Mama-live
EDUKATIVNÍ HRY NA PODZIM

... aneb aby děti nebyly blbé, no ne?!

 

Podzim je ideální doba na podvečerní hraní s dětmi, venku se být nedá, protože tma a zima :-D Jako můžete donekonečna dělat zvířátka z kaštanů nebo tvrdit, jak s dětmi pečete a jak vás to všechny baví. Ale zvířátka se omrzí a nevím jak u vás, ale u nás asi někdo na kaštany používá vysavač...já nepotkala cestou do školky ani jeden jedinej :-D

A péct s dětmi jsem zkusila dvakrát, mouka až za krkem, jíst se to nedalo a ruku jsem si spálila radši já, aby to nepadlo na ty malý nešiky. Idyla adventní v přímém přenosu vyloženě :-D

 

 

Čím tedy bavíme a rozvíjíme zejména pětiletou Barunku? Asi je trochu znát, že jsem z učitelské rodiny, mám prostě ráda, když to hraní má edukativní přesah a baví to děti i rodiče. 

Mám pro vás pár tipů na aktivity, které u nás doma fungují a které budou na podzimním programu dne. 

Učíme se čísla s pomocí modelíny, máme Montessori "učebnici" relaxačních úkolů, povídáme si o lidském těle a orgánech a hrajeme dětské Alias.

 

MODELÍNA PLAY DOH SHAPE & LEARN: ČÍSLA A POČÍTÁNÍ

Nový modelínový set dostala Barunka a svůj první, opravdu klučicí, dostal i Jeník. 

Čísla a počítání jsou ideální kreativní set pro "předškolačku" pětiletou Barunku. Mě vůběc mile překvapilo, že Play doh má v nabídce i edukativní sety a není třeba z modelíny stále něco vařit, péct, smažit a nebo vrtat :-D

 

 

V edici Shape & Learn najdete sety Barvy a Tvary, Čísla a Počítání, Textury a Nástroje. My se "učíme" čísla, nebudu tvrdit, že počítáme. Barunka sice umí počítat, ale čísla neumí, nepozná žádné kromě čtyřky (to jí je teď let, za měsíc bude znát i pětku).

 

 

Barunka z modelíny dělá číslovky, počítá mořské živočichy a říká, kde jich je víc a kde méně, tipuju, že do Vánoc dáme zlomky. Takže kromě motoriky, kdy se snaží pěkně tisknout, vyřezávat, válet "těsto", se učí i něco navíc.

My jsme velcí milovníci Play Doh, to vy pravidelní čtenáři, víte. Je to modelína voňavá, zdraví neškodná, když uschne, jde ji kapkou vody občerstvit. 

 

 

No a Honzík má Star Wars set a plní stíhačky, které posílá do vesmíru :-D

 

 

 

MONTESSORI SEŠIT PLNÝ RELAXAČNÍCH AKTIVIT:

 

 

Přiznávám, že prvotní impuls byl, že sešit Jeden rok odpočinkových aktivit s dětmi bude sloužit mně, matce bez fantazie, k nějakým úkolům, a že byl ve slevě. Ale docela jsem mu propadla.

 

Jsou to aktivity na celý rok, což samozřejmě nedodržujeme, ale děláme si je podle nálady a ne podle ročních dob. Je to takové pohodové, ideální na poobědovou siestu, kdy má dítě být v klidu a nechcete pouštět pohádku.

Někdy cvičíme jógu a dost škodolibě se směju, jak je Baru neohrabaná :-D

 

 

Mám ráda relaxační příběhy, kdy se Barunka přitulí a poslouchá...minutu...pak kladě doplňující otázky :-D

 

 

A už máme hotové skoro všechno kreslení, Barunka nakreslila sebe a Honzíka do rámečku, vybrala veselé smajlíky, zavzpomínala na dovolenou u moře.

Těším se na ty více tvořivé, na ty musím nachystat i proprietky, ale podzim bude dlouhý. 

 

 

PARTY ALIAS JUNIOR:

Jsme rodina hráčů, deskovek pro dospělé máme dvě skříně a když s námi chce někdo hrát, jásáme. A jsem až překvapená, jak hravá a šikovná je Barunka.

 

 

Už u hry Hádanky dráčka Fráčka nás dostala, jak skvěle umí hádat podle hádanek a jak skvěle napovídá. V junior verzi Party Alias musí napovídat nebo předvádět pohádkové a jiné postavy a je v tom skvělá.

 

 

Chápe i, co znamená slovní základ, takže měla skoro slzy v očích, když "obr" nedokázala popsat jinak, než že je "obrovský" :-D Veliká sranda! 

My máme rádi i dospěláckou verzi, já proto že se tam hádají osobnosti třeba, a to většina lidí totálně pohoří - aaaaaand the winner iiiiiiis :-D

 

 

 

LIDSKÉ TĚLO A ORGÁNY:

 

 

Když jsme rozbalili tubu s lidskými orgány (značka Safari Ltd., my máme z Feedo, kde mají milion podobných edukativních tub, ale orgány vyprodaná, tak zkuste Mall třeba), přepadl mě stud. Já najisto poznala čtyři z osmi... Myslím, že ty další nemám, jinak není možný, že mi nebyly ani povědomý :-D

 

 

Takže předstírám, že rozvíjím Barunku, ale dávám si spíš osobní "opáčko" = učím se to odznova. Přijde mi skvělé, že Barunka zjišťuje, jak co v těle funguje, jak veliké orgány jsou a my si to čteme v krásné knížce Úžasné lidské tělo (máme od Svojtky - na webu už není, ale o lidském těle mají jiné ecyklopedie, na tuhle zkuste třeba Dobrovského). Čteme si, jak který orgán pracuje, k čemu nám je a co má na starosti. 

 

 

Další podzimní zábavou budou pexeso, Člověče nezlob se, karetní hry a možná teda zkusíme víc společně vařit a péct :-D

Jaké "hry s přesahem" máte rádi vy?