Mama-live
POLSKO S DĚTMI: SOLNÝ DŮL, KRAKOV A ENERGYLANDIA

Jestli je nějaká země neprávem opomíjená při výběru rodinných dovolených, je to podle mě Polsko. Ale začíná se to měnit a i my jsme našim sousedům dali šanci. A rozhodně nelitovali.

Zařídil to Ježíšek, který celé rodině nadělil vstupenky do zábavního parku Energylandia, který najdete u městečka Zator, asi hodinu od Krakova. My se rozhodli, že toho za hranicemi prozkoumáme víc, že dětem ukážeme právě i Krakov a solný důl Wieliczka. A já si s sebou nabrala svačinky, protože hladová Katy není fajn Katy. Že mi je budou požírat děti a Honza, jsem tak nějak tušila. Že jim tak strašně zachutná sušené maso, mě překvapilo dost.

Solný důl Wieliczka

Přemýšleli jsme, jak cestu pojmout, jaké zajímavé místo dětem ukázat a zároveň jsme věděli, že na Osvětim je ještě "čas". Rozhodli jsme se pro prohlídku solného dolu Wieliczka. Já jsem milovník soli, takže bych tam nejradši bydlela. A byl to zážitek být více než sto metrů pod zemí a představovat si, jak se tam asi pracovalo... Je to tam impozantní, ne nadarmo se solnému dolu říká "polská perla" a už 55 let patří na seznam UNESCO.

Prohlídka s anglicky mluvícím průvodcem trvala necelé tři hodiny a i tak jsme prý viděli zhruba 1-2 % dolu. Sešli jsme nejdřív skoro 400 schodů, nahoru jeli naštěstí výtahem, i když prťavým a plným lidí :-D

Během prohlídky jsme viděli figuríny dělníků při práci (vypadali jako živí), jejich techniku, slaná jezírka, komplikované konstrukce, které důl drží i dech beroucí kapli nebo zdobné sály, kde je ze soli úplně vše.

Vyhládlo a ovesná tyčinka Tomm's Flapjack od Bambus přišla vhod. Měla jsem jich s sebou plný batůžek a chutnaly všem. Oběd jsme si dali v restauraci u infocentra, ale po prohlídce jsme už chtěli jet přímo do Krakova. Jedná se o pečené ovesné tyčinky vyrobené v Anglii dle originální receptury. Díky tomu, že obsahují kvalitní vločky, vážně výborně zasytí.

Krakov

Tohle město jsme si před pár lety zamilovali my velcí a těšili se, že je ukážeme dětem. Ale místo krásného jara byl fakt chladný podzim a my na sobě měli chvílemi i šest vrstev oblečení. Když jsme řekli Honzíkovi, ať si nandá kapuci, odvětil, že máme specifikovat kterou (měl tři) a že nezvedne ruce :-D

Prošli jsme se kolem řeky, pozorovali opilé rozlučky se svobodou a vysvětlovali Barunce, že rozlučka neslouží jako poslední šance na líbačky s cizími muži a ženami :-D

A samozřejmě obdivovali výhledy z Wawelu, prošli si nádherný Rynk Glowny, kde si děti koupily dárečky. Děti naprosto okouzlily zapiekanki a když jsem vytáhla sušené hovězí maso Hovězí jerky Natural od Allnature, čekala jsem, že si dá jen Honza. Chyba lávky, rvali mi to z rukou všichni tři :-D Výborná rychlá svačinka bohatá na protein, která dodá energii. Takhle na výlet skvělá.

Energylandia

O tom, že mají sousedi totálně boží zábavní park, víme už pár let. A protože Honzík dorostl do výšky, kdy pro něj většina atrakcí a horských drah není zapovězených, nastal čas jet to prozkoumat.

Den D nastal 8. května, kdy my svátek máme, ale Poláci ne. A "vyšlo" i počasí, bylo totiž celkem chladno, takže i Češi, co měli volno, se nechali odradit. A my tak nikde nečekali ve frontách. Protože jestli by mě něco fakt odradilo, tak stoupnout si na čáru označující, že budu ve frontě na zhoupnutí žaludku čekat 50 minut. (je to mimochodem jeden z důvodů, proč si nedovedu představit výlet do Disneylandu).

Více než sto atrakcí, jedna horská dráha lepší než druhá, vše rozdělené do několika "okruhů" a propojené skrz postavičky, které jsou maskoty parku. Já doporučuju i jízdu "London Eye", kde si park prohlédnete svrchu a vyberete si, kam půjdete :-D Ne, Zadre a Hyperion jsme nedali. Já to neměla ani v plánu, Honza s Barunkou to hodně promýšleli, ale i oni dva se nakonec rozhodli, že na volný pád jsou málo adrenalinoví :-D Ale jinak Honza s dětmi mnohé atrakce dal i pětkrát po sobě, byli naprosto nadšení. Na ty vodní byla trochu moc zima a v automatech prodávali příliš málo funkční pláštěnky, v létě by se odradit nedali.

V parku je i strašidelný hrad, kino (už si nepamatuju kolik D), kolotoče, stánky s dobrotami, kavárny a restaurace, spousta toalet apod. Perfektně vše funguje. Velké doporučení.

Ubytovaní jsme byli ve Scandi Resort Zator - pár minut od Energylandie. Náš apartmán byl v designové "kontejnerové" části. Absolutní top je místní restaurace i neskutečně bohatá snídaňová nabídka.

Už v autě na cestě zpět do Prahy jsme s dětmi plánovali, kam se podíváme příště, a projížděli jsme seznamy těch nej zábavních parků :-D Jaké jsou za vás v Evropě ty nej?

Článek vznikl ve spolupráci s Notino.cz