Mama-live
DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA
Jak již víte z vícero článků, v létě jsem se několikrát potkala s dámami z Mamapartner a jedno setkání pro mě bylo obzvlášť přínosné. Řešily jsme totiž první pomoc a domácí lékárnu. Já se sice ráda připravuji předem (kdo je připraven, není zaskočen), ale na druhou stranu se nerada předem plaším a mám černé myšlenky. Takže o lécích, první pomoci apod. toho, možná trochu nezodpovědně, moc nevím. Tedy nevěděla jsem, teď už jsem moudřejší. Tento článek je zaměřen primárně na léky, které je fajn/užitečné/nutné mít doma, pokud máte malé dítě. Jde o léky běžně dostupné, případně o takové, u kterých lze požádat lékaře o jejich preventivní předepsání například při odjezdu na dovolenou. Další článek se bude týkat běžných situací, do kterých se můžete dostat (tedy spíše vaše ratolest) a jak reagovat. Jedná se o vyražené zoubky, první záchvat laryngitidy, podezření na otřes mozku, krvácení z nosu, horečku apod. Co tedy je dobré mít v domácí lékárničce (věřím, že většinu léků znáte nebo doma máte, ale neškodí udělat ucelený basic seznam):

stažený soubor

- teploměr - rektální, digitální - čípky na sražení vysoké horečky Paralen nebo Panadol (účinná látka: paracetamol) a Nurofen (ú.l.: ibuprofen) - každá z účinných látek se může podávat po 8 hodinách, proto se v případě vysoké horečky (nad 38.5) doporučuje střídat tyto dvě účinné látky po 4 hodinách (a ideálně i v různé podobě sirup/čípek - TIP: dávka Nurofenu je pro tříleté dítě 5 ml a Panadolu 10-15 ml, tak aby se do dítěte nelila velká lžíce, začněte Nurofenem) - Betadine - dezinfekce - barevné náplasti - účinné jsou jako ty nebarevné, ale mají často kouzelnou moc!! :-D - Smecta nebo Tasectan, Kinedryl, Glukopur, Kulíšek - na průjem a zvracení - oční a nosní kapky: Ophthalmo-Septonex, borová voda - odsávačka rýmy - ideální na vysavač  (doporučuji Baby Vac 2) - Fenistil mastička - na různé kousance a ďobance (a kapičky v případě alergického kašle nebo rýmy) - Otic Solution - na bolení ouška Co je na předpis a velmi účinné: Kinderylové čípky, pokud dítě opakovaně (víc než 10x) zvrací, Hidrasec při zvracení, Dithiaden na tlumení kašle, Framykoin na zaníceniny, Kanamycin na zalepené oči, Fortecortin při laryngitidě, Otobacid při zánětu středního ucha Na letní dovolenou je fajn mít v kufru (ano, je možné, že nepoužijete nic ze seznamu, což je super! Ale na dovolené v Itálii Baru nastydla a šíleně kašlala a domlouvat se s italskou lékárnicí, co mi doporučí, byl celkem pruďák - odcházela jsem s pekelně drahými homeopatiky, které bohužel kouzelnou moc neměly a nepomohly):

206(2)

digitální teploměr, čípky nebo sirup Nurofen/Panadol, Diazepam, Panthenol na popáleniny, kapky/mast do očí, kapky do uší, Sudocrem, Imazol (na opruzeniny a mokvající rány), Sterimar (nosní sprej) Framykoin, antiseptická mast (napr. Betadine), Hemagel (urychluje hojení ran),  Smecta, probiotika Enterol, Dithiaden (zmírňuje alergické reakce), pinzeta, sprej proti hmyzu (vhodný pro děti), Fenistil gel, Fenistil kapky, náplasti (ideálně voděodolné), obvazy Pozn.: Tento seznam mám už dlouho okopírovaný z koníka a bohužel nevím od koho, ale děkuji takto zodpovědným a sdílným maminkám, které šetří hodiny a hodiny ostatním!!!  Jak jste na tom vy a vaše domácí lékárna? Připraveni na vše? :-D