Mama-live
POHÁDKOVÉ KRKONOŠE ZNÁTE?

Naši nás brali na výlety a túry hodně. Pamatuji si, jak důležitě zkoumali čáry na mapě a snažili se mě přesvědčit, že už jen jeden, dva kopce a jdeme po vrstevnici. To mě mělo potěšit. Nikdy jsem žádnou vrstevnici neviděla... Moje oblíbená historka je o tom, jak jsme byli s našimi na dovolené, ségře nebylo dobře a tak jsem na výlet vyrazila jen já a táta, mamka pečovala o maroda. Bylo mi sedm, ušla jsem za den 25 kilometrů a jsem si dost jistá, že s se mnou táta nehrál ani Hádej, kdo jsem?, nevyprávěl mi, jaký to bylo, když byl malej, nenesl v batohu pět kilo jídla a za každý kilometr mi nekoupil limonádu. A tuším, že během těch 25 kilometrech nebylo ani jediný hřiště, muzeum, naučná stezka nebo cokoli jen vzdáleně připomínající zábavu.

Ty dnešní děti se tak mají, že na každým kroku se na ně myslí. A Krkonoše nejsou výjimka, jsou totiž pohádkové, vždyť je to rajón Krakonoše.

Projekt Pohádkové Krkonoše je navíc propojen s razítkovací hrou a vy můžete na 30 nádherných místech nejen zažít zábavu i dobrodružství, ale i získat razítko a pak ceny a tak vůbec.

My jsme letos navštívili pár těchto míst, ale hned několik jich známe již z minulých výletů, tak vám je připomenu, protože jsou skvělý.

Špindlerův mlýn: Meďánkovo hřiště

Ve Špindlu určitě doporučuju udělat si výlet na Medvědín. A nejen kvůli tomu, že jste Vendula a nutně potřebujete fotku u písmene V. Vyjedete lanovkou, ti spořivější, kteří navíc mají v domácnosti zaveden plyn, to vyjdou pěšky. A pak už se můžete rozhodnout, jestli půjdete hnedle dál na výlet, ale pokud jste rodiče, tuším, jak dopadnete. Zhruba na dvě hodinky se pozdržíte na letteringovém hřiště! Pro děti desítky božích prolézaček, kolotočů a lanových překážek a pro rodiče božský výhled. Navíc každé zmíněné písmeno z nápisu Medvědín je atrakcí.

Janské Lázně: Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezky s výhledy milujeme. Stezka korunami stromů se nachází asi 20 minut od Pece, v Janských lázních a nabízí příjemnou procházku plnou interaktivních úkolů, lanových center a informací o krkonošské přírodě i Stezce samotné. Je vhodná i kočárky a přímo na místě v restauraci moc dobře vaří.

Pec pod Sněžkou: Herní krajina Pecka

Děti byly ještě docela malé a my trávili podzimní víkend v Peci. A z Pecky byli úplně vyplesknutí. Tedy z Herní krajiny Pecka. Dostanete se na ni z Velké Úpy, lanovkou Portášky a jde unikátní soubor soch a objektů na motivy krkonošské zvířeny, lanových stezek a prolézaček. Můžete si prolézt 15 metrů dlouhou dřevěnou sochu rysa nebo omrknout 9 metrů vysoké paroží jelena, které slouží jako vyhlídka. Naučná stezka v pětimetrové výšce pod korunami stromů vás pak provede několika čapími hnízdy.

Svoboda nad Úpou: Výstava Do Krakonošova

Co na horách, když není sníh, ale ani počasí na pobyt venku? Za nás velký doporučení zajet do Svobody nad Úpou. Místní pohádková výstava Do Krakonošova vás zavede mezi skřítky, vodníky, čerty, trutnovského draka i tančící víly, ale i do podzemí mezi permoníky a draky. Poslechnete si zvuky krkonošského lesa, budete poznávat dřeviny, květiny nebo lesní zvířata. A to vše za dohledu samotného vládce hor, Krakonoš.

Poniklá: Třpytivá krása

Zážitek z Rautisu je poměrně čerstvý, sklárnu v Poniklé jsme navštívili v červnu. A byli z prohlídky dost nadšení. Poznáte komplet proces výroby perliček a můžete si i sami něco blyštivého na památku vyrobit.

Jilemnice: Krkonošské muzeum

Muzeum v Jilemnici je tip na minimálně půldenní výlet. Jsou tu pohyblivé a nádherně propracované betlémy, prohlídka věnovaná hraběti Harrachovi, kterému vděčíme, že se tak trochu oklikou zasloužil o Smetanovy Branibory v Čechách. Ale je tu i prohlídka o mučení a kvíz, ano ano, to je bonus :-D

Jilemnice: Terénní hra Zelené Krkonoše

V rámci projektu Zelené Krkonoše můžete v Jilemnici hrát zajímavou terénní hru.

Navštivte tu sokolský park, jilm u Zvědavé uličky, zámecký park, jasany ztepilé u sv. Isidora, buk červenolistý U Labutě a jilmovou alej pod nádražím. Do mapy obkreslete piktogramy umístěné na kameni v blízkosti dané přírodní zajímavosti za pomocí tužky a můžete se zúčastnit soutěže. Navíc se dozvíte spoustu informací o každém z míst...

Martinice v Krkonoších: Nádraží v Martinicích

V červnu jsme si jízdu Pojizerským Pacifikem vychutnali a nádraží v Martinicích opravdu stojí za to. Historická budova i s muzeem a naučnou stezkou v okolí by vaší pozornosti uniknout neměla.

Kořenov: Příchovický lesopark

Do Příchovic jsem jezdívala na školu v přírodě a popravdě na mě tehdy dojem neudělaly. Ale teď? Naše nejoblíbenější místo, když máme jet z chalupy na výlet s obědem.

Místní lesopark to jsou dvě rozhledny, skvělý restaurace, kuličkové dráhy i pohádková cesta. A ráj pro cimrmanology, just sayin´.

Vysoké nad Jizerou: K Márinkovu kříži s medvědem

A výletě do Vysokého nad Jizerou jsem vám psala. Tak jen zopakuju, že ve Vlastivědném muzeu začněte, vyzvedněte si razítko a pak si udělejte procházku přes náměstí, sady a kolem fotbalového hřiště až k panoramatické mapě a pak po po pěšince k Marinkovu kříži. Ty výhledy na hory stojí za to!

Mrkněte na stránky Pohádkových Krkonoš i na další místa a využijte podzimní víkendy, třeba ty prodloužené, k poznávání tohoto kraje.

Článek byl pořízen v rámci projektu „Krkonoše -řízení destinace“ realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.