Mama-live
FRÝDLANTSKO: UTAJOVANÝ RÁJ NA SEVERU

Chci vás dnes vzít až tam na sever. Ne k seriálové Zdi (pro milovníky Hry o trůny), ani tam kam chodí jen Kabáti. Ale k Frýdlantu, na okraj Jizerských hor. Je tu třetí díl seriálu "Osičky si užily Liberecko".

Ano, vím, že je teď advent a máte buď myšlenky hygge typu, kdy se chumláte do dek a sledujete Lásku nebeskou, nebo jste můj tým, nemáte nic hotové, a jedete ve stresovém módu vánoční přípravy a resty. Je jasné, že na výlety se vaše pozornost teď tolik neupíná, ale ono to uteče. Věřte mi! Minule jsem po Ježíšku dvakrát kýchla a jelo se k moři! Přijde jaro a vy budete rádi za tenhle uložený tip! :-D #katymuzeteverit #katysevyzna #azsejarozepta

Proč tedy minout Liberec a jet dál? Co je k vidění a stojí za návštěvu v okolí Frýdlantu a Lázní Libverda v severní části Libereckého kraje?

Dům řemesel v Kryštofově údolí

Snažíme se při našich výletech a cestách kombinovat procházky a pěší výlety se zajímavými muzei. Dům řemesel je po cestě z Liberce do Frýdlantu a zněl lákavě. Zaparkovali jsme pár metrů od památkově chráněné budovy v centru Kryštofova Údolí a běželi to prozkoumat. Vevnitř nás u kamen čekala milá paní a spoustu obrazů a rukodělných výrobků. A taky stolečky vybízející k tvoření - děti okamžitě jako jedna Osička zasedly a zeptaly se, co si můžou vyrobit. Nakonec zvolily malování na obrázek, Baru kočičku a Honzík dinosaura. A už jely :-D My jsme si prohlédli výstavy a po půl hodince odcházeli s obrázky a dětmi naladěnými na další poznávání. Hurá do Frýdlantu!

Pohyblivý betlém ve Frýdlantu

Protože se náš výlet odehrával na začátku listopadu, dost pečlivě jsem ověřovala otvírací hodiny jednotlivých památek. Se zámkem Frýdlant jsme měli bohužel smůlu stejně jako s nedalekým Ekocentrem. Ale já se jen tak něčeho nezaleknu a dětem i nám jsem to chtěla udělat hezké. Našla jsem si ve Frýdlantu Pohyblivý betlém a předem si zavolala, zda můžeme přijít :-D Dost jsem stála o to vidět jeden z místních skvostů - postavil jej Gustav Simon, dědeček dnešního majitele, a trvalo mu to 60 let.

Když jsme zaparkovali u místního Lidlu, děti očuraly všechny stromy v okolí (já jim tiše záviděla a v duchu se omluvila čuracímu kalíšku :-D), vydali jsme se směrem k další chaloupce. Mám ráda, když je na první pohled jasné, že jste na místě a to tady bylo - nápis Pohyblivý betlém nešel přehlédnout :-D A dveře byly otevřené, to beru jako pozvání :-D Vevnitř jsem bafla na staršího pána, jestli se můžeme mrknout a jeho "Když jste tady, tak pojďte!" mi znělo jako souhlas :-D

A pak jsme jen v úžasu sledovali tu vymakanost a propracovanost, děti nám ukazovaly, co nového hýbajícího se objevily a my uznale pokyvovali hlavami. Scéna o rozměrech 4 x 2 metry obsahuje 130 pohyblivých a 50 statických figurek. A je to mimo jiné zajímavý historicko-sociologický doklad, který přispívá k poznání života venkovského obyvatelstva na přelomu 19. a 20. století - už jsem vám říkala, že jsem sociolog? :-D Betlém je mimořádný i díky původní mechanice, díky které se jednotlivé části hýbou.

Frýdlant

Není to městečko velké, ale je malebné - takže jinak řečeno, co je malé, to je hezké. Že já nenavrhuji slogany :-D Co je třeba vědět o Frýdlantu? Má několik tisíc obyvatel, leží poblíž hranic s Polskem a proslavil jej maršál rakousko-uherské armády Albrecht z Valdštejna - wow, to je mi tedy informace! A teď vážně - jděte určitě na náměstí kterému vévodí nádherná radnice a krásné jsou i měšťanské domy náměstí s kašnou a postavou Valdštejna rámující. Jo a v poledne tu hraje hudba, což v našem případě znamenalo jediné - Osičky začaly tančit :-D A my jeli jíst a kávu pít jinam, ale mám doporučení od rodačky na Café Jazzová Osvěžovna, tak vyzkoušejte. A pokud tu budete v sezóně, určitě nevynechejte hrad a zámek!

Restaurace Obří sud

Jestli něco fakt neponecháváme náhodě, je to výběr restaurace - nejsme vybíraví, co se týče jídla, ale chci mít jistotu, že bude výběr pro nás i děti, nebude to zbytečně hogo fogo a tak. Chápete :-D Našli jsme si, že po cestě do Lázní Libverda je vyhlášená restaurace Obří sud a to nás dost pobavilo. Fakt je v sudu a navíc tu jsou moc milé servírky, mají skvělé polévky a jen pár metrů od sudu je jedna z vyhlídek nad Libverdou. Moc doporučujeme, i když se tu platí parking.

Vyhlídky nad Libverdou

Na pět vyhlídek nad Libverdou jsme dostali tip předem a zastavili jsme u třech. V teplém počasí se dají spojit okruhem. Jedná se o pět vyhlídkových míst s informační tabulí, na které najdete najdete jednu z místních legend a popis místa. Před 10 lety navíc byly na jednotlivé vyhlídky umístěny krásné dřevěné sochy a ty zaujaly Barunku s Honzíkem, protože představují pohádkové bytosti související s místními pověstmi. Já jsem kochač a pohled do krajiny mě uklidňuje, takže kdyby se děti nedožadovaly hlasitě zákusku v lázeňské kavárně, sedím na lavičce mnohem déle. Je to radost, je to radost! :-D

Lázně Libverda

Pár kilometrů od Frýdlantu a asi třicet od Liberce najdete perlu Jizerských hor. Tam to musí být na jaře a v létě bomba, když to tam žije, když se tam promenádují šviháci a dámy se od nich nechávají zvát na taneček. Listopad je tu takový ospalejší, ale svoje kouzlo mají Lázně Libverda i tak. My jsme se prošli centrem, ochutnali léčivku a zamířili na ten slíbený zákusek, Honzíka už bolely nožičky. Na to ovšem rychle zapomněl, když kousek od Lázeňského domu s Baru objevili parádní hřiště!

Ekocentrum Oldřichov v Hájích

Jeden z důvodů, proč se tímhle směrem vydáme určitě znovu je tentokrát zavřené Ekocentrum. Já tahle místa miluju. Předstírám, že sem chodíme kvůli rozvoji dětí, ale nejvíc to tu baví mě a Honzu :-D