Mama-live
A CO DĚTI, UMÍ SPRÁVNĚ JÍST?
Je to pár týdnů, co jsem vás oslovila a nabídla vám možnost zeptat se zprostředkovaně na cokoli, co vás zajímá ohledně dětského jídelníčku, stravování. Vy jste položily svoje otázky, já doplnila ty svoje a můj konzultant Václav ze Světa zdraví, se kterým spolupracuji, mi na ně odpověděl.
 
Nevím jak vy, ale já mívám někdy pocit, že je to hrozná věda, to jak děti mají jíst, co a kdy. Ale vlastně není. Stačí trochu zdravého rozumu. Všude kolem se to řeší a my pak můžeme mít ze všech těch informací pocit, že dát dítěti správně najíst, je skoro na doktorát.
 
 

OTÁZKA:A začneme hned zostra.Jak by měl vypadat vyvážený jídelníček 3-6 leteho dítěte?

Tohle je velmi komplexní otázka a odpovědí spíš tvorba výživového plánu, nejsem schopen takto obsáhlou otázku obecně zodpovědět. Je potřeba konzumovat zdravou stravu, jíst pravidelně, dostatečné porce ovoce a zeleniny, nevynechávat bílkoviny, nenahrazovat porce jídla sladkostmi atd. 

Ale pokud tedy mluvíme o dětech ve věku 3-6 let, mohla by skladba jídla vypadat třeba takto - takto jedí třeba malé Osičky. 

Snídaně: Jogurt nebo tvaroh s ovocem nebo vajíčka se zeleninou a pečivo

Svačina: Miska ovoce

Oběd: Krůtí maso, gnocchi, zelí

Svačina: Kvalitní šunka, čerstvý sýr, pečivo (bílé nebo celozrnné, pokud dítěti nedělá problém) a zelenina

Večeře: Zapečená brokolice s vajíčkem a mozarellou, může být i s bramborem

 
OTÁZKA: Jak je to s pitným režimem dětí? Kolik mají během dne vypít tekutin?

Počítá se dle vzorečku: množství dle věku * váha - kde množství je: 4-7 let - 75 ml, 7-10 let - 60 ml, 10-13 let - 50 ml, 13-15 let - 40 ml, 15-19 let - 40 ml

Takže pro 8 leté dítě, které váží 35kg = 60*35 = 2.100 ml

OTÁZKA: Co mlsání, kdy je toho moc a čeho bychom se měli vyvarovat? 

Mlsání u dětí nevadí tak jako u dospělých, stále rostou, ale na druhou stranu co jim to dá? Navíc pozor na závislosti, aby si děti nespojovali třeba mlsání za odměnu ("dojez ten oběd a dostaneš dezert"), zažijí si tak, že pokud něco udělají, něco dostanou. Stejně takto vzniká v dospělosti přejídání ze stresu atd.

OTÁZKA: Když dítě nechce maso, je to problém? Když něco vyloženě odmítá, když je to nejedlík?
 
Pokud dítě něco nechce jíst, nemá cenu to do něj cpát. Maso je bílkovina a ta se dá nahradit jinou bílkovinou - vejce, luštěniny, ryby, mléčné výrobky atd. Zkuste si sama dát na oběd něco, co nechcete, nebo nemáte ráda...jak to dopadne? 
Pokud je dítě nejedlík, je to problém, ale děti většinou jí také očima, je dobré zkusit třeba porci rozmixovat, aby ji nemuselo kousat, vymyslet vtipné varianty, kdy z chleba a zeleniny poskládáte třeba autíčko atd.
 
OTÁZKA: Co potravinové doplňky, přípravky podporující imunitu, vitamíny apod.?
 
U dětí bych se nebál dávkování vitamínu C v obdobích nemocí, či Marťánků a podobných přípravků určených přímo pro děti. Ale doplňování těchto věcí "jen tak preventivně" nevidím jako účelné.
 

OTÁZKA: Myslím, že většina maminek bude ráda za inspiraci na "správné" večeře, rychlé snídaně, které dítěti dají základ do celého dne a dají se připravit i zkonzumovat rychle i v hektickém ránu?

Není jediný důvod, proč by rychlá a zdravá varianta pro vás rodiče nebyla vhodná pro dítě? Pokud opravdu nestíháte, otevřete jogurt s kouskem ovoce, vypijte kefír s pár oříšky, nasypte do misky vločky s trochou rozinek, cottage s plátkem chleba, rozbalte mozzarelu a nakrájejte rajče... Není třeba se trápit a překombinovávat. 

Mama LIVE: Já to dělám tak, že si udělám třeba salát s kuřecím nebo krůtím masem a dětem přidám těstoviny.

OTÁZKA: Co fast food (byť výjimečně), je to pro děti škodlivé? 

Fast food mi pro vyvíjející se dětské tělo přijde naprosto nevhodný. Pro dítě je vždy možnost mít sebou ovoce či jiné měnší rychlovky a to i na cesty. 

 

OTÁZKA: Které děti mají dispozice k obezitě? Kdy už o obezitě mluvíme a jak ji řešit?

Dispozice může dítě mít zvýšené, pokud jsou jeden nebo oba, rodiče obézní. Neznamená to ale, že musí být také, je to dáno jednoduchou rovnicí výdej a příjem. Většinou přebírají děti špatné stravovací zvyky od rodičů, málo se hýbou a konzumují sladkosti apod. Obezita se u dětí řeší dle percentilových grafů, kde je jasně dáno, jakou má mít dítě při výšce a věku přibližně váhu.
 
 
OTÁZKA: Co říkají odborníci na uždibování dětí mladších dvou let od dospěláků? Když nás syn vidí večeřet něco jiného než má on, tak své jídlo odmítá a chce to naše ochucené.
 
Mama LIVE: Tuhle otázku jsme s Václavem dlouze diskutovali. U menších dětí, které ještě nejedí to stejné co dospělí, je asi vhodnější (pokud má zálusk na jídla staršího sourozence nebo rodiče), aby jedlo separovaně. Starším dětem se pak podává totéž, co zbytku rodiny a jen to není tolik dochucené, osolené apod. 
 
 
OTÁZKA: Vadí, když dítě u jídla sleduje pohádku?
 
Jedná se o návyk, obecně by se při jídle nemělo číst, nic sledovat, nemluvit a mít klid. U dětí to platí taky tak. Ale u dětí je hlavně důležité, aby jedly. Takže pokud jinak než u pohádky v klidu nejedí, není asi třeba to nějak přehnaně řešit. Nemělo by to ale být tak, že bez pohádky se nenajedí. 
 
OTÁZKA: Jsou nějaké tipy a rady, jak správně stravovat atopika?
 
To je otázka spíš na lékaře a odborníka, ale i na Internetu se dá najít mnoho stránek, které se atopickým ekzémem zabývají a je tam mnoho doporučení i na stravování. Mrkněte třeba SEM
 
OTÁZKA: Kdy zařadit houby?
 
Houby je možno do stravy dětí zařadit od 1 roku. Houby nejsou nic, co by dítě většinou samo vyžadovalo. Jsou chuťovka, zpestření jídelníčku, koření... Patří mezi potencionální alergeny a často se podílejí i na kombinovaných alergiích. Dětem po nich může být i těžko. 
 
OTÁZKA: Na závěr jedna velmi konkrétní otázka, kterou řeší asi každá maminka, když se blíží první narozeniny.  Měl byste tip na zdravý a přitom dobrý dort k prvním narozeninám?
 
Záleží velmi na tom, jak se v roce dítě stravuje. 
Ale měl by být lehce stravitelný a kombinace tvaroh se smetanou, ovocné pyré, čerstvé ovoce a piškoty je asi nejideálnější.
 
 
Tak co vy na to? Není to věda "nejíst blbě", že? Já vidím u sebe tu nedůslednost v mlsání dětí, na tom musím zapracovat. 
Ještě něco vás zajímá? S čím bojujete vy, co se týče dětského stravování?
_______________________________________________________________________________