěji na poporodních schůzkách s čerstvými maminkami řeší? Kojení a zase kojení! Kontroluje se hojení poranění (jizva, šití, hematomy - to vše bolí a hojí se, ale bolí to tak nějak normálně, nebo je něco špatně? Má se čekat na kontrolu na konci šestinedělí? Mohu nějak hojení pomoct?). Radí se, jak s miminkem manipulovat (dámy nedávno absolvovaly školení u paní Kiedroňové, takže jsou zase o level edukovanější). Jak si naplánovat den, jídelníček, aby si ten nový život na mateřské dovolené maminka dokázala užívat a neměla pocit, že na ni vše padá, že nic nestíhá.
Jarka zkontrolovala techniku kojení, Honzíka pochválila, že krásně saje a že tedy vlastně nevadí, že si po jídle neodříhne, protože se vzduchu moc "nenaloká". Zajímalo mě, jaké jsou minimální intervaly mezi kojením - tři hodiny to určitě nejsou, ale měla by mezi jednotlivými chody být alespoň ta hodina a postupně to trochu protahovat. Honzík pije přes den po dvou hodinách a nic ho netrápí - to je důkaz, že mléko je dobře stravitelné. A v noci určitě není třeba narušovat spánek a klid přebalováním při každém kojení. Na bolavé a popraskané bradavky mi doporučila Purlan od Medely nebo Bepanthen a ujistila mě, že před kojením nemusím mastičku umývat, miminku nemůže škodit. Já se nejvíc bojím, že si tentokrát vyzkouším zánět prsu, ten jsem s Barunkou nestihla. Jarka doporučila, jak předcházet - pokud jsou prsa ztvrdlá, tak do úlevy rozmasírovat, odsát, ve sprše nahřívat. Zázračné jsou i zábaly z tvarohu. A není třeba se bát Paralenu. Po třech týdnech na mě padla únava a podzim, vše mě teď bolelo, i prsa. Jarka mi ihned do SMS potvrdila, že mohu Paralen po 4 hodinách, případně půlku tabletky před každým kojením. Je mi lépe.
Honzík si lebedil v našem milovaném polštáři Red Castle a nás zajímalo, zda v něm může být hodně, třeba i v noci, protože v něm opravdu spokojeně chrupkal. Jarka nám to nadšeně odsouhlasila, prý je to pro něj absolutně nejpřirozenější poloha a je to tak dobře.
Hodně mě zajímal jídelníček při kojení (btw. včera jsem objevila web www.kojicimaminky.cz YES!!!), protože mám pocit, že ač Barunku bříško trápilo, my se v tom prostě plácali a já moc systematicky nezkoumala, zda jí něco vadí. Jarka mi to později sepsala. A hlavně mě ujistila, že důležitá je pozitivní mysl a nestresovat se předem, neřešit, zda by mohlo být miminko alergické apod., prostě nebude a basta!!
Období, kdy by se měla strava řešit nejvíce je šestinedělí, kdy se upravuje režim miminka a množství mléka. Pak je maminka schopna lépe rozpoznat, zdali miminko trápí prdíky ze stravy či něco jiného. Pak pomalu potraviny zařazovat a přemýšlet nad tím, co jím, alespoň do třetího nebo čtvrtého měsíce věku miminka.
Hlavní zásada je nejíst nadýmavé a dráždivé potraviny.
Nadýmavé: kynutá a čerstvá pečiva, potraviny obsahující vysoké množství vlákniny, což je zejména ovoce a zelenina obsahující tvrdé slupky a zrníčka. Déle a složitěji se tráví a tím způsobují v trávicím traktu plyny.
Stejně jako v těhotenství není vhodné syrové maso, nevařené vejce a plísňový sýr. Nevhodné bylinky při kojení jsou máta a šalvěj.
Co jíst:
Přílohy: rýže, brambory, těstoviny, noky, bramborové knedlíky
Ovoce: jablka (v šestinedělí je vhodné je loupat nebo ukusovat malé kousky), banány, meruňky, broskve,nektarinky, avokado, vodní meloun, sušená ovoce, kompoty .
Zelenina: mrkev, celer (může být alergenní, pokud se neobjeví vyrážka, je to ok), petržel, dýně, cuketa,kukuřice, špenát, listové saláty, řepa, lilek
Mléčné výrobky: bez obav
Napoje: kojící čaje, neperlivé vody, džusy jablečné a banánové (lépe ředěné). Čaj bílý nebo roibos (Černý a zelený čaj obsahuje kofein. Místo kávy Caro. Kofein se do mléka dostává a nejvíce působí cca 30-45 minut po vypití.)
Zajímalo mě, co způsobilo bolest kloubů po prvním porodu. Kojení? Ani ne, spíš klouby zatížené a promazané většími tukovými zásobami jsou po porodu sušší a sedají si zpět, prostě to musí přebolet. Zobu pro jistotu Aquamin od Estianu.
Protože jsem zmákla porod bez poranění, nemusely jsme to řešit a Jarka rovnou doporučovala trénovat svaly pánevního dna, první týdny jsou nejzásadnější, do roka musí být zpevněno, pak se to už těžko lepší.
No a pak jsme šli trénovat šátkové úvazy. Zkoušeli jsme to já i Honza. Základní kolébku umíme a už vidím, že budu využívat. Honzík mívá občas potřebu nebýt sám, když ho trápí bříško a chovat ho v náručí není zrovna praktické.
Když Jarka po víc jak dvou hodinách odcházela, měli jsme pocit, že jsme nejlepší rodiče na světě. Chválila nás, povzbuzovala. Honza říkal, že měl pocit, že ji známe roky.
Po prvním porodu mi přesně taková návštěva a konzultace vlila energii do unavených mama-žil a zachránila kojení. Po druhém porodu jsem už zjišťovala informace, pátrala po novinkách a dostalo se mi poplácání po mama-rameni. Naprosto od srdce a upřímně říkám, že takovou návštěvu si má dopřát každá máma. Ať rodila poprvé nebo je zkušenější.
Děkujeme!