Mama-live
PŘÍKRMY A VŠE KOLEM NICH (1000 DNÍ, OBLÍBENCI, JAK NA NEJEDLÍKA)

Jak jsem slíbila v článku o tom, jak Honzík jí nebo nejí, jsem tu s dalším na toto téma, tedy příkrmy. Je to věda nebo nosoprstovka, než se dítě od mlíka dostane ke svíčkové s pěti?  Krmíme už druhé dítě a mám nějakou představu, co na trhu s dětským jídlem je a co mi vyhovuje. Třeba vás něco inspiruje, třeba něco děláte jinak a budu ráda, když se podělíte.

 

JAK SE MI PODAŘILO MIMI-PÁNA ROZJÍST?

Nespěchala jsem a vyklidnila se. Tak prostě nevdechne 200 gramů guláše v půl roce, počkáme si. 

Nesnažím se ho nafutrovat na rychlost, ale na Honzíkovo krmení si udělám čas a snažím se, aby byl klid a nebylo moc rozptylování - zde je velmi tenká hranice. Barunka je moje záchrana. Bráška ji zbožňuje, sleduje ji s láskou a tak zaujatě, že si kolikrát neuvědomuje, že zatímco navštívil taneční představení své sestry, matka ho lstivě nakrmila :-D 

Nevzdávám to s prvním odmítnutím. Naopak jich překonám dalších pět. Hlášky čumilů "ten už na jídlo nevypadá, ten už si nedá..." mě hecují k překonání překážek :-D 

Taky fungují písničky a #zabtemě, ale on miluje Aquababes :-D To už ten kastrát Mickey brnkal na moje nervy méně :-D 

Dávám mu do ruky hračku - takže mu zabavím ruce, kterými šermuje a snaží se mi vyrazit lžičku z ruky a odvedu pozornost od lžičky s jídlem. Jo a z toho ovladače vyndávám jednu baterku :-D

_DSC_1751

A vždycky, ale vždycky musí náš milostpán sedět naproti krmícímu - nefunguje mít ho na klíně. Takže v kočárku, lehátku, v autosedačce, někomu na klíně. Nerozumím tomu, ale respektuji to :-D 

A nějaký "ááááá ham" nebo "letí lžička do hangáru" je mu šumák!

Image-1 (1)

 

PŘÍKRMOVÍ FAVORITÉ A VYCHYTÁVKY, CO MĚ BAVÍ.  

Maso-zeleninové příkrmy mám ráda ve skleničce, dobře se to ohřívá, dá se znovu uzavřít a dát do lednice. Většina značek neexperimentuje a nejčastěji je nabídka právě ve skle. Čím se ale liší, je pestrost nabídky. Mně se prostě líbí, když můžu Honzíkovi nabídnout boloňské špagety, telecí se zeleninou, hovězí s řepou a jablky, lososa, králíka s fenyklem, tagliatelle s rybou apod., což nabízí třeba HiPP. 

Co se týče ovocných příkrmů, tak ty najdete ve skleničce, v kelímku (a víčko ala jogurt) nebo v kapsičce třeba. Skleničky jsou super. Kapsičky praktické, skladné a znovuuzavíratelné. Jen mi je Honzík odmítá, neoslovilo ho to. Kelímky se mi zpočátku neosvědčily - sice to bylo množství tak akorát pro nejedlíka, ale brala jsem si to sebou ven a když mi to Jeník odmítl, tak jsem buď riskovala, že se mi otevřený kelímek svým obsahem mrkne do tašky nebo jsem je vyhazovala. Pokud víte, že to dítě slupne, není co řešit.

_DSC_1762

_DSC_1759

Jak jsem psala, mám ráda a doporučila nám to i pediatrička, když je ovoce smícháno s piškotem, sucharem, musli apod. Takové kombinace má v nabídce třeba HiPP a Honzík nejvíc po vzoru své sestřičky frčí na Babylove Jablko, banán se suchary (skvělá konzistence - taková netekutá, hezky to voní a dobře chutná). 

Já jsem snadný zákazník - mně když někdo na skleničku napíše, že je to Musli Dobré ráno, já to beru a jsem ráda, že snídaně je vyřešená. Podobně jako Kaše na dobrou noc apod. - já prostě chci, aby mi výrobce řekl, kdy to mám servírovat.

_DSC_1791

_DSC_1788

Kaše - jedno z jídel, které má Honzík opravdu rád. A je dost věrný Vanilkové mléčné rýžové od Hami. Je opravdu chutná. A na cesty mi přijde super od HiPP Mléčná kaše ve skle - stačí jen ohřát, není třeba nic ve správném poměru míchat a zalévat. 

 

JAK SE TEDY ZAČÍNÁ S DĚTSKÝMI PŘÍKRMY? 

U Barunky jsem hodně konzultovala s dětskou lékařkou a lovila na Modrém koníkovi moudra. U Honzíka jsem objevila iniciativu 1000 dní a tady je vše krásně shrnuto, tak jsem nastudovala. A i když jsem původně do článku chtěla shrnout nějaká základní pravidla v souvislosti s prvními příkrmy, přišlo mi to vlastně zbytečné. Jen bych se opakovala. 

Já radím nespěchat, netlačit na pilu, nenutit dítě, aby jedlo něco, co mu vyloženě nechutná (co byste vy sami nejedli), nebrat jako osobní prohru, pokud dítě preferuje příkrmy kupované. Dítě se musí vše naučit, je dobré mít na to klid (já chápu, že je to velký krok, chcete to mít zaznamenané a chce to vidět kdekdo, ale kamera, pět tetiček a soused jako publikum udělají nejedlíka i ze mě!). 

Musím říct, že od té doby, co Barunka začala jíst "normálně", mnohem víc přemýšlím o jídelníčku celé naší rodiny. Dřív jsem hodně zanedbávala ovoce a zeleninu, teď kupujeme na kila. 

Maso je lepší červené, které obsahuje hodně železa. A mělo by být libové, skvělé je hovězí. Ale i krůtí a ryby - Barunka miluje lososa a to nejen klasický filet, ale ona se může ujíst lososa uzeného :-D 

Já nejvíc, co se prvních příkrmů týče, bojovala s mixováním a konzistencí - no jo, je to trapné, jen se smějte! :-D Ale prostě to nebylo k jídlu. A když už byla Baru větší, osvědčilo se mi k masu, k rybě, do bramborové kaše přidat cuketu - pěkně podušenou na másle - hned se to lépe jedlo, bylo to vláčné. 

_DSC_1794

Jako ambsadorka značky HiPP mám tu skvělou možnost obdarovat jednu z vás mega velkým balíkem produktů. Obsahuje příkrmy, čaje a jiné dobroty a tělovou kosmetiku této značky.

Budu předávat osobně, tak prosím tentokrát jen pražské maminky. Napište mi do komentáře pod článek jednu věc, na kterou se mě zeptáte, až se potkáme :-D Nééé, napište mi cokoli hezkého a já pak jednu z vás vyberu a dárek jí moc ráda předám! Za týden jedeme na dovolenou, tak komentujte do pátku 1.července do 22.00 a já pak na dovče jednu z vás vylosuji a domluvíme si rande :)

A protože spolupracuji i se značkou MAM, přidávám do balíčku pár pozorností i této značky.

_DSC_0953