Mama-live
POTŘEBUJI ČAS PRO SEBE! ZNÍ TO SOBECKY? NAOPAK!

Před pár dny jsem dělala rozhovor přes Zoom s moc milou dámou, která je úspěšná herečka a brzy jí vyjde knížka. Protože jsme holky vychovaný, zeptaly jsme se na úvod jedna druhé, jak se máme. A obě jsme se tak trochu styděly říct, že vlastně dobře. I když všechno kolem je tak trochu na nic.

A podobné je to s "časem pro sebe" - stydíme se říct si o něj, že budeme vypadat jako sobci. V téhle disciplíně jsme my mámy opravdové odbornice. A je jedno, jestli kolem řádí virus nebo se nic zvláštního neděje. Máme pocit, že bychom měly hlavně pečovat a dělat šťastné naše blízké.

Kvůli článku na Proženy jsem nedávno mluvila i s koučkou Lucií Königovou, jejíž knížku (Ne)gramotný rodič mám moc ráda a hodně jsem se z ní jako máma inspirovala a naučila. Ta mi zopakovala to, co dávno vím, ale mám tendence zapomínat: šťastná máma=šťastné dítě. Jen vyrovnaná máma může vytvářet doma harmonické prostředí a mít hezký vztah s dětmi. Potřebuje čas pro sebe, načerpat energii, získat nadhled a připomenout si, že není jen rodič! 

A pozor! Čas jen pro mámu není nákup v Bille. Ano, jde tam sama, ale takhle to vypadat nemá :-D

Ptala jsem se jí i na to, jak budovat zdravý vztah v době, kdy jsme často zavření doma na malém prostoru, rodiče se snaží odvádět i z domova dobrou práci, děti dělají, co můžou, aby zvládly školu na dálku. A ona mi řekla, že to je přesně ta chvíle, kdy se máme vrátit zpátky k sobě. K tomu, co je opravdu důležité. A to jsme my, naše rodina!

Nebyla jsem delší dobu v harmonii, ač to zní ezo jak blázen. Ale už se to lepší, změnila jsem přístup. Nemusíme přece spolu být stále, i když jsme v jednom bytě. Ale když jsme spolu, je to naplno. A naplno se každý věnujeme i sami sobě. Barunka píše knížku, Honzík trénuje sestavy s mečem a já?

Dám si vanu...

Nikdy jsem na dlouhé koupele nebyla, nevěděla jsem, co mám ve vaně dělat :-D A teď jsem si na Notinu objednala relaxační oleje a nedělám NIC. Jen ležím, mám zavřené oči a nechávám se unášet to omamnou vůní. Když jsem se do vany naložila poprvé, bylo pro mě těžké odstínit hluk z dětského pokoje, tak jsem přidala relaxační hudbu, ZAMKLA SE!!!, a je mi báječně. Děti se nejdřív divily, co to ta máma dělá, ale vysvětlila jsem jim, že máma je taky jen člověk a dobíjí takhle baterky. Nejsou blbé, pochopily to rychle ♥

Za sebe doporučuji geniální oleje do koupele od Kneipp, které jsou pečující a navodí pocit pohody. Můj favorit je Deep Relaxation Patchouli & Sandalwood, který nádherně voní a tělo se dokonale uvolní. A citrusová osvěžující koupel Weleda je ideální, když jsem fakt hodně unavená - éterické oleje zklidňují a aktivují zároveň.

Přečtu si...

Jsem šťastná, že mám práci a ještě víc za to, jak bezva práce to je. A protože každý týden v rámci svého článku dávám tipy na knížky, musím číst, i kdybych nechtěla. A já chci! Chybí mi sice čas strávený v MHD cestou do práce, ale stačí mi chvíle, pár stránek a to osvěžení je okamžité.

Doporučuji: Počkej na mě v Paříži (milostný román z 2. světové války), Zmizela v mlze (detektivka) a Ať zemře (napínavý thriller).

Pohybem čistím hlavu...

Měla jsem pauzu, neměla jsme energii a chuť... Vím, že mnozí z vás běhají, když jsou ve stresu a pomáhá vám to. Já jsem ale ve stresu paralyzovaná a nedělám nic... Takže jsem počkala a jsem zpět. A rozhodnutá běhat i přes podzim a zimu, stačí jen přidat vrstvu či dvě funkčního oblečení...

A nejde jen o to, že si vyčistím hlavu, ale já jsem na sebe byla naštvaná, že porušuji režim a celé tělo se mi rozkydává... Psychika je teď výrazně odolnější.

Pustím si...

Jsem seriálová holka... A miluji jak sitcomy, tak napínavé kousky. Jediné, co fakt nedávám je sci-fi, takže Vychováni vlky sleduje Honza sám.

Ale asi jste zaznamenali, že svět sociálních sítí ovládla Emily, Emily in Paris. Okatá kočka, co rozumí sítím, přijede z Ameriky poučovat francouzské kolegy. A ti se tomu s francouzsky božskou nesnášenlivostí brání :-D A ona si mezitím užívá Paříž, seznamuje se s klukama a holkama a nikdy nesundá svůj naivně vykulený výraz. Asi takhle... Není to Sex ve městě, nemá to šmrnc a s Emily bych kámoška nikdy být nemohla. Asi jsem už moc velká holka. Ale! Guilty pleasure nemá být vysoká kvalita a Spáčilka takovému dílů nemusí udělit ani procento. Takže ano, bezostyšně jsem sjela celou sérii a hlava si odpočinula :-D

Článek vznikl ve spolupráci s Notino.