Mama-live
TIPY NA VÝLETY: LEDNICE, VALTICE, MILOTICE

Mám jih Moravy ráda. Je tu tisíc krásných míst, kam se dá udělat výlet. Ono je to tady tak hezké, že ať jdete/jedete vlastně kamkoli, najdete něco. A všude se dobře najíte a napijete! 

Lednicko-valtický areál mi představil Honza a my jej teď postupně ukazujeme malým Osičkám. 

A Lednici jsme představili i našim dovolenkovým parťákům, Hranolkám. Ač jsem tu byla snad podesáté, zase to bylo jiné. Aby to děti bavilo a něco jsme viděli, zvolili jsme různé způsoby dopravy po zámeckém areálu. Prošli jsme parkem ke stanovišti kočárů a k minaretu jsme se nechali vézt jako králové na kočáře taženém koňmi (třikrát jsme přeskládali celé osazenstvo kočáru, aby se vešel náš kočárek, ale všichni to vydrželi :-D). Klisny Happy a NevímJakSeJmenovalaAlePlesklaMěOcasem se s námi nadřely a byl to zážitek. 

_DSC_4025

_DSC_4039

_DSC_4058

U minaretu povinná zmrzlina a odpočinek a pak jsme přešli k řece a zpátky k zámku jeli pro změnu lodí. Pro děti napínavá legrace, strejda Luk je strašil žralokem :-D Baru neumí mluvit tiše a s Lukynkem jsou dvojka k pohledání, takže distingovaný výklad pana kapitána prokládali svými hláškami a myslím, že být plavba delší, kapitán odhodí čepici v dál a prchne do lesů :-D My byli rádi, že si to užívají a nespadli do vody. A Jeník to zabil, v půlce cesty dvakrát hekl a naplnil plínu. Tak jsem za trest ukázala jeho zadek všem na lodi! A pak klasika - oběd U Tlustých. To nezklame nikdy. Děti řádily na hřišti, Jeník to prospal a pak slupl talíř bramborové kaše.

_DSC_4080

_DSC_4089

_DSC_4099

_DSC_4104

_DSC_4138

_DSC_4150

V Lednici jsme si vyhlédli i výstavu soch z písku a muzeum hraček, ale to zas jindy.

Když jsme zjistili, že ve valtickém zámku probíhá výstava loutek, bylo jasno, kam se podíváme dál. Baru je nadšenkyně, s Honzou si o loutkách povídala, a dokonce si je vyzkoušela. Kávičku jsme dali v místní kavárně Liechtenstein a já, která funguji jako Tamagochi, jsem skoro plakala - lze platit jen kartou a my měli hotovost na dvě kávy a jeden zákusek. Ano, jsem matka a sladkost připadla Barunce. Znáte tyhle smutný momenty? Kde se v nás bere ta obrovská schopnost obětovat své blaho pro blaho dětí? :-D :-D Baru se rozdělila (nekompromisně jsem jí sebrala lžičku, ale hrdá na to nejsem!), ale já jsem se pocitu hořkosti nezbavila :-D

_DSC_4253

_DSC_4271

 

No a největší zážitek byla návštěva zámku Milotice. To už s námi jela i babička moravská. Proč Milotice? Je to krásný zámek s úžasným parkem, ale hlavně...!!! Mají tu půjčovnu historických šatů a vy si můžete na půl hodinky hrát na princezny, krátlovny, šlechtice a pážata. Za nás se našňořila jen Barunka, ale viděli jsme i desetičlennou rodinu v kostýmech :-D 

_DSC_4465

_DSC_4500

_DSC_4472

Baru se pro retro a historii narodila. Dělala pukrlata, ovívala se vějířem a museli jsme ji oslovovat princezno Barborko :-D Babička pak vozila spícího Jeníka a my si prošli park, honili se v stromovém bludišti, zašli na výstavu dravců a dali si kávu a dortík (zbylo i na mě, to bylo radosti!!!). Cena za půlhodinové půjčení je pro děti 120 korun a pro dospělé 240 - a já Baru slíbila, že příště jdeme do kostýmu všichni :-D Dám vám vědět! 

_DSC_4566

Co vy a jižní Morava? Kde to tam máte rádi?