Mama-live
KATY DETOXIKUJE…PŘED VÁNOCI!

...ta holka (já se na "ta ženská" nějak ještě necítím :-D) se zbláznila! Detox v prvním adventním týdnu? Jo! 

Vy, kdo čtete nejen články na blogu, ale bedlivě mě sledujete i na sociálních sítích, dobře děláte :-D A i díky tomu víte, že jsem v rámci tříměsíčního programu ve Světě zdraví v prosinci (první prosincový týden) detoxikovala.
Když jsem mému Honzovi oznámila, že bude "detox", ihned mi přednesl výsledky několika studií, které prokázaly, že umělý detox nedává smysl, od toho máme orgány, které mají detoxikaci těla, tedy zbavování se nečistot, v popisu práce. Dobře tedy, pane Osičko, trochu si to probereme.
Ve Světě zdraví jsem měla několik schůzek, kde jsem absolvovala měření a vážení, probrali jsme moji životosprávu, životní styl, moji osobní i rodinnou zdravotní anamnézu, odpověděla jsem na tisíc a jednu otázku, sdělila krevní skupinu a změřila ph moči. Z toho všeho mi Václav, můj osobní konzultant a přítel na telefonu, následně poskládal manuál, dle kterého se stravuji a kde jsem si o sobě přečetla spoustu informací.
A než jsem najela na vylepšený doporučený jídelníček, dala jsem si odlehčovací týden, kterému budeme říkat detox, ale pro mě to prostě je nakopávač, odtučňovač, startér a motivátor. Pro mě je prostě nejhorší začít. A když jste nateklá, necítíte se dobře, máte za sebou maraton oslav a večery u vína, tak se na pět porcí denně a vymýšlení jídelníčku najíždí těžko.
Ale když si dáte týden plný ovoce a zeleniny a spousty tekutin, splasnete, cítíte se dobře a chce se vám v tom pokračovat.


Že se budu cítit dobře jsem si ovšem při pohledu na týdenní jídelníček neuměla představit. Naopak na mě šly mrákoty :-D Bála jsem se únavy, bolesti hlavy, blbé nálady... Váhala jsem, zda nezrušit všechen program, ať zbytečně neplýtvám energií a můžu se případně do mdlob kácet doma. Václav mě ujistil, že cílem není hladovět, že mám mít neustále k dispozici ovoce nebo zeleninu a hlad ihned zahnat. Že nemusím vyřadit kávu, jen třeba omezit počet šálků. Že nemusím přestat solit.


V čem je smysl detoxu na úvod, Václave? Obecně panuje spousta názorů, které "detoxikační režim" vyvracejí, či dokonce haní. Je však nutné si uvědomit, že cílem detoxikace není nahradit činnost orgánů, nebo rapidně snížit tukové rezervy, ale podpořit činnost trávicího traktu, doplnit chybějící látky a nastartovat přeměnu látek, především využitím tuků na tvorbu energie. Největší problém obecně vidím v tom, že se detoxikační režimy velmi liší a člověk pak neví co vyzkoušet. Zda je vhodnější tenhle, který je na 2 měsíce a kde budu pít jen vodu s citrónem, nebo tento na měsíc, kde je pouze řepa? Osobně se mi však zdravý životní styl s dvouměsíčním popíjením šťáv neslučuje. Každý má jiné problémy, ať už zdravotní či psychické, každý má jiný metabolismus a hlavně jiný cíl. Pokud je naším cílem redukce tělesného tuku, zbavení se únavy a podpora trávení, tak jako u paní Katky, bohatě postačí týdenní režim plný výživné potravy, převážně ovoce, zeleniny a kvalitních celozrnných výrobků. Vhodná doba k započetí neexistuje, snad jen obecně na jaře a podzim, kdy se nejvíce projevuje celková únava. Závěrem však upozorním, že detoxikační režim působí na každého trochu jinak. Jsme každý jiný a tak je běžné, že během detoxikace někoho pobolívá hlava, cítí větší únavu, cítí se nafoukle atd. Ideální detoxikace neexistuje, je potřeba vnímat své tělo.

Václave, moc děkuji!


Na kdy jsem si jej naplánovala: Po všech oslavách a víkendech mimo domov, na týden, kdy jsem neměla v plánu žádnou večeři s kamarádkami a víkend jsme trávili v poklidu v Praze. Čekal mě zubař, dvoje vánoční focení, vánoční setkání v F&F, seminář ve Škole mámy, návštěva vánočních trhů a jiné naše obvyklé akce. Nic jsem nakonec nerušila, aby to bylo autentické.


Co mě překvapilo mile: Neměla jsem hlad, opravdu jsem si to hlídala a měla neustále k dispozici kus ovoce nebo zeleniny. Nebolela mě hlava, pila jsem jak duha. Čtyři litry tekutin i více nebyl problém. Nebyla jsem unavená, naopak jsem třetí den ráno absolvovala obvyklé cvičení ve fitku a takhle svěží jsem ještě nebyla. Nijak mě netrápily nálady (a jestli trápily moje nálady někoho v mém okolí, tak takticky mlčel :-D). Brokolice a řepa se staly novými kamarádkami. Suma sumárum, dalo se to a dalo se to velmi dobře.


Co mě překvapilo nemile: V podstatě nic, jen ten šestý den už jsem chroupala salát trochu z povinnosti, zvlášť když Veru upekla dokonalý a nejen fotogenický perník, Honza udělal k snídani palačinky a k obědu měl s dětmi boloňské špagety. Ač mám moc ráda ananas, mango a kiwi, evidentně to není úplně pro mě, protože slovy Barunky "mi ryjou jazyk". Nechybělo mi maso, sladkosti ani mlsky, ale páteční večer s filmem mám spojený s dvojkou vína...


DEN PRVNÍ: Ráno jogurt s plátkem chleba, pohoda jazz! Dopoledne jsme s Honzíkem marně sháněli bílé vánoční ozdoby a jako vždycky jsem moc ráda zašla do Fruitisima na fresh. K obědu salát, k večeři pečená řepa, kterou jsem nejdřív jedla skoro tvrdou (pečte hodinu na 180 stupňů pro naši troubu znamená vohul to na 250 a dej tomu dvě hodiny), v devět večer konečně řepice vyměkla a já si na ní vyloženě pochutnala. Honza mě sledoval se strachem v očích a modlil se, ať mi to červené barvivo v kuličce nespadne na gauč. "Cítím se dobře. Zjištění dne - mám mlsnou povahu, přistihla jsem se minimálně 20x, jak bych něco uzobla, jen tak si naprosto zbytečně koupila mls k svačině a tak. Tady vidím velký problém a prostor k zlepšení. Baru sice večer zlobila a nedokážu říct, jestli jako obvykle nebo nějak víc, ale dost mi vytekly nervy, mrzelo mě to. Svádět nebo nesvádět na detox???"


DEN DRUHÝ: V diáři napsáno "zubař", tak mi Honza poradil, ať se ráno hodně najím, protože pak určitě nebudu moct chvíli jíst. Díky, kámo, na snídani mám mít ovocnou šťávu a k svačině ovoce - naperu se k prasknutí, do zásoby :-D Naštěstí vesmír funguje a prázdná čekárna mi jasně naznačila, že dnes se vrtat nebude, že mlsat můžu celé dopoledne - u zubařky netekla voda, jen jsme si prostě s Jeníkem udělali výlet. Nikdy nepochopím, proč kromě všech dalších zbytečných údajů dávám lékařům i svůj telefon - skoro bych si myslela, že pro tyhle situace, ale evidentně se pletu :-D
K obědu polníček s rukolou a sýrem - jeden by si řekl, že budu hlady výt na měsíc a ono je to ejhle celkem syté (nebo prostě sníst kýbl trávy dá zabrat a cestou na dno mísy se unavíte :-D). Odpoledne s parťáky na Václaváku, odolala jsem trdelníku a místo perníkového latté v Costě srkala presso (latté je jedna z věcí, kterou budu mít jako občasný hřích :-D). Večer zapékám brokolici a Baru je nadšená - cože? Naše milovnice šunčičky a suchých těstovin s parmezánem? Jupíí! Po večeři mlsám a pojídám grep, já prostě umím žít! Lehce jsem zplaskla a cítím se dobře.


DEN TŘETÍ: Ranní cvičení je bomba. Trenér se vyptává, čekal trosku škemrající o kostku cukru a já si po cvičení jdu ještě skotačit na pás. Po cvičení se vyloženě těším na ovocno-zeleninové smoothie. Přijeli naši a přivezli dokonce dva hrnce omáček, miluju mamčinu koprovku, tak ji všem ohřeju a sama si dám oblíbený polníček. Mamka s Barunkou pečou, voní to a já neodolám a dvě sušenky slupnu ještě horké. Večer jsem dost unavená, ale to jsem ve středu vždycky, protože už v 7 jsem na značce ve fitku. A bolí mě kolena, to mě štve, přitom jsem ani na páse neběžela, ale jen rychle šla.


DEN ČTVRTÝ: Dopoledne skvělý seminář v rámci Školy mámy o typech dětských osobností. Pojídám banán a jablko a tři hodiny utečou jak voda. Honzík spinká a já mám...salát :-D Vyzvedáváme Barunku a frčíme na vánoční mecheche do showroomu F&F, kde se předvedeme jako party people = Baru posvačila řízky, cukroví, zajedla to mandarinkou v čokoládě a trubičkou, kdyby dosáhla na chlebíček, dá si ho. A znalecky osahala materiály celé vánoční kolekce. Honzík vyzkoušel klobouk, rozbil dekoraci, jak se furt všude motal, poflirtoval s ženami v dohledu a když se mu mandarinka s čokoládou rozpustila v dlani, jal se tisknout na bílé křesílko. A já jsem nejdřív souhlasila s rybí polívkou a těšila se na řízek se salátem a ...pak jsem si uvědomila, že detoxikuju, a poprosila o kávu a vodu s citronem. Jsme prostě partička, kterou chcete na party mít!!
Doma ukládám děti a těším se na dámičkovský večer - podusím si zeleninku a dívám se na ...panebože...Ordinaci. Je to detoxem, je to detoxem!!!! Naštěstí nemáme doma víno a Honza je na mejdanu, tak nemůžu škemrat, ať vyběhne do mrazu a obstará mi palivo :-D Honzík v noci prudil, hladová matka neměla příliš pochopení a sem tam jí ujelo i nějaké peprnější slůvko "jdi mi k šípku ty čupřináči" atd.
Budu muset řešit svačiny v rámci akčnějších dní, krabičky budou nutnost, na akcích je tisíc lákadel a já pozoruju, že jsem mlsná a mívám tendence uzobávat, kupovat si dobrůtky a rychlé cukry.


DEN PÁTÝ: Po party noci jsem lehince přejetá, ale fotit vánočně vyladěné Hrdličky je pro mě zdroje energie, je jich pět a jsou moje srdcová záležitost. Pak nakoupím mega koš plný zeleniny a ovoce v Lidlu a udělám si radost tričkem nebo dvěma :-D Vyzkoušela jsem i jejich smoothie a jde to. Salát do sebe trochu soukám a odpoledne si zaprasím a sežeru celý ananas. Já svišťům nabízela, nechtěli...Ryje mě z toho jazyk :-D Večer mám trochu krizi, víno bych si dala moc ráda. Pro klid v rodině jsem snědla dvě kostičky Milky, schylovalo se k bouřce a Alexis z Dynastie ve mně začala trochu vybublávat :-D


DEN ŠESTÝ: Honza ráno provoní kuchyni palačinkami, Veru mi posílá fotku perníku, který upekla na vánoční focení a já? Já si sosám smoothie ze špenátu, banánu a okurky. Ou jééééé!
Verčin Luk se mě při focení ptá, proč detoxikuju. U něj to není jen ze slušnosti, je to sportovec a vlastní úspěšný eshop efitness.cz, kde prodává vše, co ke sportu potřebujete. Přemýšlím, co byl hlavní důvod, a nakonec popravdě mu odpovídám, že už jsem se na sebe nemohla ani podívat.
Celý den si po menších dávkách dávám teplý zeleninový vývar. Honza vyráží s Baru do kina a Honzík hází tříhodinový dáchanec. A pak společně jdeme omrknout náš místní vánoční strom. Já hřeším a třikrát zobnu perníku. No cococo???!!! Večer bašta v podobě pečené řepy. Mám ji fakt ráda a těším se, až si ji dám s kozím sýrem!
Už aby byla neděle - ovoce, jogurt a dokonce...počkej si...ryba! Já snad nedospím!
Jsem hrozně zvědavá, co se dozvím v pondělí ve Světě zdraví a co si na mě můj poradce nachystal - tuším grilovačku a pozvání k Erhartovi na větrník :-D


DEN SEDMÝ: Neděle byla pohodová, domácí, úklid střídal hraní a odpočívání. Ráno jsem si dala smoothie, mám to ráda, dostanu do sebe na pár srků spoustu ovoce. Pro Honzu s dětmi zapékám k obědu brambory s cuketou a masem. Sama jsem si dala trochu brambor s cuketou. Na svačinu jogurt, to je mana nebeská :-D A ryba k večeři, to už byly gejzíry slasti :-D Přiznávám, že druhá večeře byla miska černých oliv, roste to na stromě, já v tom vidím vitamíny a vlákninu!
MÁM TO ZA SEBOU!!!!


V pondělí ráno klušu s Jeníkem v patách na zhodnocení do Světa zdraví. Předem jsem si přeměřila ph moči a jásám, překyselení je pryč, barvou (papírku!!!!) se blížím optimu. Nejdřív se vážím a měřím a pak jdeme s Honzíkem za Václavem. Honzík už je v kanceláři jako doma :-D
Podle výsledků jsem dala dolů tři kila, ubyl i tuk a to jak ten klasický, tak viscerální, ze 47 jsem omládla na 45 - tímhle tempem půjdu za chvíli do puberty!!
A jdeme na plánování budoucnosti. Co se mnou dál? Dostala jsem manuál, kde je shrnutí toho, co moje tělo umí, co ne, jak spaluje a kdy se brzdí. A podle toho mám určené i vhodné, neutrální a nevhodné potraviny, návrhy jídelníčku a pokrmů.
Bylo to snadné, ale mě čekal mnohem těžší úkol - nezkazit si to přes Vánoce.


Jelikož mám za sebou novoroční převážení, můžu se pochlubit, že jsem to nezkazila. Bez mučení přiznávám, že jsem přesně podle manuálu nejela, ale hodně (výrazně víc než kdy předtím) jsem nad jídlem přemýšlela. Ano, ochutnala jsem cukroví. Ano, měla jsem ke kaprovi trochu salátu. Ano, na Silvestra jsme si s Honzou dali dobroty a popíjeli cuba libre. Ale jedla jsem hodně ovoce a zeleniny, omezila pečivo a ono to šlo.
A dostala jsem pochvalu, tuk nešel skoro nahoru, váha se zvýšila ani ne o kilo.


Po novém roce jsem najela na: pět porcí během dne, ovoce a sacharidy hlavně dopoledne, večer bez příloh a k salátu mi Václav poradil Večerní chlebík. Místo latté piji lungo, nedávám si dortíky, víno jsme omezili a pořád piju vodu.