Mama-live
LIPNO, BEJBY!

Máme za sebou první letošní letní dovču. Osičky vyrazily na Lipno a přizvaly i prarodiče. Silná třígenerační sestava si to, snad můžu mluvit za všechny účastníky zájezdu, užila. (Pozn.: Názvem článku "Lipno, bejby!" se vám nesnažím naznačit, že bude nějaké dítě vzniklé na Lipně, ale znalci seriálu Přátelé si jistě pamatují Joyeho nadšené volání London, baby! :-D)

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

_DSC_2756

_DSC_2732

_DSC_2569

_DSC_2494

_DSC_2629

 

Na Lipensko jsme se vrátili po dvou letech. Tenkrát jsme bydleli v hotelu sousedním Frymburku, letos jsme si pronajali vilu přímo v Lipně. Chtěli jsme to tu prozkoumat, na spoustu atrakcí byla Baru tehdy ještě malá. Teď to rozjela na plný pecky :-D

koláže 2016131

Jak volíme typ dovolené a podle čeho vybíráme destinaci?

Nejsme s Honzou road trip typy a zároveň nemám pocit, že by (našim) dětem výrazně svědčil delší pobyt v hotelu. Proto jsme si pronajali baráček. A chtěli jsme, aby v místě pobytu bylo tolik vyžití, aby se za zábavou nemuselo vyjíždět.

Plánovali jsme tuhle dovolenou od zimy, měli jsme představu bydlení v apartmánech hned u vody, v Marině. Ale to je výsměch - zaplatit celou (nemalou) částku v lednu? Strašně neprofi objednávací online systém z velké části v holandštině? Řekli jsme NE a hledali dál. Našli jsme Villa Lipno Dreams a bylo. Domek pro 6-8 osob, měli jsme všichni spací soukromí a krásné společné prostory. Vařili jsme si sami (chef byla moje maminka a měli jsme se dokonale!!), večer jsme grilovali. Vilové městečko byly ideálně umístěné, kousek od Bobovky a centra (tam je lanovka, Coop, trampolíny, lanové centrum), byl tu klid a vše krásně upravené a čisté. 

Byli jsme moc rádi, že s námi jeli moji rodiče - tvářili se tak, že si to užili a já pevně věřím, že snad ano. S Honzou jsme se shodli, že jsme si prostě odfrkli. Přece jen být na ty dva pidižvíky v dvojnásobném počtu je znát. Honzík pasoval mého tátu na svého osobního nosiče a jen se děda mihnul kolem, už se mu plazil v ústrety (a běda, jak se děda nesehnul - mimi-pán je kluk mírumilovná, ale není radno ho nasrat :-D). A Barunka střídavě věnovala pozornost všem, ráno počítala sekundy, kdy ji vypustíme budit babičku, já jsem si to s ní užívala, měla jsem na ni hodně času a uvědomila jsem si, jak mi chybí mít čas jen na ni.

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

 

Co jsme zažili, viděli, navštívili? Co stálo za to a co ne?

Stezka korunami stromů: To je prostě MUST SEE na Lipně. My měli strategickou polohu v kopci, takže jsme si to vyšlápli hned ráno a pak seběhli dolů. Otvírá se v 9.30 a štěstí přeje ranním ptáčatům. Při našem odchodu se fronta vinula jak had až k lanovce. Každý o Stezce určitě slyšel, za mě je to jedna z nej atrakcí, kterou jsem navštívila. Někdo se kochá výhledem, někdo zkouší přejít přes překážky nebo si čte o lese, o stromech, někdo testuje sám sebe a zkouší správně odpovědět otázky ohledně Stezky a někdo doufá, že lidem dole nenablije za krk :-D

_DSC_2235

_DSC_2209

_DSC_2218

_DSC_2216

_DSC_2214

_DSC_2233

_DSC_2197

_DSC_2185

_DSC_2184

 

Bobovka: Měli jsme ji po cestě a nevynechali ani jednou. Novinka letoška je druhá, rychlejší dráha, a spolu s ní i tradiční korytovka. Já zkusila obě a neoslnilo mě to, jsem posera, brzdila jsem si, bála se o Baru a vytvářela kolony :-D (táta mi popisoval zuřivé brždění a špačkoidní nadávání pána v bobu za mnou). Baru jezdila raději s Honzou a mě pak povzbuzovala, ať nebrzdím a frčím (bylo jí jedno, že za jízdy chytám její slamák a snažím se nás nezabít). Podobně pravidelná byla návštěva trampolín u Coopu nebo hřiště u hotelu směrem k Aquaparku (dětských hřišť je tu spousta, to velmi oceňuji!).

_DSC_2561

Aquapark: Baru miluje bazény a babi s dědou milujou Baru, tak mamka navrhla, že nás s Honzou zastoupí (oba jsme tak trochu roztomile kašlali a já ztrácela hlas, což všichni vítali :-D). Ten den fučelo, ideální na schování se do teplé vody. Baru si to užila a měli jsme klid (ano, mluvila o tom velmi urputně několik dní :-D). Vedle je i Hopsárium, to jsme vynechali.

A38BA5CD-B5ED-4E37-B42E-03CD6484BA4E

Jídlo doma i venku: Někdo preferuje na dovolené all inclusive, někdo si radši vaří podle svého, někdo chodí po hospůdkách a restauracích. Vše má svoje... S dětmi vyhledáváme raději možnost sami si plánovat jak jídla, tak čas, kdy se bude jíst. Navíc Baru není velkej jedlík a Honzík škoda mluvit. Takže jsme si něco přivezli a zbytek dokoupili v supermarketu přímo v Lipně. Někdy jsme šli na oběd - doporučuju restauraci Admirál s dětským koutkem, do vedlejší kavárny jsme šli opakovaně na skvělou kávu a delikatesní zákusky. V merku jsme měli restauraci na nábřeží, ale nedošlo na ni (zatím!!! :-D). K večeři jsme si grilovali buřtíky nebo klobásy. Nevyvařovali jsme nic složitého, netrávili čas u plotny víc než bylo nutné a přesto si pochutnávali (mami, děkujeme!!!). 

_DSC_2304

Výstava Giganti: Zaujaly nás plakáty na výstavu Gigantů a byli jsme nadšení. V plné kráse a velikosti se představuje 18 vyhynulých tvorů z doby ledové z různých koutů světa, jejichž modely byly vytvořeny v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky. Výstava je do 11.září. Navíc před stanem se prodává super trdelník, tak jsme si zopakovali Vánoce :-D 

_DSC_2283

Půjčení šlapadla: Počasí nám na dovču vyšlo ideálně. Bylo většinou kolem 20 stupňů, dva dny výrazně tepleji - někteří otužilci i hopsali v Lipně, pláž se zalidnila. Být tam bez dětí, z pláže mě nedostanou a griluju se jak buřtík. Ale obě naše děti na vedro moc nejsou, tak jsem byla za mraky na obloze ráda. Ale šlapadla jsme si vyhlídli už první den a nakonec na ně došlo. Šli jsme jen s Baru a Honzík se rochnil na pláži s prarodiči jak vorvaň (sorry, kámo :-D). Super to bylo!

57066211-459E-4F98-BA1B-069A2C4631C7

A ještě víc super byla cesta lodí z Frymburku do Lipna: Nemít program na dopoledne i odpoledne znamenalo zpruzenou kudrnatou holku a to nechceš! Jeden den jsme si našli bus do Frymburku, tam dali kávičku a zpět jeli vyhlídkovou lodí. Další zážitek, další rozzářené oči. Táta se smál, že cesta tam stála 60 korun a nazpět desetkrát víc. Jezdí i dvouhodinová vyhlídková plavba, ale to nám přišlo až moc.

_DSC_2661

86060E75-46C9-4AB6-B2D0-46084E4F3570

Co se nepovedlo: 

Všude jsou vidět reklamy na tzv. Lipno Card, podle kterých ušetříte s touto magickou kartičkou na každém kroku - po pár plakátech začnete mít pocit, že vám karta snad bude i vydělávat peníze. Kartička stojí 150 korun a slevy jsou asi v tomto duchu: "Dobrý den, chceme šlapadlo na hodinu a uplatnit slevu s Lipno card." - "Teď už sleva není, je jen do 13 hodin."

Takže pokud trefíte ty čtyři a půl minuty, kdy jde slevu uplatnit, bude vás osm dospělých, jeden trpaslík, co šilhá a tři kuny, požádáte o slevu hebrejsky,, máte asi tak 30 % šanci, že slevu 5 % dostanete ... 

A moje sportování na dovolené dopadlo...jako vždycky. Honza už je říčnej, ale nemůžu si pomoct. Vezla jsem si boty na běh, TRX, plavky a kupu keců a spoustu odhodlání. Běhat jsem šla přesně ani jednou, špagáty jsem pověsila a cvičila na nich přesně ani jednou... 

Jo a málem bych zapomněla na "luxusní" cestu z Prahy do Lipna - my vlastně chtěli "jen" do Lipna, abychom malého Jeníka nevláčeli spoustu hodin k moři... Takže cesta trvala víc jak šest hodin, bylo snad 40 °C a my stáli před Benešovem tři hodiny v zácpě.

 

Tahle dovolená má plný počet bodů. Neopustili jsme v podstatě Lipno, všude jsme chodili pěšky, Honzík chrupal venku, dodržovali jsme polední klid a režim obou dětí. Lipno je místo, které dokáže zabavit na několik dní malé i velké. Neznám moc takových a budu ráda za vaše tipy a doporučení. 

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with c1 preset