Mama-live
MÁMA, PRACUJÍCÍ MÁMA: JAK TO KOULÍM S TÍM ZATRACENÝM ČASEM?

Kolikrát denně kontrolujete čas? Já asi tak 1058krát. Když se ráno vzbudím sama od sebe ještě před budíkem, tulí se ke mně jedna z malých Osiček, druhá okupuje tátu a já chci vědět, kolik drahocenných minut ještě mám, abych si to vychutnala.

Pak se to překulí na sedmou a začne zběsilá hodinka, kdy ručičky prosím, aby tak nemetelily, protože Honzík si zrovna dnes usmyslel, že jde do školky jen v nátělníku, a já nechci křičet, já to chci vyřešit v klidu a to nějaký čas zabere. Nebo Barunka nemůže najít hřeben, který je jako každý den nachystaný přímo před ní (což na ni jen tak zlehka syčím, neřvu, to neeeee), a místo, abychom už dělaly culík, diskutujeme, čí je to chyba :-D

Článek vznikl ve spolupráci s Helveti. Mladá dáma s úsměvem předstírající, že nespěchá do práce, má na své levé ruce hodinky Bering.

A takhle je to vlastně celý den a když to zpětně proberu, tak celou dobu s dětmi. Taková menší posedlost časem :-D

Bude toho času někdy dost?

Skoro přesně rok jsem pracující máma. A když jsem se nedávno na Instagramu zeptala, o čem byste si u mě chtěli přečíst, zajímalo vás (mimo jiné, ozvalo se vás totiž víc než jeden!), jak plánujeme a jak to všechno časově zvládáme. Tak jako asi takhle, nejsme žádná superfamily, je to občas hukot.

A jisté je, že času je neustále málo a jiné to už nebude :-D 

A já mám to "štěstí", že patřím mezi nevyrovnané a věčně nespokojené, kteří si ani po dobře odvedené a dodělané práci nesednou do křesla a nepoplácají se po ramenou. Ty že máš hotovo? Opravdu, Katko??!!

Měly děti kakao a voní čistotou? Má tvůj drahý, z práce uondaný, muž svůj denní tisk a teplou večeři? Máš udělané nehty? Přispěla jsi svým příspěvkem k milé atmosféře na sociálních sítích? Nečeká na tebe nikde žádný urgentní mail?

Fakt vše hotovo? Tak padej dodělat fotoknihy za poslední dva roky a otevři tu skříň úplně vlevo, je plná oblečení, které plánuješ už čtyři roky výhodně prodat. A daně, daně už máš udělané???

Nikdy nemám hotovo, jen si to občas na pár sekund dovolím myslet, abych neplakala :-D Ale pracuju na tom, abych na sebe nebyla tak přísná. Myslím, že není od věci si někdy kromě úkolů, co máme před sebou, sepsat, co máme za sebou, co jsme stihli. A třeba se i maličko pochválit. Ne moc, to je jasný, není pořád hotovo, ale prostě trochu :-D

Čas s dětmi, s rodinou

Být dobrá máma je pro mě priorita. Jít na hřiště, číst knížku, nechat si vynadat, že vůbec neumím nakreslit kočku (To bys měla, Baru, vidět, moje letadlo! Ta kočka je ještě zlatá...). Lechtat se v posteli a být spolu. Ten čas tak letí a my se snažíme, aby byl plnohodnotný a bohatý na zážitky :-D

Hurááááá víkend, zaklapáváme počítače a jdeme žít. V pátek odpoledne to ještě jde, v sobotu ráno palačinky, pohoda, co budeme dělat, máme cééééééélý víkend. Najednou je sobota večer a začíná hysterie, že jsme toho zatím stihli málo :-D

Společný program hodně dopředu plánujeme. Aby nebyly prostoje, nuda a zahálka :-D A zároveň se učím nebýt urputná a neplánovat do poslední minuty. Nemít program neznamená ostudu, znamená to bunkr z deky, dvou křesel a piknik třeba.

Čas pro sebe

Někdy mám pocit, že se tak nějak nosí, že by máma neměla mít čas pro sebe. Má-li ho, netráví dost času s dětmi. Tak já ho mám. Jinak by mi jeblo. Nerajzuju nikde, už jsem se narajzovala dost. Ale třeba jednou za rok víkend pro sebe a pravidelně čas na véču a kino s holkama. To mi naprosto stačí.

Je to důležitý umět s dětmi i rodinou nebýt a necítit se provinile.

Čas na práci

Občas mě malinko děsí, kolik našeho času věnujeme práci a kolik rodině, sobě a blízkým. Někdy dost nepoměr...

Chtěla bych tvrdit, jak se potřebuji seberealizovat a bez práce si neumím život představit. Ale upřímně? Naprosto umím. S čistým svědomím zde prohlašuji, že bych klíďo píďo byla rentiér (v ideálním případě) nebo žena v domácnosti (tam by to asi malučko drhlo ze strany pana Osičky).

Mít dopoledne volno, psát články, mít doma uklizeno a navařeno, zajít po pěti letech na pedikúru. A po obědě vyzvednout piškoty a podnikat cokoli. Večer být odpočatá, bez hlavy plné emailů, povinností, s dřezem plným nádobí a bez čerstvého rohlíku na svačinu.

Zpátky na zem :-D Pracuji, pracovala jsem při vysoké, po vysoké, před dětmi i s dětmi. Jestli to nějak nepřeháním :-D

Strašně mi pomáhají klasické "to do" listy. Každý den si napíšu, co je ten den urgentní a co tzv. nice to have. Už vím, co se mi lépe dělá přes den, kdy často zvoní telefon a chodí maily, a co je lepší nechat na večer, kdy je větší klid.

Co se pořád učím a co podle mě umí muži mnohem lépe, je práci občas vypnout a nebýt. Nebýt online, na příjmu. Asi mám pocit, že by beze mě skončil svět :-D

A teď mě čeká novinka. Ano, už jsem to avizovala, a ano, nejsem těhotná :-D Změna je v tom, že po roce měním práci. Strašně moc doufám, že to dám, že to dáme. Je to zase obrovská výzva.

Není důležité, kolik času máte, ale s kým ho koulíte...

A v souvislosti s touhle výzvou jsem si uvědomila, že to vlastně s časem umím. A jsem v tom hodně dobrá. Nikam jsem kdysi nespěchala a dala jsem všechen čas světa mému princi na bílém koni, aby se ukázal v tu nejlepší chvíli.

Protože jestli něco vím, tak že všechny výzvy a veškerý boj s časem zvládám i díky němu. Je po mém boku, dělá mě pravidelným popichováním (šíleným pruděním, ale bude mít narozeniny, tak se snažím být milá) lepším člověkem, usazuje mě zpátky na zem a věří mi. Jsme rádi s dětmi, jsme rádi spolu jen my dva a nestydíme se za to.

A navíc nemá tento princ pocit, že když nejsem doma, že by naše společné děti "hlídal", je to totiž jejich táta.

Ber tenhle odstavec jako dárek k narozeninám, brouku :-D

Aby se mi ten čas líp monitoroval...

A protože jsem původně chtěla mému drahému koupit k narozeninám hodinky a on si místo toho pořídil kompletní novou výbavu na lyže, vybrala jsem si hodinky já :-D Prostě si kryjeme záda, to ideální partneři jeden pro druhého dělají :-D Beztak si myslím, že by dámské hodinky neocenil :-D (Pozn. Směju se sama? :-D)

Líbí? Jsou to dámské hodinky Bering.

Honzíkovi se líbí, všimnul si jich okamžitě: "Mami, máš nové hodinky, ty staré jsi vyhodila?" :-D

Nevyhodila, rozhodla jsem se hodinky sbírat. Mám troje, sbírka je kompletní :-D A protože sbírka o třech kusech musí být do značné míry univerzální a kamkoli nositelná (takže na gauč k počítači, ze školky na hřiště a z auta do restaurace), zvolila jsem elegantní a čistý design. Stylovou klasiku, nebojím se říct. #callmeznalechodinek

Po stříbrných hodinkách jsem koukala už nějakou dobu a když mě eshop Helveti oslovil s nabídkou spolupráce, neváhala jsem. Jsou od značky Bering. A kromě toho, že si myslím, že jsou fakt moc hezké, ocenila jsem i jednu praktickou vychytávku - ciferník hodinek je chráněn safírovým sklíčkem, které je vysoce odolné vůči poškrábání.

Helveti.cz je autorizovaným prodejcem Bering a specialistou této značky. Já se ke své sbírce hodinek sice chovám hezky, ale 5letá záruka se hodí. A když si tu vyberete model, který je skladem, budete jej ve své sbírce mít už druhý den. Čas jsou peníze, lidičky!