Mama-live
KATY NADĚLUJE: PRSTEM PO MAPÁCH

Rádi s dětmi cestujeme, rádi cesty plánujeme a rádi na cesty pak vzpomínáme. 

A máme doma tři krásné knížky plné map, které vám chci představit. Mapy, informace o světě dalekém i bližším, ale v obrázcích, protože jsou pro děti.

A naše děti, zatím samozřejmě hlavně Barunka, je milují.

 

 

Barunka ví, kde je Itálie a Bulharsko, u kterého moře se koupala, ví, kde se učila lyžovat a ví, jak vypadá česká vlajka. Ví, kde se radši koupat nebude, protože žraloci :-D V tomhle je naše slečna celá já, hledá to, čeho se nejvíc bojí a bojí se toho ráda. Já miluju filmy jako Krakatice a Anakonda, kde voda klidná jen vypadá, protože pod hladinou číhá krvelačná bestie. 

Rada pro vás, protože vás máme rádi - u Madagaskaru moc do vody nelezte :-D

 

A nově si hodně čteme i o naší zemi.

Dvě ze tří knížek jsou atlasy světa a třetí je o České republice. 

 

 

OBRAZOVÝ ATLAS SVĚTA (PODÍVEJ SE POD OBRÁZEK)

My jsme hodně povídací a příběhová rodina a ještě nedávno jsme nečetli pohádky na dobrou noc, ale povídali jsme si nebo listovali encyklopediemi a vykládali si u toho. Jednou z Barčiných nej byl tento Obrazový atlas světa od Svojtky. Okénkový atlas, který na jednotlivých dvojstranách (pevné stránky, je to vhodné i pro menší děti, které ještě nejsou ke knížkám tak uctivé, tzn. že jsou to saďouři a knihoničiči) představuje jednotlivé kontinenty a země. 

Je ze všech knížek nejobecnější, ale zároveň i pro nejmenší čtenáře. U nás frčí hodně. 

 

 

Světadíly jsou dělené podle států a vidíte vždy nějakou zásadní památku, typické zvíře nebo jinou lokální zásadnost, pod okénkem dostanete zajímavou informaci - takže ani starší děti se nebudou nudit. 

Pro předškolní děti je podle mého tato knížka naprosto dostačující, aby získaly přehled o světě. Je podaný zábavnou a hezky graficky zpracovanou formou. Dostanou základní geografické informace, dozví se o nejdůležitějších historických událostech, získají představu o tom, jak obyvatelé daného kontinentu nebo země vypadají a žijí. A hlavně, kde plavou ti žraloci!

 

 

Součástí Obrazového atlasu světa je i souhrn všech světových vlajek.

 

 

Za nás je to jedna z nejpovedenějších svojtkovin.

__________________________________________________________________________________________________

 

 

MAPY

Loni vyšla konečně v češtině a kdo ji neměl, byl za troubu a ignoranta, za rodiče, který dítěti odmítá krásnem rozšiřovat obzory. Někdy se nechám lehce strhnout a pak nastupuje můj muž a usměrňuje mě. Takže Mapy jsem koupila a na rok jsme je dali do skříně. 

Barunka je dostala k pátým narozeninám a já dala Honzovi za pravdu, před rokem by knížku nedocenila. A jen proto, že je intelektuálně na výši po mamince ji dává už teď v pěti letech :-D Já bych řekla, že je to pro předškoláky a starší. 

Mapy jsou nádherně ilustrovaný atlas s podtitulem "jaký svět ještě neviděl". 

 

 

Autory jsou polští grafici a ilustrátoři Aleksandra a Daniela Mizielińští a u nás vyšly Mapy v nakladatelství Host. Zahrnují 6 kontinentů a 42 zemí (dostanete informaci jak obecnější, o světadílech, tak je vždy dvojstrana věnována vybrané zemi) - bystrému počtáři rychle dojde, že ne o každé zemi se dozví, ale Českou republiku v českém vydání najdete, nebojte :-D

 

 

„Mapy neukazují jen hranice, města, řeky a hory, ale také historické a kulturní památky, významné osobnosti, typická zvířata a rostliny, způsoby trávení volného času a spoustu dalších zajímavostí,“ říká jeden z tvůrců Daniel Mizieliński.

 

 

A bratia! České vydání Map se oproti předchozím verzím může pochlubit dvěma zvláštnostmi — jako jediné obsahuje mapu Slovenska, kterou autoři nakreslili speciálně pro českou edici, a Česká republika dostala oproti původní verzi několik obrázků navíc - Punkevní jeskyně, vilu Tugendhat nebo sochu Radegasta na Radhošti.

________________________________________________________________________________________________

 

 

MŮJ ATLAS ČESKA

Milujeme výlety a dovolené jak v zahraničí, tak v Česku. Tady u nás možná zatím o něco víc, protože jsou děti ještě malé a není třeba je tahat do Tramtárie, aby měly zážitky. 

Takže jsem moc ráda za tenhle literární zeměpisecký počin. Není to žádný Bedecker nebo Lonely planet, ale Česká republika očima dětí. 

 

 

Pamatuju si, jak jsme s Honzou stáli u výlohy brněnského knihkupectví, které je prý vyhlášené a kde tedy opravdu měli všechny knižní skvosty. Já si fotila výlohu, abychom si pak v prodejně knížky prohlédli. A Můj atlas Česka nás hned dostal, na první pohled. A po nahlédnutí bylo rozhodnuto. Je to neobyčejně obyčejná knížka a hned vám "řeknu" proč.

 

 

Děti z celé republiky poskládaly atlas, podle kterého budete nejen rádi cestovat, ale i sledovat svět dětskýma očima!

Kniha Můj atlas Česka je výsledkem stejnojmenného dlouhodobého projektu, do kterého měly možnost se zapojit děti z celé České republiky.
Redakce Albatrosu jim položila otázku: "Jak byste popsali nebo nakreslili místo, kde žijete?"
 
Mohl to být dům, město nebo třeba jen oblíbené místo v jejich kraji. V redakci Albatrosu pak vše pečlivě roztřídili a vybrali texty a obrázky, jejichž malí autoři byli pozváni na dílny pořádané Ateliérem Albatros, kde se učili, jak vzniká kniha. Materiál z dílen a ze soutěže doplňují texty o nejzajímavějších místech Česka od Ondřeje Hníky a ilustrace Jiřího Votruby, ilustrátora bestselleru Buřtík a Špejlička (pozn. Mama LIVE: Ne, to není knížka o mně a Osičkovi!).
 
 

 
 
Přísahám na oblečenej pupek, že podle atlasu budete rádi cestovat a děti bude bavit pohled kamarádů na naši zemi a jejich dětské tipy. 
 
Podle mě je to nádherný způsob, jak dětem přiblížit zemi, ve které žijí, protože knížka je psaná čtivě, spousta informací je psaná dětským jazykem. 
 
Tahle knížka je nejkonkrétnější, nejúžeji zaměřená a zároveň je doporučovaná pro děti 6+, ale já osobně si myslím, že to se toho vůbec nemusíte bát, protože jsou to hlavně tipy na zajímavá místa a ty se můžou hodit vám při plánovaní výletů nebo dovolených.
 
 

 
 

A protože #katynadeluje a #vanoceskaty, tak mám samozřejmě jeden Můj atlas Česka od Albatrosu i pro vás.

_____________________________________________________________________________________________________

 

Podmínky soutěže jako vždy: 

1. Buďte fanouškem Mama LIVE (ZDE). 

2. Dejte lajk k postu, kde tento článek zmiňuji. 

3. Napište mi, co vaše rodina a cestování, výlety

4. Sdílením (veřejným) a/nebo označením kamarádky, kterou by mohl Můj atlas Česka taky zajímat, si zdvojnásobíte a/nebo ztrojnásobíte šanci na výhru. 

 

Soutěž ukončím v neděli 17.12.2017 večer.