Mama-live
EKOPARK LIBEREC (2017 a 2019)

Článek o EKOParku vyšel na blogu dva roky zpátky, tak proč je tu zas? Protože opakování matka moudrosti a taky protože jsme se sem vrátili a máme novinky!

Zpátky na místě činu na začátku listopadu 2019. Vyjeli jsme si opět směr Liberec a cílem bylo poznat jeden z cípů České republiky - Frýdlantský výběžek. To jsme udělali a s vámi se o zážitky a tipy na výlety podělím co nevidět. Nejdřív ale update toho, jak se od naší poslední návštěvy (podzim 2017) změnil EKOPark.

EKOPark po dvou letech

Po dvou letech a stále při dvou dětech, muhaha :-D Jaké to letos bylo? Jiné.

U EKOParku jsme totiž byli zároveň ubytovaní a splnili si tak (můj) sen - Apartmá Sungarden bylo mými kamarádkami vychvalováno do nebes a to mě zaujalo. Takže ač byl na začátku listopadu již EKOPark pro veřejnost zavřený a bude odpočívat před novou sezónou, my jsme si jen otevřeli branku a seběhli schody. Měli jsme jej pro sebe!

Ač jsme po celodenním výletování byli řádně unavení, děti okamžitě zaujaly pozice. Baru se chopila pánve a vytvářela menu v Blátivé kuchyni, Honzík začal řešit recyklaci (zkus si dát Gretu do přátel a jsi bez kapesného!! :-D) - nakonec ale ani on neodolal možnosti uvařit mi řádně propláchnuté latté a přidal se k masterchefce Barunce :-D

Blátivá kuchyně je top všech topů a kdyby se už nestmívalo a na bahýnko nepřestávalo být vidět, vaří děti hodiny a hodiny.

Honza si užil venkovní eko-fitness a začal dělat shyby. A já? Já tu svoji rodinu spokojeně pozorovala a těšila se, až si objednáme dobroty do apartmánu a budeme sledovat Star Dance - jsem přízemní, sorry jako :-D

Ubytování v Apartmá Sungarden

To byla velká novinka a velké "haló, tady je to boží!" :-D

První skvělá věc - paní mi volala den předem, aby se optala, kdy přijedeme. Což bylo skvělé, protože jsme chtěli jet v ten pátek, ale paní mě vyvedla z omylu - ubytko bylo od soboty. Popleta Katy, jméno mé. A ne, ve 38 letech to není roztomilé :-D Takže nám ušetřila cestu a mně velkou hádku. Děkuji, to se šiklo!

Uvítání bylo milé, děti se hned kamarádily a všechny nás nadchla halloweenská výzdoba a nabídka snídaně na pokoj. A pak pokoje samotné. Naše apartmá bylo v patře a složené ze dvou pokojů a jídelny s kuchyňkou. Děti prozkoumaly terén a já nabídku restaurací v okolí, které dováží jídlo. Objednali jsme si těstoviny a užívali pohodu, četli si, koukali na pohádky a byli rádi, že nemusíme do centra. To bylo v plánu v neděli.

Snídaně do postele

Ranní probuzení s pohledem do zeleně nemělo chybu a to nebylo vše...bylo totiž 8 a to je právě tolik, kolik je...tedy čas na snídani. Ťuk ťuk - a vchází paní a postupně naservíruje čtyři tácy!! Šmarjáááááá, hodovali jsme hodinu :-D

Pak byl čas se pobalit a přesunout se do Liberce na další zážitky. O tom zase v jiném článku. A vy čtěte dál, ať si připomenete, jak jsme EKOPark prozkoumali před dvěma lety a co všechno tohle skvělé místo nabízí.

EKOPark 2017 - to bylo něco!

Když jsme v červenci odjížděli s Honzou z Liberce z festivalu Benátská, slíbili jsme si, že sem (do Liberce, ne na fesťák :-D) vezmeme i malé Osičky. Liberec a okolí nabízí vyžití pro malé i velké. Baby friendly zajímavá místa a ... vám to nebudu tajit... měla jsem pořád rest v podobě lívanců ze Saber Cafe a potřebovala jsem se do Liberce vrátit :-D 

Takže jsme tu strávili nádherné tři dny na konci září a protože jsme toho zažili víc, co stojí to za zmínku, bude to dnes o EKOParku a příště zas o něčem jiném :-D

EKOPark Liberec. Znáte? Slyšeli jste o něm? 

 

 

První volnočasový EKOPark Liberec. Váš kousek přírody uprostřed města. Nemůže to být přesnější a výstižnější! 

Z centra Liberce jste u brány parku za 15 minut pěšky. A vejdete to zeleného ráje, oázy klidu a pohody. (Pozn. Mama LIVE: Měli jsme sebou i kočárek, což není problém, ale někam se s ním dostanete hůř a někam, třeba do korun stromů, vůbec. Ukládat jsem šla Honzíka mimo park, aby měl klid a já pevnou půdu pod nohama.)

Moje kamarádka Vendy o parku básnila a já jsem myslela, že to bude obrovské. Není. Takže jsem nejdřív byla trochu zklamaná: "Tady máme strávit víc jak pár hodin? Vždyť dohlídnu na konec!" ... no strávili jsme. 

EKOPark založil a vybudoval pan Šťastný a my ho, tuším, i potkali. Pracoval tam spolu s ostatními na úpravě chodníku a zároveň s našimi kamarády řešil možnosti, jak zaplatit, když nemají hotovost. Aktivní člověk, který měl pocit, že si Liberec zaslouží takové zelené místo. 

 

 

Je tu toho tolik, co chcete zkusit!

Dá se tu relaxovat v sítích v korunách stromů s kávou, můžete si tu zacvičit na zeleném crossfit/workoutovém hřišti. Potrápíte si hlavičky nad pexesem ze dřeva a pak si ze dřeva vyrobíte něco na památku. Konají se tu nejrůznější kulturní akce a workshopy. 

 

 

Ano, ano, řeči řečičky, hlavně je tu Blátivá kuchyně! A to je pecka děcka! Obří kuchyně s pravým vybavením, kde vaříte z větviček, bláta, vody, kamínků. Asi vám nemusím říkat, jak byly děti šťastné a tatínci nadšení :-D

 

 

Cílem je, aby si tu lidé aktivně i pasivně odpočinuli, aby na chvíli zpomalili. Není to žádné "eko, bio, lesano, příroda nejvíc, zahoď mobil, buď jogín", je tu moc dobře. 

Můžete si tu zahrát bojovku, projít bosostezku a bludiště, můžete zkusit získat si náklonnost koz trkavek (my kámošky nebudeme, na mě zaútočila přes plot a málem mi zlomila malíček :-D), můžete si tu namalovat obraz z bláta, prďolkové tu mají obrovské pískoviště a pak jsou tu toalety pro drsňáky a zhýčkance. Já šla na normální, jsem pipi a na kadibudky mě neužije :-D Taky můžete zkusit pohrát si s vodou. Prostě živly jsou tu zdroj zábavy.

 

 

Najdete tu i to pravé nefalšované čapí hnízdo, které sice nebývá obden v televizních novinách, ale neplete to dětem hlavu. Tady totiž fakt mají čápy, ze dřeva :-D

 

Odnesli jsme si dřevěný vláček, Baru porazila tátu v dřevěném Člověče, nezlob se, vyděsila mě i sebe obřím pavoukem u jeskyně s pokladem a myslím, že je jasné, že se sem vrátíme. Kávičku jsme si koupili v korunách stromů a vypili na terásce, Jeník pod námi spokojeně spinkal a my se aspoň nemuseli dělit o vafli ve čtyřech, ale jen ve třech :-D

Líbí se mi, že si děti (ale vlastně i dospělí) osahají přírodu, zjistí, co umí, jaká je s ní a v ní zábava. 

Neznám moc míst, jako je tohle, a přála bych každému městu aspoň jeden EKOPark. Osičky doporučují! 

EDIT 2019: Článek z roku 2017 sedí, stále doporučujeme a to včetně ubytování v korunách stromů ♥