Mama-live
DÁMSKÁ JÍZDA V KUKÁTKU ANEB JAK SI BARBORKA UŽILA VYŠETŘENÍ OČÍ

Holčičí dny si s Barunkou moc neděláme. Upřímně? Ona o ně nestojí :-D Ale když už to "musí být", užijeme si to obě. Ruku v ruku, pusy do vlasů, ona mluví jako obvykle a já jí věnuji plnou pozornost, což bohužel obvyklé vždy není. V metru si mi lebedí v náručí, chichotáme se spolu a špitáme si. Barunka si ráda povídá o tom, co budeme kdy dělat, tak spolu plánujeme :-D

 

 

Naše poslední holčičárna měla zdravotní cíl. Měly jsme sice stále oči jen jedna pro druhou, ale ty Barunčiny prošly i důkladným zkoumáním. Cíl cesty byl daný, Dětské oční centrum Kukátko. Potřebuje Barunka brýle?

Na podzim bylo u Barunky ve školce dětem prováděno oční vyšetření a my pak následně dostali v obálce výsledky - číslům jsem moc nerozuměla, ale pokyny "navštivte očního lékaře" a "naměřené hodnoty jsou mimo normu" jsme chápali až moc dobře.

Na pětileté prohlídce jsem byla svědkem toho, jak Baru opravdu některé řádky na "oční tabuli" nepřečte. Takže jsem se začala s představou brýlaté Barunky smiřovat, ale radost jsem z toho neměla. 

Já i Honza nosíme brýle na dálku, žádný tragický počet dioptrií, mně to roste asi od 13 let (že by souvislost s růstem prsou? :-D), kdy jsem začala na čtvrtce a teď mám na obou očích tři dioptrie. 

Já brýle miluju a už bych být bez nich nechtěla. Naopak plánuju rozšířit sbírku. Ale... Když jsem brýle měla nosit v dětství, radši jsem dobíhala špatné trolejbusy a nehlásila se k nápadníkům, prostě jsem neviděla, ale za brýle jsem se styděla.

 

 

Stále jsem si uchovávala naději, že odborné a komplexní vyšetření rozhodne, že brýle ještě naše slečna nepotřebuje. Je to naše hezulinka a brýle by jí slušely, ale ... no chápete mě, že jo? 

 

O dětském očním centru Kukátko jsem hodně slyšela a jsem moc ráda, že jsme dostali možnost jít na vyšetření právě sem. Tady to s dětmi opravdu umí a na každé dítě si nechají spoustu času. 

Věděla jsem předem, že vyšetření je několikafázové a trvá skoro tři hodiny. Takže jsem byla ráda, že Honza mohl pracovat z domu a šly jsme jen my holky. Honzík by se tam asi trochu nudil. I když je součástí centra obrovský dětský koutek. 

Předem jsme o všem s Barunkou mluvili. Brýle nevnímala jako tragedii a nakonec si je snad i přála. Od mala miluje prasátko Peppa a teď jede s Honzíkem druhé kolo. Bráška si oblíbil knížku, kde je příběh právě o tom, jak Peppa chtěla nosit brýle. Motivující :-D Peppa do každé rodiny - díky ní se Honzík kdysi nebál zubaře a dobrovolně ukázal krk doktorce, když měl kašel :-D

 

 

V den D jsme se vydaly s Baru na naši dámskou jízdu. Baru se tedy hlavně těšila, že si po vyšetření zajdeme dobrý obídek - je na jídlo jako já :-D Kukátko najdete v Krakovské ulici, kousek od Václavského náměstí. Je to hezký prostor, vyzdobený po pirátsku, mě bavily i drobné detaily jako názvy na toaletách a na dveřích ordinace. Barunce se líbila krásná malba v dětském koutku. V tom je k dispozici spousta hraček, knížky i časopisy. 

 

 

Nejdřív si lékařka Barunku změřila a zeptala se na pár věcí z rodinné historie (oblíbené jídlo, zda byl Barunčin porod spontánní, kam jedeme na dovolenou a kolik mám já dioptrií, klasika :-D).

 

 

Pak si nás na podrobné oční vyšetření zavolala do své ordinace další paní doktorka a tady se měřilo, zkoušely se různé techniky a já to s údivem sledovala. Barunka si to celé užívala, spolupracovala a všechno viděla. Tady to totiž není "ukaž" a když napoprvé ukáže dítě jinak, jde se dál. Paní doktorka dávala Barunce čas, nespěchala, ujišťovala se, zda se Barborka podívala pořádně.

 

 

To prý bývá jedem z problémů. Když se dítě plně nesoustředí, fláká to nebo je unavené, ovlivní to výsledky. I proto dětský lékař v případě jakýchkoli pochybností, odesílá dítě k odborníkovi. 

 

 

Po těchto procedurách jsme šly zase do koutku, Barunka si chvíli hrála a pak jsme byly pozvány k vykapávaní. To je nepříjemné, ale ne nesnesitelné. Naštěstí jsou k dispozici zázračné bonbony, Barunka se při kápnutí lekla, chvilku ji zlobilo, že to pálí, ale vydržela neplakat - to ten bonbon! Neplakat je důležité, protože kapičky se nesmí vyplavit. Byla jsem na tu naši holčičku šíleně pyšná, jak všechno zvládá a usmívá se.

Po vykápnutí jsme měly skoro hodinu volno, kapičky působily. Věděla jsem, že se Baru může horšit vidění, ale slepá nebude :-D Tak jsme šly na slíbený Happy meal. No to bylo radosti, jak kdyby mě někdo vzal 

Po návratu do ordinace se zrak znovu přeměřil a čekalo se na finální výsledky. A ty byly "Baru má očička v normě a brýle nepotřebuje!". A pak?Následoval pláč. Ne můj dojatý, ale té naší mašličky a pěkně naprdnutý!

"Jááááá chcííííí brýýýýýýle!" - ano naše Pepina vypustila ven emoce :-D

Tak jsem jí stejně jako maminka Peppě slíbila krásné sluneční a za rok přijedeme na kontrolu - obávám se, že každá budeme za rok doufat v jiný výsledek :-D

 

 

Toto je tedy reportáž z Kukátka z pohledu mámy.

 

Nechtěla jsem vyšetření narušovat otázkami a odpoutávat Barunčinu pozornost nebo rušit lékaře, takže jsem pak do Kukátka napsala a požádala o odborný pohled - co se vlastně při vyšetření dětského zraku děje, proč se vykapává a co v Kukátku umí?

Vykapávání:  Děti mají velmi silnou schopnost akomodovat – tedy doostřovat vidění. Kapky, které používáme a které jsou, jak správně podotýkáte, tím kritickým momentem pro děti i rodiče, působí na sval umožňující akomodaci a dočasně ho vyřadí z činnosti. Tím se oko „uvolní“ a je možné objektivně změřit skutečnou dioptrickou vadu dítěte. Není výjimkou, že rozdíl v hodnotách měřených před rozkapáním a po rozkapání je i několik dioptrií. U některých dětí se dokonce projevuje tzv. akomodační spasmus, kdy se dítěti před rozkapáním měří mínusové dioptrie a po rozkapání plusové. Pokud by se tedy dětem nechaly vyrobit brýle podle hodnot měřených před rozkapáním, byla léčba zcela nevhodná.

Další důležitou součástí vyšetření – zejména u dětí do 6-8 let je ortoptický rozbor. Výstupem tohoto souboru měření a vyšetření a zhodnocení spolupráce obou očí tzv. binokulární funkce. Děti i dospělí vidí každým okem trochu jiný obraz a teprve v mozku se obraz spojí a umožní prostorové vidění a orientaci. Pokud je jedno oko „slabší“ než druhé a vysílá do mozku obraz výrazně horší než druhé oko, začne mozek tuto informaci potlačovat a omezovat její příjem. Tím se poškodí nervové spojení mezi okem a mozkem a oko pak trvale vidí rozmazaně – vznikne tupozrakost. Rozvinutou tupozrakost nelze žádným způsobem léčit, operovat ani korigovat brýlemi či čočkami. Zabránit jejímu rozvoji lze jen v období, kdy se zrak stále ještě vyvíjejí, tj. cca do 7-8 let věku dítěte. Léčba probíhá brýlovou korekcí, okluzí a ortopticko-pleoptickým cvičením.

Měla-li bych tedy shrnout výhody vyšetření v Kukátku – je to v první řadě specializace lékařů na dětskou oční problematiku – děti se zjednodušeně řečeno léčí jinak než dospělí. Dále přístup k malým pacientům – tuto práci mohou dělat jen lidé, které to baví, kteří k dětem přistupují s trpělivostí a porozuměním. V neposlední řadě pak prostředí, které jsme se snažili vytvořit tak, aby se u nás děti cítili dobře.

 

Jak bych shrnula vyšetření v Kukátku já? Od milých dam na recepci po všechny lékařky je všem společný opravdu hezký přístup k dětem. Hned dámy poznaly, že je Baru ješitná, tu někdo pochválil mašličku, tu svetýrek a měly ji :-D

Trpělivost, kamarádskost, legrace, pohoda. Dítě vlastně nemá pocit, že je u lékaře. I to obávané vykápnutí se nakonec dá zvládnout.

Co doporučuji sebou: Vodu, jídlo, oblíbené knížky nebo hračky a bačkory. A počítejte s dobou vyšetření 2.5-3 hodiny. Je to dlouhé, ale stojí to za to.