Mama-live
RYZE DÁMSKÉ TÉMA + SOUTĚŽ O 3X MOONCUP

Tak tenhle článek jsem začala psát asi 26x a pořád nevím jak na to. Kamarádky vám potvrdí, že jsem trochu držka a ne až tak stydlín a mají pravdu. S těmi nejbližšími nemám zábrany nebo pocit, že nějaké téma je tabu, zvláště některé z těch "ženských". Na druhou stranu spoustu témat za téma nepovažuji a nemám potřebu je řešit. 

Ale je to pár týdnů, co jsem dostala pozvání na povídání o Mooncup - ano, je to menstruační kalíšek. Kdo se již teď ušklíbá a je mu to nepříjemné, ať radši dál nečte. Ale vy, které se jen stydíte nebo jste naprosto v pohodě a spíš jste zvědavé, co pro vás mám, vy určitě čtěte dál. 

Processed with VSCO with c1 preset

Váhala jsem, zda na tuto akci jít. Ne tak kvůli tomu, že bych se styděla, ale protože mám z minulosti zkušenost s kalíškem jiné značky a nestala jsem se nadšenou uživatelkou. A nakonec jsem právě proto šla. Abych se dozvěděla víc, abych si o tom popovídala s gynekoložkou (ano, budu tomu někdy říkat "to" :-D) a dala prostě druhou šanci. 

Nevím, zda jste všechny kované v tom, jak menstruační kalíšek funguje, mrkněte třeba SEM, ať získáte představu (no nechce se mi to tu plnit obrázky dělohy a tak, to přiznávám). Já díky své zkušenosti měla "výhodu" a mohla jsem se hodně ptát a i hodně dozvědět. 

Základem je, že žena, která kalíšek vyzkouší, musí o tom být přesdvědčená. Chápat výhody a uvědomovat si, proč to dělá. 

Processed with VSCO with c1 preset

Jaké jsou výhody této intimní pomůcky, kalíšku Mooncup? 

1. Je ekologický: používáním redukujete, a to výrazně, množství odpadu, je znovupoužitelný (jeden kalíšek je cca na 4-5 let). 

Každý rok se globálně likviduje více než 45 miliard ženských hygienických produktů. Každá žena použije za svůj život přes 11 000 menstruačních vložek/tamponů.

2. Je bezpečnější: je yroben z jemného lékařského silikonu bez latexu, hypoalergenní, neobsahuje barviva, BPA, ftaláty, plasty, bělidla nebo toxiny, pesticidy či GM materiály. Neobsahuje savé gely ani parfém. Neabsorbuje tekutinu (pouze ji sbírá), tudíž nezpůsobuje vysoušení a nenarušuje přirozené pH. Díky objemovým ryskám lze změřit ztrátu krve pro lékaře/gynekologa a pro vás je to přehled a informace o vlastním těle. (toto je pro mě osobně a pro paní doktorku, která s námi hovořila, jeden z top důvodů!). Vhodný i pro ženy s citlivou kůží nebo s alergiemi.

3. Je praktičtější: Kalíšek posbírá až 3 krát více tekutiny než tampon, nabízí tedy delší ochranu. Je diskrétní- nemá šňůrku. Není potřeba s sebou stále nosit větší množství vložek/tamponů. Příjemný a pohodlný, při nošení jej vůbec necítíte (tady já osobně upozorňuji, že kalíšek, který jsem používala v minulosti, jsem cítila - buď jsem zvolila špatnou velikost, nebo jsem jej špatně zavedla nebo to nebyl kvalitní typ). Vhodný na plavání, cestování, cvičení a na nošení na noc. 

4. Je levnější: Jeden kalíšek vydrží roky a jeho náklady se rovnají nákladům na hygienickou ochranu na 3 měsíce (DPC 599 Kč - prodává jej například drogerie DM a já tleskám, protože je to první z řetězců, který se toho "nebojí"!)

Mama LIVE: "Poprvé jsem si kalíšek pořídila na nějakém slevovém portálu, protože jsem o něm hodně slyšela od maminek okolo mě. Nezaujal mě. Neměla jsem pro sebe pádné argumenty, nic jsem si o tom nezjišťovala. Teď je to jiné. Zarazilo mě to strašně vysoké číslo v souvislosti s likvidací ženských hygienických produktů. A líbí se mi představa, že budu mít lepší představu o "těch" dnech. Ano, pořád se o "tom" mluví v jinotajích nebo vůbec. Možná je na čase to změnit. A kdy jindy se s "tím" naučit a sžít než teď, kdy jsem doma a ne v práci a nesdílím toaletu s desítkami kolegyň." 

Processed with VSCO with c1 preset

Navíc Mooncup se prodává jen v bezbarvé variantě - barva je jen estetická a v tomto případě to nedává smysl, navíc může zkreslovat barvu krve. Má ve spodní části z vnější strany rýhy, což umožňuje jeho snazší uchopení a vyjmutí. Má i větší horní okraj a lépe tak drží tvar při vyjímání a také se snadněji rozvine při zavádění. Na straně kalíšku jsou objemové rysky pro změření síly menstruace. 

Mooncup se vyrábí ve dvou velikostech a pro správný výběr je třeba řídit se věkem (pod a nad 30 let), počtem přirozených porodů a já radím brát to třeba podle velikosti tamponů, to vám dá docela představu (paní doktorka potvrdila, že žena nad 30 let a po dvou přirozených porodech nemusí nutně ptořebovat větší kalíšek). Jsou velikosti A - after (tedy po porodu) a B - before (před porodem). 

Obě velikosti jsou zakončeny 21 mm stopkou, za kterou lze kalíšek snadno vyjmout. Stopka se dá jednoduše zastřihnout dle potřeby. Objem kalíšku je 20-30 ml.

 

Dostala jsem pro vás tři kalíšky Mooncup (velikost dle vašeho výběru). Naprosto chápu, pokud nebudete chtít soutěžit veřejně, proto jsou tentokrát čtyři cesty, jak se soutěže zúčastnit. A ráda zodpovím jakékoli otázky, případně pošlu dál ke kompetentnější osobě.

Jak získat menstruační kalíšek Mooncup:

1. Základem je sledovat Mama LIVE blog a některou ze sociálních sítí (FB, IG).

2. Napsat mi komentář (stačí "soutěžím", "chci zkusit", ale můžete se rozepsat o své zkušenosti nebo o tom, proč vás to zaujalo) sem pod článek, na FB pod post se soutěží, na IG pod post se soutěží nebo mi napište na mail katy@mama-live.cz. 

3. Jako obvykle si sdílením zvýšíte šanci na výhru, protože vás do losování zařadím dvakrát.

4. Soutěž ukončím v neděli 6.listopadu ve 20.00. A pak se spojím se třemi výherkyněmi.