Mama-live
MÝTY O HOME OFFICE ANEB TY SE MÁŠ, ŽE MAKÁŠ Z DOMU

Když se v inzerátu k zajímavé práci objeví "možnost práce z domu", máme všichni pocit, že je zaměstnavatel pokrokový a jde s dobou. Fííííha, vkládá v nás důvěru a věří, že budeme pracovat i bez dohledu...

Michal Viewegh nám na kurzech psaní vyprávěl, jak píše disciplinovaně, v 9 ráno odchází do práce, tedy do pracovny, v poledne se zjevuje, aby doplnil energii, a pak zase mizí. Kamarádka kdysi hlídala v Anglii děti ženě, která se ráno nasnídala, oblékla do kostýmku, nalíčila a odešla pracovat...do vedlejšího pokoje.

 

 

Moje práce bývá už roky z domu z velké části realizovaná. Ono to má svou logiku, hodně píšu, dříve reporty a analýzy, teď články. A na to je docela fajn mít klid. To řekla ta, jejíž styl psaní na klávesnici se hlasitostí lehce podobá střílení z kalašnikova :-D Takže je to spíš, abych nerušila :-)

Možnost práce z domu je skvělá, to chci, aby bylo uvedeno do záznamu. Ale není to (aspoň v mém podání) vždy taková ta pohodička ala sexy Carrie s pracně ledabylým rozcuchem, kterak píše hanbatý sloupek uprostřed noci v negližé se sklenkou vína a cigaretkou :-D

 

Možná i vy máte o home officu idylickou představu, tak vám těch mýtů pár nabořím tím, jak to vypadá v mém podání. Jako rovnou vám říkám, že nepíšu v instafriendly okně v Café Letka a během práce nenavštěvuji vernisáže :-D

 

 

1. Spí se do 10, protože je přece na vás, kdy s prací začnete...

Mýty vznikly na základě práce z domu mladých freelancerů... Já bych ráda spala i do osmi, ale znáte to...

My vstáváme v 7 a během hodiny se toho musí dost stihnout. A nechci žalovat, ale ne všichni členové domácnosti mají nasazené to správně ostré ranní tempo :-D Musíme nás všechny čtyři umýt, dobré je, když se všichni nasnídáme a úplně ideální je, když byt opouštíme oblečení. Přiznávám bez mučení, sem tam patřím k těm nemytým, kteří jen místo pyžamových kalhot navlečou džíny :-D

Na mou obranu, ten bez tempa je Honzík. Dnes mě na úvod potěšil a navnadil, protože si hned po probuzení svlékl pyžamko. To vypadalo nadějně. Jenže tím to haslo, nebyl žádný vývoj, on se prostě rozhodl být právě dnes ráno zapáleným nudistou....Na mé naléhání se přioblékl a to tak, že si  navlékl palčáky a hotovo fertig.  S rukavicemi si čistil zuby a snídal, což je sice frajeřina, ale trvá to desetkrát déle. No vejskala jsem jak Moravanka :-D 

 

2. Pracuje se na fakt cool místech a schůzky se odehrávají po kavárnách.

Ano, zase se jedná o sexy freelancery :-D Ano, Nikol Moravcová po kavárnách pracuje. Řekněme si na rovinu, že nejsem a nikdy jsem nebyla Nikol.

Já schůzkám v kavárně práce neříkám, i když bych mohla. Přitom je to cool a bývá to občas dost pracovní :-D

A vzhledem k tomu, že píšu nahlas, občas i hodiny volám s kolegy a nevím, jestli jsem to už říkala, ale píšu fakt nahlas, nejsem úplně vítaný zákazník komorních hipsta kavárniček:-D A ve většině kaváren vás nenechají sedět o vodě. Takže co vyděláte prací, utratíte za kávu. A to pak veškerá práce postrádá smysl a mohla bych doma na gauči třeba vyšívat :-D

 

 

3. Je čas pravidelně jíst, vařit si domácí jídlo, dokonce někdy vyjde i ten běh. 

Jasně jasně, idylka vyloženě, lidi na home office se ztrácí před očima, ze všech se stávají fitnessáci a pečou buchty na břiše jak o závod.

Já jím šíleně, protože nestíhám dojít na nákup, nestíhám vařit a občas obědvám tatranku, když jdu odpoledne vyzvednout děti ze školek. 

Tuším, že jednou jsem si zajela zacvičit, ale protože to nemělo výraznější vliv na moje tělesné proporce (rozumějte, nezhubla jsem už po cestě do fitka pět kilo), tak jsem toho zase nechala :-D

 

 

4. Můžeš si zařídit, co je třeba, někdy i uklidit během pracovní doby. 

Už půl roku krasopisně přepisuju na další a další stránky v diáři seznam lékařů, kam bych se ráda objednala. Teď jsem jej přepsala do diáře nového a jede se dál. Mám pocit, že mě to zdržuje. 

Na poštu chodím poslední den, protože hrozí, že balíky odputují zpátky, ke kadeřnici si beru notebook.

A úklid? Jejda, zas to dnes nevyšlo... Doma se pracuje, neuklízí. Takže pracuju v bordelu :-D

Mlátím do klávesnice jak posedlá, jsem na telefonu a bojím se vstát od počítače, aby nepřišel důležitý mail a já na něj neodpověděla o 10 minut později, což by jasně ukázalo, že se na "háóčku" flákám :-D

 

 

5. Děti onemocněly? No vidíš, pro tebe se nic nemění, prostě budeš dál pracovat z domu...

Nic se nepodobá home officové idylce víc než dvě uchrchlané děti, které chtějí neustále, ale jakože permanentně, jíst. Čerstvé, poctivé, domácí a s láskou připravené jídlo.

A vy během chystání šestnácté svačiny vytváříte pracovní hodnoty a prostě makáte jako normálně. A nakonec samozřejmě onemocníte taky, to aby v tom nebyly zmatky...

 

 

6. Jsi svým pánem a můžeš si vše organizovat podle sebe.

Už jsem zmiňovala freelancery? :-D Tahle flexi pracovní doba krásně vypadá v inzerátech a job descriptions, ale ve finále se hodí tak možná na spisovatele a malíře.

Pokud pracujete s lidmi a pro lidi, je prostě třeba být na příjmu v době, kdy jsou oni. Je super, že vám to nejlíp pracuje kolem půlnoci, ale to se s moc kolegy na pracovním chatu nepotkáte.

 

 

Já vám zkusím popsat, ano slovy, ne vizuálně, jak zhruba vypadám při mém home office.

Ráno odcházím do školky s jedním nebo dvěma dětmi. A protože nejsem celebrita, nejdu přímo v pyžamu (lépe řečeno v pyžamu, UGG a nějakém velkém kabátě). Já jsem jen obyčejná holka, takže já jdu v pyžamovém vršku a v džínách, mám úroveň. A ano, #nomakeup a #wokeuplikethis. 

Do školky dítě odkládám v 8. A jdu rovnou domů, žádné snídaně s kamarádkami či s klienty, žádné nákupy zdravých jídel, žádné fitko nebo jiné zařizování. Jdu domů, jdu pracovat. 

V 8.15 sedám k počítači, džíny už jsem samozřejmě sundala a jsem zpět v kompletním pyžamu. Někdy mám kávu, někdy ke kávě banán. Když je dobrej den, tak mám křupínky s jogurtem. Smoothie jsem za celý ten pracovní rok měla třikrát, kaši s instafriendly nainstalovaným ovocem či avo-toast ani jednou. Zachraňují mě zdravé proteinové tyčinky z Rossmanna.

Jedu, makám, neměním pozici, rozhodně o sebe nijak nepečuji (takže masky jedeme s Baru o víkendu), necvičím, nejdu běhat, nepřipravuji si vyvážený oběd nebo nechystám dopředu večeři pro děti. Kolem oběda zjistím, že mám hlad a žízeň, a jdu to rychle pořešit. Klasické vysokoškolské jídlo "špagety se sýrem a kečupem" hlásí obnovenou premiéru a je mým věrným parťákem. A pak zase tři hodiny vesele demoluju klávesy :-D 

 

Jo a tentokrát jsme se vzácně shodli s Honzou :-D Ptám se ho, jak si on představuje moji práci z domu...: "Hodinu a půl telefonuješ a pak mydlíš do počítače."

 

A víte, co je na home office skvělý? Že díky ušetřenému času, protože netrávím hodinu na cestě do práce a logicky dost podobný čas na cestě z práce, můžu v půl 4 zaklapnout počítač a jít vyzvednout ty moje dva okatý piškoty.

Takže ve chvíli, kdy sexy freelancer na HO sedá k práci, pracující máma na HO dělá odpolední svačinu nebo jede s dětmi do muzea.