Mama-live
PODZIMNÍ VÝLET: VYSOKÉ NAD JIZEROU A TOP ROKYTNICKÉ VYHLÍDKY

Když mě před prázdninami oslovili z Krkonoše.eu, zda bychom s dětmi nepodnikli pár výletů a neukázali vám, těm nejlepším sledujícím, jak je v horách hezky, skákala jsem nadšením. Protože tohle je spolupráce snů.

První výlet jsme stihli ještě v červnu, to jsme vyzkoušeli vláček Pojizerský Pacifik. Na konci srpna jsme se vydali na další. Chalupu máme na pomezí Jizerek a Krkonoš, tak jsme řádně prostudovali místa v okolí a naplánovali výlet, který měl všechno: muzeum, výhledy z kopce i z vyhlídky, dobré jídlo i venkovní fitko.

Vlastivědné muzeum ve Vysokém nad Jizerou

Výlet jsme začali ve Vysokém, kde je moc hezké muzeum, a my ocenili nejen opravdu pestré expozice, ale i zajímavé popisky, které "do děje" vtáhly i děti. Dozvíte se o historii města i okolního kraje, o tom, jak si tu žily dřívější generace, jak se rozvíjelo lyžařství nebo divadlo. My si zamilovali pohyblivý betlém, modely roubenek a hradu Nístějka a obrovskou sbírku figur Krakonošů. 

Vyhlídky a fitko

Ve Vysokém najdete jedno ze třiceti razítkovacích míst Pohádkových Krkonoš - razítko dostanete v muzeu, ale oním místem je Márinkův kříž. Jak k němu? Přes náměstí, kolem divadla a přes městské sady kolem fitka. Venkovní fitness je naprosto boží, tady se určitě chvíli zdržíte. A pak už je to jen pár desítek metrů k nádherné vyhlídce.

Věž v Rokytnici nad Jizerou a čtyři vyhlídky

Na oběd a za dalšími zážitky jsme se přesunuli do Rokytnice nad Jizerou. Skvělý oběd v restauraci Roky dodal energii a mohli jsme se vydat na další cestu.

Nejdřív zastávka na radniční věži, kde je mimo jiné výstava obrazů a výhled do krajiny. A pak už nás to táhlo na vyhlídky. Čekaly nás totiž čtyři: Liška, Medvěd, Ovce a Horník. Vede k nim cesta do kopce, ale když se nad tím člověk zamyslí, dává to smysl... Vyhlížet z údolí je takové cimrmanovské...

Cestou jsme měli dost času probrat skutečnost, že výlety, které my velcí plánujeme vůbec neberou v potaz, jak krátké nohy mají ti malí a jak nejsou zvyklí na takové výšlapy. Náš argument, že na výšlap si zvykneš jen během výšlapu, z gauče těžko, byl smeten ze stolu jako irelevantní :-D

Původně prý měli v Rokytnici v plánu postavit na kopci rozhlednu, ale nakonec byly postaveny čtyři vyhlídky. Každá je designový skvost, ale perfektně pasují do místní krajiny. Výhledy jsou dech beroucí.

Původně bylo v plánu vrátit se do Rokytnice a projít si další razítkovací místo: Pašeráckou stezku. Ale na to nám už nestačily síly :-D

Článek byl pořízen v rámci projektu „Krkonoše -řízení destinace“ realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.