Mama-live
JAK SI BARBORKA UPEKLA DORT K 5.NAROZENINÁM

Barunka, naše okatá kudrnatá drzá holka bude mít ve čtvrtek páté narozeniny. A protože jsme u nás doma zasvětili podzim neštovicím, tak jsme prodloužený listopadový víkend zůstali doma a rozhodli se s Barunkou její půlkulatinky oslavit v kruhu rodinném a nejužším. S pardubickou i moravskou rodinkou už slavila a čeká ji ještě dětský mejdan, o lééééé :-D 

 

 

Oslava si žádá dort. No a my měli dost času a evidentně i kuráže, takže jsme se rozhodli, že dort bude ryze home made. A že se na něm největší měrou budou podílet právě oslavenkyně a její bráška. 

Protože se mi do rukou dostala naprosto ojedinělá kucharka Julie, Robík a okurka, která je dětská a pro děti, hledala jsem recet právě tam. Tahle kuchařka není o tom, že tu hledáte inspiraci na každodenní vyvařování a neplánujete podle ní celoroční menu pro dětské strávníky. Je o tom, jak vařit pro děti a HLAVNĚ S DĚTMI. Jak je pustit do kuchyně, k lince, ke sporáku, k nožům, k mixéru, k horkému hrnci, jak jim věřit a jak to pro ně udělat bezpečné a zábavné. 

 

 

V tomhle mám hodně co zlepšovat. Vaření s dětmi se vyhýbám, od linky je odháním, vařím co nejrychleji a co nejvíc bez nich. Jde mi samozřejmě o rychlost, efektivnost a bezpečnost. Salát mám hotový za čtvrt hodiny a s dětmi to zabere pěknou hodinku, to všechny známe.

Ale protože když v poslední době řeknu, že jdu vařit, metelí si Honzík pro židličku a staví se mi po boku, a Barunka mi nadšeně vypráví, jak ve školce trénují vaření a pečení, rozhodla jsem se na tomto společném kuchtění zapracovat. 

 

 

Otevřela jsem kuchařku a doufala, že tam najdu nějaké sladké pečení. A našla jsem Narozeninový dort, který se opravdu povede...to zní prostě minimálně nadějně! To prostě zvládneme! 

Množství jednotlivých surovin je měřeno na hrnky, skvělá věc! U každého receptu je rovnou psáno, jak se má postupovat, jak recept a přípravu pokrmu vnímají děti ("dort dost trvá, musí chladnout přes noc a to je otrava!" :-D) a hlavně jak můžou participovat a které činnosti zvládnou. 

Vše jsem s Barunkou probrala, pro pečení vlastního dortu ji nadchla, nakoupily jsme spolu suroviny a šlo se na věc. 

 

 

Všichni čtyři jsme pomáhali a zapojili se. A dort se opravdu neskutečně povedl.

Je to takový ten cool a moderní naháč, lehounký, tak akorát sladký a prostě náš. Já jsem pyšná na nás na všechny, to se přiznám. Sama totiž velká kuchařka nejsem a bylo mi jasné, že tady je to tři kuchtíci učni a já jakožto nejzkušenější, těžko bych případný nezdar svedla na Barunku oslavenkyni :-D 

Recept je velmi jednoduchý: Těsto na korpus vzniklo z dvou hrnků mouky, 4 vajíček, šlehačky, necelého hrnku cukru,  půl hrnku oleje, vanilkového cuku a prášku do pečiva. Krém jsme vytvořili z našlehané smetany, zakysané smetany a mascarpone. Korpus jsme po vychladnutí rozřízli, promazali jahodovou marmeládou od babičky a krémem a pak jsme dort krémem potřeli celý a nazdobili malinami a plátky mandlí. 

Děti prosývaly mouku, přidávaly jednotlivé suroviny, míchaly a uhlazovaly v míse. Nejvíc je bavilo mazání a zdobení :-D

Příště zkusíme čoko-korpus nebo čoko-krém!  A přespříště upeču chleba, z nějaký mouky, u který vůbec nevím, jestli je to mouka :-D

 

 

Slibuju na polooblečený (jsem dáma v letech!) pupek, že děti do vaření zapojím výrazně víc. Je to strašně baví. 

I když je to hodně o trpělivosti a víře, že nedorazí hygiena a kuchyň nám nezavře :-D Když došlo na promazávání korpusu, vypadalo to tak, že Baru pečlivě vmazávala marmeládu jen a pouze na střed a okraje nechávala spravedlivě čisté. Honzík mě nechal mu to ukázat a následně tu marmeládu z korpusu setřel a sežral :-D

 

 

Kuchařka Julie, Robík a okurka je ve verzi online, můžete si ji ale vytisknout, jedná se o start-up a to já moc ráda podpořím. Je hodně založena na Montessori učení, jsou to recepty, texty a videa s praktickými ukázkami. 

Balíček kuchařkový obsahuje tři části:

1. Tři ebooky: Příběh Julie a Robíka aneb Pochopte, jak děti uvažují, Album aktivit v kuchyni aneb zvláštnosti postupů při vaření s dětmi a Osvědčené recepty aneb jídla, která chutnají i baví (Polévky, masité i bezmasé hlavní pokrmy, sladké pokrmy i slané dobroty)

2. 60-minutový audio příběh

3. 21 videí, kde jsou názorně ukázány jednotlivé aktivity v kuchyni a jak s dětmi k tomu celému přistupovat. 

 

Jestli něco na kuchařce oceňuji, tak promyšlenost a propracovanost, všechno spolu souvisí a vše na sebe krásně navazuje. Nenechá vás ve štychu a pokud přece jen budete tápat, autorky jsou připraveny pomoct. 

 

 

 

Pokud stejně já vlastně nevíte jak vaření s dětmi pojmout...

Pokud nevíte, co už můžou a zmůžou a jak jim to ukázat postup...

Pokud prostě nemáte natolik Montessori buňky, abyste u toho bez přípravy nevylítli z kůže...

A pokud je vám sympatické, když mámy stvoří něco fajn užitečného pro další mámy.

Tak pak mrkněte na Julie, Robík a okurka. 

Do konce roku máte na kuchařku slevu 20 % s kódem mamalive20.