Mama-live
HOME OFFICE? JAK NA NĚJ PODLE KATY

Home office býval před koronou skvělým benefitem. Na začátku korony jsme za něj byli opravdu rádi, protože bez prarodičů bychom práci v kanceláři, Barunku na distancu a Honzíka se zavřenou školkou kombinovali dost obtížně… 

Za mě je největší výhodou to, že ušetřím spoustu času, který mi obvykle zabere cesta do práce. A býval to klid, člověk se zavřel do ložnice a nemusel několik hodin potkat ani živáčka. Ale home office s dětmi je o něčem trochu jiném, to asi nemusím vysvětlovat :-D

Chvilku trvalo, než jsme si doma poladili noty a vytvořili systém, ale nakonec jsme to ustáli všichni se ctí. Samozřejmě že občas někomu ruply saze (mně), ale to se stává i v lepších rodinách :-D

A musím říct, že dost pomohlo pár vychytávek a pravidel, které jsem si v sobě nastavila, a změny, které jsem (hlavně u sebe) provedla. Třeba vám některé pomůže, protože když jsem hledala já tipy a triky pro zefektivnění práce z domu, většina článků byla psaná bezdětnými mileniály a s těmi se holt v životním stylu nepotkávám :-D

Na druhou stranu je to stále benefit, ale energii z redakce jsem žádným trikem nenahradila a vídám zase holky moc ráda♥

Vypadat takto na HO je značka ideál...

Snídaně a ranní káva ještě před prací

Nejsem home office začátečník a věřte, že jsem mívala období, kdy jsem ve smrti a se stresem za krkem zasedla ráno k počítači, hlady šilhala celý den, ale mlátila zběsile do klávesnice a nakonec se až odpoledne v rychlosti naobědvala.

Jenž ve skutečnosti ta káva a tvaroh s ovocem nezaberou skoro žádný čas a dodají hodně energie. Jsem už velká holka a vím, že najedená pracuji lépe. Já tak nějak všechno dělám lépe najedená. Ve skutečnosti i jím lépe, když se předtím najím.

Hodně dělá, když máte slušně vychovaný hrnek, který umí pěkně pozdravit!

Vstát dřív než ostatní

Tohle je u mě velká novinka a ušla jsem dlouhou cestu, než jsem toho byla schopná. Jsem spáč. Velký. A ponocovač. Ještě větší. Málokdy jdeme s Honzou spát před půlnocí. Ať už doháníme pracovní resty nebo jsme objevili seriálovou pecku a nemůžeme se odtrhnout. Výsledek je ten, že dřív než v sedm se z postele kopeme jen těžko a jen z donucení.

Ale věděla jsem, že by bylo fajn přivstat si a začít pracovat dřív. Odbavit žhavé resty, emaily a drobné úkoly hned z rána. A pak když odejdou děti do školy a školky věnovat se souvislé činnosti, psát a nemuset přerušovat koncentraci.

Marky FitJeŠik ode mě znáte. Je to moje báječná kamarádka, trenérka, koučka a inspirace. A ona prostě vstává brzy, sprchuje se studenou vodou a brzké ráno má jako čas pro sebe. Tak dlouho nám to ve skupině opakovala, až jsem se odhodlala a nařídila budíka na šestou. Bolelo to. Ale než vstaly děti, měla jsem hotovou spoustu věcí.

A tak v tom pokračuji. Není to můj čas na cvičení, vy víte, že běhám a cvičím spíš ke konci dne. Není to můj čas na meditaci, já nemedituji. Není to můj čas na čtení. Není to moje wellness chvíle. Ale je to pro mě obrovsky důležitá chvíle, protože mi pomáhá lépe pracovat přes den. A proto mi nevadí si ten spánek zkrátit.

A jestli vás zajímá, jestli chodím o tu hodinu spát dřív, tak ne. Prostě jsem si ukradla hodinu spánku. Spánek je pro sraby :-D

Sice vyblité zelí, ale s vyčištěným chrupem a to se počítá!

Nebýt v pyžamu až do oběda

Tohle se často radí maminkám na mateřské, aby na sebe nekašlaly a nebyly v upoceném pyžamu a s ospalky v očích celý den. To se mi nestalo asi nikdy. A pokud jsem v pyžamu byla, tak se jednalo o cíleně pyžamový den a říká se tomu dress code. Na ty já jsem pes.

Ale přiznávám, že na home office jsem občas v pyžamu do oběda byla. Ale řekla jsem dost. Ono to hrozně ovlivňuje pracovní nasazení. Po sprše mi vzroste produktivita o 100 %, podle mě by měly být sprchy běžně i v kanclu. I když to by některým úchylům produktivita klesla, tak nic. Každopádně ne, není nutné mít i doma make-up a nadělané vlasy, obléct se jako do redakce. Mé pracovní místo je v ložnici, takže stačí vyskočit z pyžama a smýt ze sebe noc.

Dělá to opravdu hodně.

Mít uklizeno a nezakopávat o bordel

Když vypadnete z bytu brzy ráno, odpoledne přijdete a je před vámi chystání večeře, dělání úkolů s Barunkou, přemlouvání Honzíka, aby si nekopal míčem o zeď a přemlouvání sebe sama k večernímu běhu, je úklid to poslední, nač máte pomyšlení a sunete to před sebou až do víkendu. Tedy když jste Katy. Když jste vy, kope u vás do zdi možná Martínek nebo Jarda. Ale ten bordel nestihnete ani vnímat a v kanceláři je docela uklizeno.

Jiné je to, když ráno z bytu nevypadnete a máte pracovat v bytě, který vypadá jak po výbuchu. Nakonec se začnete snažit, aby tam bylo útulno. A to obnáší i drobné dodělávky, na které pořád nebyl čas. 

Třeba polička ve sprchovém koutě se urvala už před měsíci a nakonec jsme si zvykli, že všechny věci jsou položené na podlaze. Našli jsme si na to snad i výhody...

Ale když přišla nabídka od Bonami, ať si vybereme na e-shopu, nešla jsem hned okukovat dekorace a šikovné věci do kuchyně, ale zasedli jsme s Honzou a jali se přemýšlet prakticky. A vybrali krásnou poličku do sprcháče, která se navíc tvářila jako easy peasy k instalaci. Kdybych chtěla, nainstaluju ji já. Kdybych chtěla...

Ale Honza si řekl dřív, tak jsem ho nechala. A musím říct, že odškrtnout si z to do listu položku "nalep už do pytle tu poličku" bylo podobně motivující jako škrtnout si "zhubni těch pět kilo a přestaň o tom žvanit".

Každopádně oceňuju, že neproběhlo žádné vrtání, černý nástěnný košík elegantní, má dobrou nosnost a zase máme sprchu jako lidi :-D

A přitom taková blbost...

Jo a patří k tomu ty dvě bradavky (neboli samodržící nástěnné držáky), bez nich by to stálo zase na zemi.

Dělat si to hezké

Jdete z práce a cestou se stavíte u řezníka, pro květiny a ještě si do auta vezmete dobrou kávu. Jenže když jít do práce znamená ustlat postel a obklopit se diářem, notebookem a poznámkovým blokem, na nákup chodíte dvakrát týdně a když jdete ven, jdete s dětmi na kolo nebo běhat, shání se květiny hůř. 

Ale já si v nabídce z Bonami vybrala nádherné vázy a rozhodla se je mít stále plné čerstvých květin. Co na tom, že si je objednávám sama nebo mi je pošle kamarádka, dělat si radost je důležité a v těžkých časech obzvlášť. 

Velká masivní váza z křišťálového skla je dominanta obýváku a já si připadám úplně dospělá, přijde mi neskutečně krásná a poctivá. Menší vázičky máme v ložnici na polici a jsou krásné i prázdné... A mě baví, že když velká kytice odkvétá, tak těmi stále hezkými kvítky naplním ty prcky a jede se dál.

Čas pro sebe

Být doma od rána do večera znamená, že člověk nejen velmi těžko balancuje mezi pracovním a volným časem. Ale my rodiče si ještě hůř hledáme čas jen pro sebe. Já nepotřebuju moc. Půlhodinka na cvičení nebo knížku mi bohatě stačí a jsem jak znovuzrozená. Ale čas od času uteču na delší čas, protože večeře s kamarádkou je víc než deset doktorů!

Čas bez mobilu

Mobil je jeden z mých pracovních nástrojů a je těžké jej odložit. Ale dělám to. Cíleně jej zapomínám v ložnici, obracím displejem dolů apod. (a pak do článku Jak poznáte, že je nevěrný, píšu toto jako jeden z ukazatelů :-D).

Mám propojeno s chytrými hodinkami, ale ozvou se mi jen, když někdo volá. A pomáhá to jak psychické pohodě, tak paradoxně pracovnímu soustředění. Na každý úkol se lépe koncentruji.

Jak jsem před pár roky trávila čas na home office? Zas tak moc se nezměnilo :-D

Chytré hodinky jsou super vynález, mimo jiné měří i kroky a já tak vím, že i během home office nachodím pěkných pár tisíc :-D

Máte vy nějaké soukromé osvědčené tipy, co vám při práci z domu pomáhá?

Článek vznikl ve spolupráci s Bonami.cz, kde po celý srpen probíhá velký letní výprodej.