Mama-live
TIP NA VÝLET: SKANZEN V PŘEROVĚ NAD LABEM

Prodloužený velikonoční víkend měl vypadat jinak, ale my se rýmou a nepřízní počasí zastavit nenecháme. Takže jsme si na neděli naplánovali fajn krátký výlet.

Moje kamarádka Vendy, kterou mnozí znáte jako BeBirdie, je sázka na jistotu, pokud jde o dětské knížky, kavárny a restaurace a tipy na zajímavé výlety (to, že je sázka na originální dětské modely, asi nemusím zdůrazňovat). Moc ráda se u ní inspiruji. A právě od ní jsme tip na Polabské muzeum v Přerově nad Labem dostali. 

Muzeum v přírodě prezentuje prostřednictvím přenesených objektů lidové architektury kulturu středního Polabí. Figurínami doplněné interiéry ilustrují život na polabské vesnici od poloviny 18. století do první poloviny 20. století.

Je to asi půl hodina směrem z Prahy po hradecké dálnici (Exit18 na Lysou nad Labem). Najdete to velmi snadno, v Přerově prostě jedete "za nosem". 

O Velinocích se tu konala tradiční velikonoční výstava Jaro na vsi, takže kromě běžné prohlídky chalup a roubenek byla možnost navštívit i kreativní dílničky a vidět naživo některé z tradic, ke kterým se třeba městské děti už obtížněji dostávají. Děti i dospělí si mohli různými technikami nazdobit vajíčka, vytvořit obrázek ze sklíček, byla možnost dívat se na pletení pomlázek nebo kováře při práci. U kováře šlo zkusit i pás cudnosti, ale riskovat, že pro vtipnou fotku zůstanu s okovem kolem pasu??? :-D 

Procházeli jsme se po vesničce, nakukovali do světnic, sledovali u práce ševce, švadlenu (Baru těmto ženám říká "šitky" :-D) nebo ženy, které pekly mazance. Vše jsou samozřejmě figuríny v životní velikosti a s lidskou tváří :-D 

Vesnicí voněly klobásy a bramboráky a my fakt nestačili zírat, jakou pecka "atrakci" máme kousek od baráku a neměli jsme o ní tušení. 

Na oběd jsme (opět na doporučení Vendulky) popošli pár desítek metrů do hostince příznačně pojmenovaného U Skanzenu. Neuvěřitelně milá obsluha a výborné jídlo. Měli jsme čočkovou polévku, svíčkovou a medailonky na medu a všichni jsme si pochutnali. 

Vyjeli jsme po 9 ráno a po poledni byli zpět, děti krásně stihly (no dobře, my všichni jsme stihli :-D) poobědový šlofík. 

Určitě se sem vrátíme před Vánoci, kdy si tu tvořivé ručičky a tradice chtivci přijdou zase na své. Ale dovedu si to představit i jako součást celodenního letního výletu.

PS: S kočárkem se do chaloupek nesmí, necháváte před nimi. Dětem určitě vezměte svačinu. Je to ideální pro děti od 3 let výš, které už si rády tvoří, ale ti menší si můžou pobíhat mezi chalupami a nudit se nebudou, i když z toho ještě nemají rozum.

PS2: Platili jsme jen my dva dospělí = 180 korun.

PS3: Dojem trochu kazí stánek s kýči a napytlíkovanou cukrovou vatou u vchodu, ale kolem toho proběhněte a vraty vstupte do 18.století :-D

PS4: Výstava Jaro na vsi končí 30.dubna, máte ještě čas!