Mama-live
ZAMILUJTE SI SVŮJ DOMOV S MÁMAMI

Jsou mámami a jsou zároveň Mámami, jedny z nejsympatičtějších a nejmilejších holek, které jsem poznala díky sociálním sítím, a blogerky z Brna. Sestry Míša a Markéta už toho mají jak v oblasti rodinného života, tak v online světě dost za sebou :-D Obě mají tři děti a milují tvořit teplo domova. Na svém kontě mají tři knížky, podílely se na dalších a svým klientům radí, jak si to doma zorganizovat, protože jejich slovy "tvořit domov stojí za to".

Položila jsem holkám pár otázek a vy máte možnost vyhrát jejich poslední knížku: Zamilujte si svůj domov. Já tu svoji doma mám a rovnou vám řeknu jednu věc - bude vám u ní dobře na duši a budete mít chuť si to doma hned začít dělat pěkné.

Poznámka: Když řeknu "pár" otázek, tak jich samozřejmě bylo asi dvacet a v každé bylo pět podotázek - holky, moc děkuju, že jste mě neposlaly do háje a statečně jste se s nimi popraly :-D

Jak se máte, holky? Co vám teď dělá radost, starost a na co se teď právě nejvíc těšíte?
Ahoj Katy, děkujeme za optání. Po třech měsících opouštíme karanténu o dost unavenější, než tomu bylo na začátku jara, ale zároveň vděčnější za vše, co máme a co jsme i díky ní získaly. A co nám dělá radost? Určitě fakt, že se život aspoň částečně vrací zpátky do normálu, i když pojem „normální“ dostane asi trochu jiný význam. Pracovně, ale vlastně i osobně nám teď dělá radost náš první online kurz Zamilujte si svůj domov.

Kdy vznikla myšlenka na založení "Mámami"? Můžete se trochu představit?
Značka Mámami vznikla na podzim roku 2013, původně jako e-shop s lokálními výrobky. V té době jsme už víc než rok psaly náš první blog Od hlavy až k patě a nejspíš jsme se hodně nudily, když jsme se rozhodly založit si společně taky e-shop :-D

Co bylo prvotním cílem Mámami a jak se (pokud se tak dělo) měnil v průběhu času?
Prvotní myšlenkou a cílem bylo podpořit další ženy, maminky, ale i lokální výrobce, kteří vyrábí úžasné věci a dát je tzv. pod jednu střechu. E-shop jsme vedly s nadšením a odměnou byla úžasná spolupráce s dodavateli a rozrůstající se komunita milých zákaznic a zákazníků. Účastnily jsme se několika trhů, některé i samy pořádaly. A všechno jsme dělaly s dětmi v zádech (a často i na nich).

Postupem času začaly ale vznikat další e-shopy s podobnou nabídkou a mnohé na profesionálnější úrovni. V roce 2017 jsme se rozhodly vydat jiným směrem, lákalo nás tvořit něco vlastního. Navíc jsme už měly vydanou první knížku Báječné oslavy a vydávaly e-knihu Vánoce v klidu. V lednu 2018 vznikla současná podoba blogu Mámami a dnes pomáháme dalším ženám s tvořením a organizací jejich domovů.

Photo by: David Vávra

Jak máte rozdělené role v týmu? Jste si spíše podobné nebo naopak
rozdílné a doplňujete se? Hádáte se někdy?

Ze začátku jsme dělaly obě všechno. Časem jsme ale přišly na to, že to není úplně efektivní a každá jsme silná v něčem trochu jiném. Markét se teď věnuje hlavně tvorbě prodejních textů, hlídá doklady a komunikuje s klienty. Míša obstarává více technické zázemí webu a v její režii jsou fotografie nebo nově tvorba videí.
Na tvorbě obsahu ale pracujeme obě, a to jak na webu, na sítích, tak i našich knih nebo na tvorbě našeho online kurzu.

Každá jsme jiná a to je pro společnou tvorbu skvělé, i když máme někdy různé pohledy na věc. Jako ségry ale máme tu výhodu, že i když se pohádáme, nebereme to nijak tragicky. Hádaly jsme se celé dětství a dospívání, menší výměna názorů nás nerozhází. Vždycky se ale snažíme co nejrychleji najít společnou řeč i cestu.

Jak plánujete, každá zvlášť ve své rodině a spolu vaše pracovní aktivity?
Jak rodinné, tak pracovní plány si děláme zhruba s měsíčním výhledem. Zároveň ale víme, že vše musí být dostatečně flexibilní, abychom to mohly kdykoli změnit. Třeba zrovna v půlce března jsme seděly u stolu a plánovaly pracovní schůzky a projekty na další týdny... Najednou jsme se dozvěděly, že druhý den zůstávají děti doma a vše bylo rázem úplně jinak. Během pár týdnů jsme musely vymyslet úplně nové plány.

Jaké je vaše nej místo? Cítíte se vy doma hezky? Jakou cestu jste musely ujít, aby tomu tak bylo?

Míša: Mám doma několik oblíbených míst. Miluji naši koupelnu, ale moc ráda odpočívám i v ložnici, zvlášť odpoledne, když do ní dopadá krásné světlo. Postupně jsem dospěla do bodu, kdy potřebuji mít doma místa, kde mi bude dobře, i když zbytek bytu bude vypadat jako po výbuchu. I to se u nás někdy stává, zvlášť v dětských pokojích. Hezky mi je na místech, která jsou uklizená a útulná. Nemusí být naleštěná a bez chyby, ale velmi těžko by se mi třeba odpočívalo na posteli, na které je hromada oblečení. A musím říct, že tomu tak nebylo vždy. Musela jsem si najít svoji cestu a uvědomit si, co mi dělá radost, co mě uklidňuje a inspiruje.

Markét: Zní to asi jako klišé, ale moje nejoblíbenější místo je opravdu náš domov. Mám ráda asi všechny místnosti, každou kvůli něčemu jinému. I když stále vidím tisíc věcí, které bych ráda dodělala nebo třeba mírně pozměnila, ale to je spíš takový můj koníček, není to o tom, že bych se u nás doma necítila dobře. Co se týče tvoření domova, mám za sebou poměrně dlouhou cestu a pevně doufám, že ještě mnohem delší mám před sebou. Domov není projekt, který se dá udělat a dokončit. Je to neustálý proces. A stejně to předáváme i v naší práci. Ta cesta je ve skutečnosti cílem.

Existuje univerzální rada nebo rady, jak z domova udělat místo, kde se budu cítit nejlépe?

Univerzální rady podle nás obecně moc nefungují a když mluvíme o domově, pak už vůbec ne. Jako lidé jsme různí, máme různé životní styly, priority, počty dětí i jejich temperamenty. Pokud toužíme vytvořit z našeho domova místo, kde nám bude dobře, musíme začít u sebe. Přemýšlet, co máme rádi, co nás uklidňuje a co naopak stresuje. Obecně by se ale dalo říct, že čím větší chaos doma máme, tím se tam cítíme hůř.

Takže ano, jedna věc pro začátek by tu přece jen byla – zbavit se v první řadě věcí, které nám doma jen překáží, na nic je nepotřebujeme a nedělají radost. Ale i to je proces, který může trvat velmi dlouho.

Jaké hlavní otázky svým klientům pokládáte?
Našich klientek se nejdřív ptáme, jaký je jejich aktuální životní styl. Jaké materiály mají rády, zda se rády obklopují oblíbenými věcmi nebo naopak milují čisté plochy. Ale řešíme i, kdo o domov u nich v rodině nejčastěji pečuje, jaké činnosti dělají doma rády a jaké naopak třeba nesnáší. A v neposlední řadě zjišťujeme běžné denní návyky v oblasti ukládání různých věcí.
Je třeba jít do hloubky a ne se jen inspirovat obrázky na internetu. Pak se může lehce stát, že si člověk uspořádá spíž nebo kuchyňskou linku na první pohled krásně, ale uspořádání nevydrží déle než pár dní, protože vůbec neodpovídá osobnosti, životnímu stylu či návykům.

Máme za sebou nové a zvláštní období, které ovlivňovala koronavirová pandémie a nouzový stav. Jak jste to vy osobně zvládaly?

Jsme rády, že je to za námi. Bylo to pro nás opravdu náročné období. Ze dne na den jsme musely pustit rozjeté projekty a přemýšlet, čím je nahradíme. Šlo třeba o Jarní detox v domácnostech našich klientek. Do toho jsme samozřejmě musely ze dne na den nastoupit do režimu „práce z domu, škola z domu, péče o domácnost“.

Po čase si to všechno „sedlo“, podařilo se nám nastavit novou denní rutinu a začít zase fungovat. Určitě bylo fajn, že odpadlo ranní brzké vstávání, vypravování do škol a školek a tím pádem jsme si s dětmi užívaly mnohem více společných filmových a hracích večerů.

Bylo to nečekané, mírně šokující, ale myslím, že všichni (a teď zdaleka nemluvíme jen o nás), jsme z toho vyšli o něco silnější. Jako jednotlivci, partneři i jako celé rodiny. A to je skvělé!

Vy patříte k těm, které se nedaly a naopak jste zamakaly a přišly po pár týdnech s nabídkou online kurzu. Kde se myšlenka zrodila a jaká byla cesta ke zdárné realizaci? Začátek byl 8. června, to je neuvěřitelný úspěch!!

Myšlenka kurzu není zas tak nová. Několikahodinový offline kurz jsme plánovaly před dvěma roky, ale z mnoha důvodů se nakonec neuskutečnil. Ta myšlenka nás ale nepustila a napadlo nás zkusit to v online verzi. Jen pořád nebyl ten správný čas (dobře, nechtělo se nám do toho). Krize ale přináší změny a nové nápady a my jsme během karantény (pro nás v rekordním časem čtyř týdnů) vytvořily třítýdenní kurz, o kterém jsme roky mluvily. Když si to řekneme nahlas, samy tomu nemůžeme ani věřit :-D

Čemu jste se věnovaly ve svých knihách a na co se zaměřujete v online kurzu?
Každá kniha je jiná, ale jedno téma je propojuje: domov. V první knize jsme se zaměřily na oslavy, ve vánoční e-knize zase na přípravu na vánoční svátky a v nejnovější knize Zamilujte si svůj domov jsme se snažily předat vše, co víme a co jsme se naučily o tvoření domova jako místa, které můžeme milovat.

Nastíníte stručně, o co v online kurzu jde?
Online kurz vychází asi nejvíce z poslední knihy, ale jde dál. V kurzu se zaměříme na tři základní body, které v každém týdnu více rozebereme. Budeme se věnovat času, kterého nemáme nazbyt, nebo možná máme, ale občas jej dostatečně nevyužíváme. Podíváme se i na to, jak žít doma s věcmi, jak je uspořádat, aby odpovídaly našemu životnímu stylu, a nakonec se podíváme i na interiér, základy interiérového designu a na téma krásy a osobního vkusu.

Co nejčastěji vaše klienty zajímá a trápí? Jaký nešvar se v českých domácnostech objevuje?

Věř nebo ne, ale nejčastěji končíme v kuchyni a ve spíži. Tento prostor je totiž místem mnoha věcí a někdy je obtížné vše uspořádat tak, aby to spolu fungovalo. Tu se koupí pár dóz, tady jeden košík a ono to nefunguje. Vytvořit opravdu fungující systém právě v kuchyni chce čas a odstup, který se nám právě v našich domovech těžko hledá.

Nevíme, kam co dát, máme pocit, že všechno je všude... A pokud jsme tento pocit měly už před dětmi, tak po jejich příchodu na svět se můžeme ocitnout doslova v pasti.

I proto jsme se rozhodly vytvořit kurz pro ženy, pro které byly poslední měsíce náročné a potřebovaly by si dát malý domácí restart. Podívat se na sebe a svůj domov z jiné perspektivy, aby se mohly nadechnout a našly sílu začít některé věci dělat jinak nebo se pustit do změn.

Kde se vidíte za rok, čeho chcete dosáhnout?
Po zkušenostech tohoto jara nevíme, zda je dobré dělat velké plány. Nicméně nás tato situace postavila před velkou výzvu a tou bude možná trochu jiné směřování naší práce. Uvidíme, zda nezůstaneme nakonec více online než offline. A to bude znamenat vystoupit z naší komfortní zóny a naučit se nové věci. Naším cílem je povzbudit ženy tvořit svůj domov s radostí a pomáhat jim najít jejich jedinečnost.

Je třeba do tvorby hezkého domova zapojit celou rodinu nebo je máma, žena tou, která domov tvoří?

Každý člen rodiny má doma své jedinečné a specifické místo a svoji roli. Ty role a jejich náplň se v průběhu života mění... Pokud chceme jednou vyslat do světa dospělé děti, je dobré jim již teď, dokud jsou malé, předat jednu z důležitých věcí: přebírat zodpovědnost za jednotlivé úkoly a povinnosti. Rodiče mají ukazovat cestu, i když to ne vždy jde jednoduše.

Domov tvoří celá rodina, každý přidá ten svůj kousek podle toho, v jaké roli se zrovna nachází. Na ženách toho leží ale hodně, někdy až moc. A naším přáním je, aby právě ženy nebyly svázané stereotypními představami, jak má vypadat dokonalý domov, a aby nad domovem, který zrovna nevypadá podle jejich představ, nelámaly hůl.

Kdybyste dostaly den volna a bylo jen na vás, co budete dělat... Co by to bylo? Je něco, na co vám času nezbývá tolik, kolik byste si přály?

Míša: Poslední měsíce toužím odjet na chvíli z města a strávit čas v horách s kouzelným výhledem, bez lidí a v krásné chaloupce. Nic víc nepotřebuji. Jen koukat na vrcholky hor a být. Tak snad se to v létě podaří :-D

Markét: Právě teď se na takový den volna už nesmírně těším. Upřímně je mi jedno, kde jej strávím, ale určitě to bude s dobrou knížkou v ruce. Poslední týdny a měsíce jsem nečetla prakticky nic jiného než vzdělávací knihy a nemůžu se dočkat, až otevřu oddechovou beletrii a chvíli nebudu vědět o světě venku :-D

Moc díky holky, držím vám palce! A teď slíbená soutěž - jednodušší být nemůže, má totiž jednu jedinou podmínku, tedy otázku :-D

!!! SOUTĚŽ !!!

OTÁZKA: Napište mi, co vás doma nejvíc baví a s čím byste naopak potřebovali pomoct.

A za týden, 23. června, vylosuji jednu odpověď a výherci pošlu knížku Zamilujte si svůj domov!