Mama-live
A JSOU ZASE JEN MOJE…

Přestala jsem kojit, mimi-pán je odstaven. A výkřik z nadpisu? Připomněla jsem si scénu z Přátel, kdy Joye pracuje u Rosse v muzeu a vadí mu škatulkování zaměstnanců a při dojemné scéně v jídelně, kdy každý přizná nějakou svoji obsesi, se zvedne velká černoška a zvolá: "Jsem Rhonda a moje prsa nejsou pravý!" - tak moje jsou a už mi je nikdo neokupuje :-D 

_DSC_5498

Původní plán byl (double máma a pořád naivní jak čerstvě zamilovaná puberťačka, dělám plány), že když to půjde, budu kojit půl roku. O tom, jaké kojení Honzíka bylo, napíšu samostatný článek, mám spoustu tipů a rad. Ale byl to šikovný a velmi nadšený kojenec a odstavení mu nebylo po chuti. Když jsem to zkusila asi v 8 měsících, zahájil hladovku, odmítl umělé mléko a bylo to kdo s koho. Vyhrál. 

_DSC_5600

Tak jsme na to šli postupně, pomalu a pár týdnů před prvními narozeninami, kdy už si dával jen před spaním na dobrou noc, jsem to utnula a dobrý. Jako u mě dobrý. Honzík dál striktně odmítá umělé mléko a my zkoušíme kde co. 

Bylo to jasné po celou dobu, že lahev s mlékem nebude jeho kámoš. Od začátku jsme chtěli mít umělé mléko v záloze, abych nemusela být vždy připažená doma čekající na apetit mladého muže. Aby prostě bylo co nabídnout. Mimi-pán lahvičku odmítal čím dál razantněji a když jednou celou dávku vyblinkal, přestali jsme to řešit a šlo to krásně i bez zálohy. Jenže on odmítá dál a stále stejně nekompromisně.

_DSC_5611

_DSC_5597

U Barunky trvalo tři měsíce, než se odurazila a na UM přistoupila. Doktorka nás tehdy děsila, že bude podvyživená a že musíme do ní mléko dostat - prý třeba lžičkou - jasně, narveme do ní po lžičkách dvě dávky umělého mléka, to si na ten den radši nic jiného nenaplánuji. Nakonec jsme jí mléčnou kaši dělali z umělého mléka, aby ho do sebe dostala co nejvíc. Ona kaši nesnášela a my to do ní cpali horem dolem. Vykrmování husy hadr... A pak jsem jednou zkusila lahvičku s mlékem nabídnout, než jsem jej smíchala s kaší. A ona ji vyžahla na jeden zátah. A bylo. A pije dodnes.

_DSC_5588

_DSC_5603

Honzík kaši miluje, miluje i bílý jogurt, plátkový sýr a jediné, co prostě nepozře, je mléko. Když vidí Barunku, jak si dává, může se zbláznit. Tak mu dáme taky a odmítne, ani nepoděkuje. Tyhle malý paličatý mimina, to je prostě radost! A to má do sebe dostat 300-500 ml (minimálně) mléka denně. 

Co zkoušíme nebo v blízké době zkusíme? 

Máme UM od HiPP - proč? Líbí se mi, že obsahuje důležité prebiotické vlákniny, které jsou dobré pro střevní mikroflóru. Nebo že obsahuje přírodní kultury mléčného kvašení, původně získané z mateřského mléka. A nebo kvůli tomu, že obsahuje omega-3 mastné kyseliny důležité pro vývoj mozku a nervových buněk. 

_DSC_5573

_DSC_5564

_DSC_5577

Můžeme změnit značku mléka, ale já si myslím, že nejde o chuť, ale o princip :-D Některá mléka jsou prý mezi dětmi oblíbenější, no nevím. Zatím budeme nabízet HiPP. Podle pediatričky můžeme dávat i plnotučné třeba s medem. Ale já si pořád myslím, že to UM by bylo fajn.

Když si nevezme z lahvičky (máme od MAM, Avent nebo HiPP), tak zkusíme z hrnečku s pítkem. Ale i tady jsem si dost jistá, že savičkou to není. 

Můžeme zkusit dávat miminu lahvičku ve spánku, kdy nemá sílu tolik protestovat, ale za prvé ho v roce nechci učit na noční mléko a navíc stejně si myslím, že by zvládl vzbudit se a vynadat nám :-D A pak nám bude nadávat celou noc. A noci a spánek během nich je zase zásadní pro vývoj mého mozku a nervových zakončení (mírně řečeno jsem po probdělé noci vymazaná a uzlík nervů :-D).

Když nebude pít, můžeme mu to zase dávat do kaše nebo jiného jídla. Ale tyhle krajní řešení mě neba, chci, aby si to dítě uvědomilo, že pití mléka je pro něj dobré :-D

_DSC_5623

Takže čááááu a já ještě popřemýšlím, jestli to mlíko vezmu na milost - prej nejde jen o mozek, ale i o svaly!!!

Máte nějaké tipy, jak odstavené mimino s vlastním názorem přimět k lásce k mléku? Já se nestresuju, on jí jinak celkem pěkně a vím, že jeho sestřička si prostě musela v hlavičce srovnat, že to mléko jde odjinud. Ale byla bych ráda, kdyby to UM Jeník přijal. Děkuji předem za vaše zkušenosti!