Mama-live
SVĚTOVÝ TÝDEN KNIHY A MOJE TIPY PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

18.-23.duben je (necelý) týden knihy! A já knížky miluju. Jen prostě teď čtu málo. Ale knížky ráda dávám, ráda dostávám a ráda ke čtení vedu i malé Osičky.

Většinou nakupuji po internetu, ale nejdřív si knížky chodím prohlížet do knihkupectví. Ráda jimi prostě listuji, na čtečku knížek nikdy plně nepřejdu.

Moje úchylka poslední doby je sledovat plakátky podél eskalátorů v metru a lapat inspiraci na knižní novinky. Většinu jsem našla za víc než slušnou cenu na eshopu Dobré knihy, kde máte tento týden k nákupu dopravu zdarma nebo červenou plátěnou tašku s nápisem Kniha ti sluší. 
Mně teda nejvíc sluší ten kopec nepřečtených knížek na nočním stolku, ale stejně neustále navyšuju wish list. Mrkněte na pár tipů pro mámy, táty a děti. Které jste četli, na které se chystáte? 

PRO MÁMU A TÁTU:

Lars Kepler: Lovec králíků: Manželé píšící pod pseudonymem Lars Kepler jsou moje srdcovka. Ale přiznám se, že předposlední knihu jsem nedala. Stalker byl prostě moje největší noční můra na papíře. Lovec králíků ale bude pokořen. 

Dívka v ledu + Noční lov: V mých oblíbených detektivkách a kriminálkách je hlavní postavou většinou týpek, který balancuje mezi alkoholismem a prací u policie. Tady vyšetřuje Erika Fosterová a jsem zvědavá, jak to zvládne. 

Poklady klasické české kuchyně: Tak Romana Vaňka asi nemusím představovat, snaží se trochu tu českou kuchyni povznést. A já, sběratelka kuchařek, nemám ani jednu od něj. Škandál!

Černooké Zuzany: Tajemná detektivka mě zaujala v metru, tohle je prostě můj žánr a když Jo Nesbo nevydává knížku měsíčně, musím holt číst i jiné autory :-D 

Sedmilhářky: Seriál jsem viděla. Zaujal mě a hodně. Ale prý není od věci si přečíst i předlohu. Je to košatější, je tam víc příběhů, postav. Zkusím. 

Snídaně a svačiny (Edice Apetit): Inspirace není nikdy dost. Apetit kuchařky jsem měla dlouho komplet a nějak jsem to přestala stíhat. Ale pro pár z nich bych ještě místo v knihovně našla. A protože u snídaní točím kaši nebo smoothie a o víkendu vajíčka a palačinky, myslím, že tuhle bych využila. 

Já, voják v Afghánistánu: S mým mužem sdílíme vášeň pro detektivky, takže čteme stejné knížky. Ale jedna ryze mužská v mém výběru nemohla chybět. Tuším, že pány by výpověď deseti vojáků se zkušeností z Afgánistánu mohla hodně zajímat. 

PRO DĚTI: 

Hravouka:  HIT ROKU! Jedna z top novinek mezi dětskými knížkami, kterou vídám u mama blogerek a jiných maminek, jejichž knižnímu úsudku věřím (Vendy BeBirdie zcela jistě!). A kterou prostě v naší dětské knihovně chci. Loni bylo takovéto must have Mapy :-D 

Přírodozpytecké vyprávění o myšce, kterou zájem o přírodu dovedl až k sepsání vlastní knihy o přírodě. Jak v lese tlejí opadané listy, jak vypadá noha žáby a kdo si nejradši pochutná na myšce? Právě myška žijící v podzemní noře je vypravěčkou, průzkumnicí lesa, sadu i rybníčka: obkresluje tvary pecek, ohryzává mrkve v zemi a přemýšlí jak rozdělit plody na ovoce a zeleninu, zkoumá stáří lesa podle letokruhů a loví živé brouky na kousek syrového masa.

Jaro, Léto, Podzim, Zima, Noc: Autorka Susanne Berner Rotraut a její série Roční období a poslední Noc jsou naše srdcovka. S Barunkou jsme nad knížkami proseděli hodiny a vymýšleli příběhy, hledali známé postavy, zjišťovali, jak se městečko mění se změnou ročního období a co provedl papoušek Niko tentokrát. Pro nás nej knížky pro děti, které si ještě nechtějí číst - kdybych měla doporučit deset knížek, které u nás měly největší úspěch, čtyři budou od této autorky a budou to Roční období, Noc je slabší.

Dům myšek: Vypadám jak milovnice myšek a přitom moje maminka má seriózní myší fobii :-D Ale tohle je další strašně hezká a milá knížka. V hlavní roli myšky Sam a Julie a dům, ve kterém bydlí. Projekt Domu myšek vytvořila Karina Schaapman jako dekoraci do této dětské knížky. Je vyrobený z pokašírovaných kartonových krabic. Na zařízení interiéru Karina použila autentické látky z padesátých, šedesátých a sedmdesátých let a také různé druhy odpadového materiálu. Dům myšek má přední, boční a zadní trakt a je v něm přes sto pokojů, chodebních systémů a venkovních prostor. Myšky, které ho obývají, navrhla a vyrobila Karina. Během stavby a zařizování jednotlivých pokojů spontánně vznikaly příběhy do knihy s myškami Samem a Julií v hlavních rolích.

My máme doma zatím druhý díl a to o myškách v divadle. Takže mi přijde logické přikoupit díl první :-D

A pak se to stalo: O téhle knížce jsem vám psala, Barunka ji dostala v rámci našeho holčičího dne - sice to měla být knížka pro radost, ale mě zaujala kapitolkou číslo jedna O nečesaných vláskách - já vám jako nevím, ale Baru si po přečtení nechává vlásky česat bez keců a reptání. Funguje! 

Nečesané vlásky, nemyté uši, nevysmrkaný nos, nečištěné zoubky, neuklizené hračky, neslušné chování u jídla, rozvázané tkaničky, žalování – to jsou drobnosti, o nichž děti nechtějí ani slyšet. Ale pak se něco neuvěřitelného stane! A tak se neposluchové musejí honem polepšit, pokud chtějí zase být hezkými a veselými dětmi! Pozor, čtěte pečlivě! Deset pohádek o maličkostech, z kterých si děti nic nedělají a dospělí z nich šílí.

Tappi: O Tappim jsem slyšela, hodně knížek viděla, ale doma ještě žádného vikinga nemáme. Napravíme. Znáte? Kterou?

V kouzelném Šeptajícím lese bydlí viking jménem Tappi. Není to žádný hrubián, jak byste si mohli myslet. To nejhorší, čeho se od něj můžete dočkat, je hrozivé kručení jeho obrovského břicha, když má hlad. Sympatický obr je dobrák od kosti. S Tappim je snadné se spřátelit. Ve svém srdci má místo pro mnoho kamarádů, třeba sobíka Chichotka, havrana Kecala, lovce Hasteho či kováře Sigurda a vůbec pro celý kouzelný les se všemi skřítky, elfy a dubem Starodějem. Srdce má totiž Tappi stejně tak velké jako panděro.

Tygr a jeho kamarádi: A něco pro mrňusy. Ne teda pro toho našeho, protože není něžný a knížku by zničil. Ale co už, on dospěje. Jedinečné prostorové leporelo dětem pomocí krátkých vtipných básniček představí 4 zvířátka (tygr, lev, želva a pes), jak domácí, tak exotická. Díky prostorovým ilustracím vám zvířátka ožijí přímo před očima!

Budu ráda za vaše tipy, napište mi, co bych neměla minout. Pa knihomolové ♥