Mama-live
POSKYTOVÁNÍ PRVNÍ POMOCI

Dnes to bude bez srandiček, vypnula jsem cynickou klávesnici a bude to seriózní! Půjde o zdraví, o první pomoc! Už jste někdy poskytovali? Už jste někdy museli i u vlastních dětí? 

Loni v létě jsem se s dámami z Mamapartner na toto téma dlouze bavila a včera ve Feedo.cz jsem byla na další přednášce na toto téma - přednášela moc sympatická lékařka, blogerka a hlavně máma Míša (mrkněte k ní na blog TADY).  A já se rozhodla vše spojit a vám to předat.

WP_20160426_09_59_52_Pro 2

Já osobně zatím nemám přímou zkušenost s poskytováním první pomoc a už vůbec ne u vlastních dětí. Díky bohu! Ale slýchám, co se může stát a ráda se pro jistotu trochu připravím a třeba mi to pomůže případně zachovat chladnou hlavu (i když i jen historky z ordinace mě děsily). 

Čtyři základní pravidla:

Nepanikařit!

Dbát na vlastní bezpečí (zranění nikomu nepomůžete!).

Dbát na prevenci aktivní i pasivní (zajišťování bezpečnosti).

A vždy dítě primárně uklidnit (např. u záchvatu laryngitidy je toto pravidlo zásadní).

 

Další body neuvádím určitě v pořadí dle důležitosti a i když se spíše týkají první pomoci dětem, lze je aplikovat obecně: 

Jak udat polohu: Neznám názvy ulic, v cizím městě se orientuji čistě podle navigace a proto mě představa, že budu popisovat dispečerovi na lince, kde jsem a hlavně kde je člověk, který potřebuje pomoc, vyloženě stresuje. Jde o sekundy a není čas ztrácet čas.

Aplikace do telefonu "Záchranka" vás dispečerovi nahlásí, pošle vaše GPS údaje. Aplikace vám umí ukázat i nejbližší lékárnu, pohotovost apod. a umí vás provést i první pomocí (zkuste i aplikaci od Červeného kříže První pomoc v mobilu). 

A kromě toho lze nahlásit číslo na štítku každé lampy pouličního osvětlení nebo na pražcích kolejí - to dispečerovi přesně udá, kde se nacházíte.

19c673bf0d4cf09504872d4d8128c755

Vidíte na zemi ležet člověka, leží divně a vy nevíte - spí, je opilý nebo potřebuje pomoc? Trochu se i bojíte, jestli to nehraje a nechce na vás bafnout... Jak poznat, jestli je opravdu v bezvědomí? Rozhlédněte se! (myslete neustále na to, že vaše bezpečí je primární). Oslovte jej. Tleskněte mu vzadu za hlavou - když mrkne, v bezvědomí není. Zároveň se k vám tak rychle nedostane, když mu stojíte za hlavou. Zatřeste jím, dítě do jednoho roku štípněte na paži či stehýnku. 

Pokud nereaguje, je v bezvědomí!

Zakloňte mu hlavu, uvolníte dýchací cesty. Pokud je na břiše, otočte jej (za rameno a kyčelní kloub) - pokud situaci vyhodnotíte tak, že by mohla být poraněná páteř, neotáčejte.

Sledujte dýchání - během 10 sekund by se měl nadechnout 2x a více (to je pravidelný dech). Pokud dýchá nepravidelně, bude třeba resuscitovat. 

Volejte záchranku (ale stále mu držte hlavu v záklonu!!!).

_IMG-20160426-WA0003

Takto jsme ve Feedo simulovali ležícího zraněného - netvářím se tak, ale jsem v bezvědomí :-D

 

Kdy volat 155 - voláme vždy, když usoudíme, že se jedná o stav bezprostředně ohrožující lidský život. Samotné zavolání rychlé záchranné služby se považuje za poskytnutí první pomoci. Jsou schopní do 20 vteřin vyslat pomoc. Lze volat i 112, ale zde chvíli trvá, než si předají informace a vyhodnotí, kdo by se měl na místo vydat (lékaři, hasiči, policisté). A záchranku volat nejen, pokud se něco stane venku, ale i doma - nejezděte na pohotovost, tady budete dlouho čekat. Záchranka je u vás za chvíli, dostanete první pomoc a lékař vyhodnotí, zda v nemocnici máte přijít ihned na řadu nebo to není tak akutní. 

Otrava léky, houbami apod. - vyvolávat zvracení má smysl jen ihned po požití léků (např. nechat dítě vypít sklenici vody se spoustou soli). Volat záchranku, ale ještě  lépe Toxikologické informační středisko: 224 919 293 - budou chtít ihned jméno a rodné číslo dítěte! Při jakékoli otravě, kdy dítě zvrací, nevyhazujte a neuklízejte to, naopak zabalit a vzít na toxikologii, kde se ihned pozná, co dítě snědlo a v jakém množství. 

Dušení - pokud se dítě dusí, tak předmět z něj nejlépe dostanete tak, že jej položíte do tzv. výpraskové polohy (prostě si ho ohnete přes koleno) a silou budete bouchat mezi lopatky (ne přímo na páteř, ale do svalů podél páteře). Pokud předmět nechce ven, pak funguje dýchání z úst do úst - prudce dítěti vdechněte do pusy obsah vašich úst (není třeba víc vzduchu) a předmět by se měl posunout a vletět to jedné z "trubek" a druhá bude volná a dítě se nadechne (dětský lékař následně předmět z dítěte dostane při menším zákroku). 

Horečka - tělo bojuje se zánětem. Srážet léky při teplotě vyšší než 38.5°C. K lékaři jít při teplotě kolem 40°C a při 41°C volat záchranku. Balit do teplého ručníku a podávat ledové pití, zvlhčovat vzduch. Pokud horečka vede až k febrilním křečím, tak hlavně dbát na to, aby se dítě nezranilo a zajišťovat dýchání a okamžitě volat záchranku.

Popáleniny (opaření) - děti se nejčastěji opaří při koupání doma ve vaně. Popálené místo vždy chladit studenou tekoucí vodou (sundat oblečení, pokud není přiškvařené, sundat šperky apod.). Nikdy neochlazovat dítě celé, aby se nepodchladilo (a pokud je popálená oblast velká, tak chladit vlažnou vodou). Doporučují se obklady namočené v roztoku "ocet + voda" (poměr 1:1), předchází se vzniku jizev. 

Přehřátí - úžeh (ze sluníčka) a úpal (z vysoké teploty). Zamezte dalšímu působení tepla a ochlazujte obklady. Doplňte tekutiny. Pokožku ošetřujte zklidňujícím krémem. Při poruchách vědomí nepodávejte tekutiny, kontrolujte dýchání a volejte záchranku. 

Pády - ránu oplachovat pod tekoucí vodou, odstranit nečistoty a sterilně překrýt náplastí. Cizí tělesa neodstraňovat, to nechat lékaři.

Pozor! Otřes mozku může být způsoben nejen ránou do hlavy, ale i třeba pádem na zem a prudkým dosednutím. 

Krvácení - tepenné (krev stříká), žilní (krev volně vytéká). Stlačte tepnu přímo v ráně!

Krvácení z nosu - předkloňte hlavu a stiskněte kořen nosu, dejte na čelo a na krk studený obklad. 

Krvácení z ucha - vždy vyhledat lékaře. Naklonit hlavu tak, aby krev volně vytékala a sterilně překrýt.

 

Snad tyto rady nebudete nikdy potřebovat a pokud ano, budou pro vás užitečné.