Mama-live
INSTAGRAM – PRO HEZČÍ SVĚT

"Ahoj, jsem Katka a trpím závislostí na Instagramu." Najdu mezi vámi kamarády do anonymních instaholiků? Věřím, že ano, protože instagramový svět je tak pěkný, veselý, barvami hrající, pozitivní a přátelský, že nejde jej nemilovat. 

Instagram mám skoro tři roky a můžu říct, že mám tuto sociální síť čím dál raději. Proč? Počkej si...

Jedna z prvních fotek na mém IG, která dostala víc než 100 lajků. Jsem si do té doby myslela, že mě lidi sledují, protože mám super světonázory, a ono ne, šedá vládne všem!

Je to pár týdnů, co jsem s Veru navštívila super školení o Instagramu. Vedla jej insta-guru @aki_brusinka, která má vlny ve vlasech, po kterých toužím, řasy, že mi dělala průvan v bloku, a o Instagramu toho ví jako málokdo - uznávám, že pro účely školení byl poslední bod významnější, ale protože je i pěkná a vtipná, je radost sledovat její profil. 

Proč jsem se šla školit, proč chci o Instagramu vědět víc?

Protože jsem zvědavá, protože miluju kurzy a školení, protože chci mít Instagram hezčí, víc cool a sexy a protože je to fenomén. A pro mě nejen sociální síť plná hezkých fotek, ale pracovní nástroj a možnost být v kontaktu se čtenáři.

Na Instagramu jsem denně, čím dál víc, a vím, že někdy až moc. Nemůžu si pomoct. Pořád se tam něco děje :-D Jdu tam, abych nasála módní trendy, abych zjistila, které podniky frčí, co mám vidět v Barceloně a co v New Yorku, čerpám tu inspiraci, dobrou náladu a pozitivní energii. Podle mě do té aplikace dávají drogy.

Proč mám Instagram ráda a co jsem se o něm na školení dozvěděla?

Vyoraná myška Katy s Aki, která vypadá dobře i po tréninku na Spartana :D

1. Instagram je hezká sociální síť. A je mylné se domnívat, že je to reálná síť. Není a nikdo to po Instagramu nechce. Sem dáváte pěkné fotky pěkných lidí, míst, jídel, někdo bohužel i zvířata. Na fotkách si většina instagramistů dává záležet, takže je tu opravdu jen málo rozmazaných fotek dětí v upatlaném bodyčku. Když chcete vidět realitu a svět takový, jaký je, jděte na Facebook, do metra, na pražský Anděl nebo do Billy. Instagram je takový jednorožec :-D 

Určitě jste viděli některé z videí, které poodkrývá dost vtipně realitu vzniku fotek na IG - slečna s dokonalým make-upem, v sexy šatičkách a sklenkou vína v ruce si fotí selfie, které postuje následně na svůj profil s hashtagy #partyhard, #saturdaynightfever, #sexy atd., aby po dofocení propukla v pláč, že ji nikdo nemá rád, převlékla se do tepláků a pustila telku. 

Na IG není každý. Zatím. Je to taková Náplavka :-D Instagram vnímám jako inspiraci, cool místo. Takže mi vlastně nevadí, že tu nemám všechny přátele, tady sleduju blogery a zajímavé inspiro lidi, co pěkně fotí, cestují, mají šmrnc, dávají tipy na fajn místa, kde se dobře najím, obleču, kam pojedu na výlet.

2. Jestli mě něco tepe na Facebooku, tak je to potupný systém žádostí o přátelství. Neměl by požádat on mě? Se ztrapním, když to udělám první... A už je to hodina, co mi žádost ta krůta neschválila!

Na Instagramu chce většina lidí být sledována. Tam nejste proto, že chcete vědět, kdy bude sraz se zakládkou. Tam nejste proto, abyste byli členy desítek skupinek, kde se kupuje oblečení, háčkují čepice a řeší šátky. Na IG můžete sledovat, (skoro) koho chcete a nemusíte si projít oficiální cestou schvalování. "Můžu se spolehnout, že budeme přátelé?" A když se vám někdo z vašich followers nezdá nebo má blbé kecy, tak ho bloknete a je klid. 

3. Své politické a jiné světonázory prezentují všichni mudrlanti na Facebooku, na IG je klid a pohoda a krásno. Budou volby? Na IG o tom není vidu slechu. Na FB víte bohužel od většiny svých přátel, koho volil, koho určitě nevolil a co o tom psali na iDnes.cz. Moc se "těším" na prezidentské volby, to bývá největší tóčo. 

4. Instagram se neustále vyvíjí a válcuje v tom ostatní sítě. Snapchat pláče někde na smetišti a Facebook taky nestíhá. 

Na Instagramu je cca 400 milionů lidí. Na Facebooku 1,5 miliardy. A přesto má IG 60krát větší zásah.

A to chceš!

Novinky na IG, které nejvíc kvituji já, jsou:

Instastories - konečně je většina mých fotek z našeho dne a i většina fotek ostatních instagramistů v Instastories a druhý den zmizí :-D Co si budeme povídat, většina z nich je nekvalitní, je o ničem a je nudných.

Možnost dát do jednoho příspěvku vícero fotek, když se jich prostě povede víc a vy nechcete své followers ochudit ani o jednu jedinou. Já jsem dělávala koláže (ty moc na IG nepatří) a teď jsem zachráněná. A moje mamka je spokojená, koláže nesnášela, fotky jsou tam malé a nehodí se k tisku :-D

Koho sleduji a proč?

Lidi, které osobně znám a miluju.

Lidi, které obdivuju, protože něco moc dobře umí.

Lidí, kteří dobře vypadají. Kteří cestují, rádi jí.

Sleduji i pár celebrit, ale tam si hodně vybírám, protože většina z nich je dost nudných.

Sem tam dělám čistku. Dříve sympatický profil už jede čistě na reklamu? Pryč s ním. Je to tam samá kočka nebo avokádo? Ne díky! Začala moc chodit do přírody a souzní s ní? Asi se musíme rozloučit...

Co spojuje ty, kteří jsou na IG úspěšní?

Pěkné fotky, sjednocený profil. Přijde mi, že doba, kdy každý na fotku použil dvacetosm filtrů, je dávno pryč. Dnes hodně lidí fotí na foťáky, ze kterých si přes special appku rovnou stáhnou fotky do mobilu. Je znát vyšší kvalita fotek. A i aplikace na úpravu fotek neumí jen retro a modrý nádech, ale úpravy jsou fakt super a ty fotky mají šmrnc (doporučuju aplikaci VSCO, kterou používám už pár měsíců po konzultaci s Luci @lucie_thehubs a kterou nám doporučila i Aki). 

Ale pozor! Fotky na IG by měly být přirozené, autentické, čisté a jednoduché a rozhodně ne vyumělkované!

A ti nejlepší určitě nemají pod každým postem, pod každou fotkou tunu hashtagů (#vimevsichnicotoje). Nemají zapotřebí dávat #like4like #followme, protože ví, že to nikam nevede. 

Jedna z typických IG fotek - From where I stand. Někdo je umí a pak je to radost.

Nejraději mám takové profily, kde se nad fotkou daný člověk zamýšlí, kdy si s ní pohraje. Nemusí být za každou cenu originální, všechno už tu bylo. Takže každý tam má misku s kaší a chia semínky, borůvkami. Každý tam má fotku s kelímkem kávy ze Starbucks se jménem. Každý, kdo někam letěl, tam má fotku s letenkou a pasem :-D Mohla bych pokračovat, těch profláklých insta fotek je vícero typů. Ale to nevadí, to se čeká. Můžete se inspirovat a zároveň se to snažit udělat jinak. 

Je super mít profil vybalancovaný, barevně vyvážený. U těch nejlepších je znát, že svůj Instagram mají promyšlený, nahlíží na něj jako na celek a nepostují nahodile. Nepostují real-time, tedy tady a teď. S fotkou si pohrají, zkontrolují, zda zapadne, a použijí ji, až to dává smysl a ve chvíli, kdy je jejich "publikum" nejvíc online. Instagramisté chodí pravidelně na různé výlety a akce, ze kterých pořídí spoustu různých fotek a ty pak postují. A často si příspěvky i plánují přes další speciální aplikace - tam vidíte, jak profil vypadá a jak do něj nová fotka zapadne.

Některé profily jsou založeny čistě na fotkách. Nádherné a profi fotky přírody, města, jídla, outfitů... Takové profily nenabízí vhledo do soukromí, je to kochačka. Mně osobně tam ten aspekt šmírování chybí, já toho člověka chci trochu poznat. Tady nenajdete dlouhé posty, spoustu textu. Ty se mi vždy po nějaké době omrzí, protože jsem drbna domácí a chci pikošky a ne jen krásné fotky mlhy nebo lodiček.

Já miluju vtipné profily ze života. Miluju humor, miluju "days of our lives" ale podané chytře, vypointovaně, s nadhledem. Pěkná fotka doplněná nějakou story, u které se bavím, hashtagy, které k tomu pasují a které tvoří příběh. Takže nenajdete #dnesnosim, ale #všudejechlebaodvoukurkach jako u fotky Leoše a Karolíny Kurkové :-D Mám ráda @leosmares jako každý Čech na IG :-D Nedávno jsem objevila @zuzeta a dost mě baví. A vždycky jsem ráda, když něco nového postnou dámy 3v1, @stibrovicnikolka třeba. 

A moc ráda sleduji i blogerské profily, abych byla v obraze a abych se i třeba něco naučila. Najde se tu jak inspirace, tak pohled do soukromí, hezký lidi - jo, tak tohle je základ, já být Instagramem, trochu to kontroluju! @timetofit - Eliščin profil omrkněte určitě, tahle slečna ví, co dělá!

Time to fit - Eliška dělá barevné série a má profil pestrý, vyvážený a je vidět, že nepostuje kde co, ale nad fotkami uvažuje.

S Aki jsme trénovaly (ano, byly jsme dámská jízda) i flatlay fotky. Tedy fotky plochého vzhledu, které vlastně vypadají jako zátiší. Je to seskupení různých předmětů, které mají něco společného (vyházeli jste je právě z tašky nebo k sobě barevně ladí). Doma jsem to popisovala Honzovi a on měl hned jasno. "Vy jste se učily, jak dát na zem boty a rtěnky, a pak jste to fotily?" Taky pohled. Ale já už to párkrát zkoušela a není to jen tak. Jsou na to speciální kurzy :-D 

Zkoušíme flatlay fotky.

Takže co bych řekla na závěr? Že budu ráda, když budete můj Insta (@mama_live) sledovat, protože už chybí jen pár lidí a budu na tisícovce. A pak už jen 9000 a bude to deset tisíc a to se už jedou bomby :-D

PS: Dala jsem článek přečíst Honzovi a je opravdu vidět, že to není síť pro každého. "To fakt tak frčí ten Instagram? Já jako vím, že ty tam jsi furt, ale že je vás tam víc?" :-D