Mama-live
PŘEČTENO DĚTMI: MAMI, TATI, JAK NA TO? JAK TO FUNGUJE?

Vítám vás u (skoro) nové rubriky PŘEČTENO DĚTMI!

 

"Přečteno: ..." není na blogu úplná novinka. První takový článek vyšel nedávno, byl o knihách, které jsem přečetla já, a vám se líbil

A protože u nás doma čteme hodně a protože dětské knihy samozřejmě převažují, nachystala jsem (konečně!!!) sérii článků o dětských knížkách. Poslední pomyslná "kapka a nakopnutí" bylo oslovení Albatrosem, zda bych neměla zájem o spolupráci, o recenzování knížek. Měla! Vždyť to je sen! Každý měsíc si vyberu pár knížek a až je přečteme, tak vám o nich napíšu. Přiznám se, že je to jedna ze splněných blogerských met, knížky jsou pro mě nej. 

 

 

Budu vám psát o knížkách pro velké i pro malé a přemluvila jsem Honzu, že sem tam některou z nich orecenzuje on.

Abych oddělila články o knihách pro velké a pro malé, budou ty dětské začínat Přečteno dětmi, tak nějak logicky, že? A jsem zvědavá, co řeknete na tématické kategorie, do kterých jsem knížky rozdělila. Některé jsou takové nudné, předvídatelné a klasické. Jiné už tolik ne. A jednou z těch méně obvyklých skupin našich oblíbených knížek začínáme.

Co platí pro všechny recenzované a popisované knížky, co mají společné bez ohledu na kategorii? Patří mezi naše oblíbené. Nám se vlastně jen málokdy stane, že by knížka vyloženě neprošla nebo propadla.

Některé máme v knihovně déle, jiné jsou novinky. Jdeme na to!

 

Začínáme kategorií - JAK NA TO, JAK TO FUNGUJE? - jde o knížky, které dětem pomáhají pochopit svět a vám pomůžou při hledání odpovědí na všetečné otázky malých badatelů. Já se přiznám, že občas nevím a občas jsem líná a pak mě zachraňuje obligátní "Zeptáme se večer tatínka, jo?" :-D

 

 

A pak se to stalo! - O téhle knížce jsem vám už psala, je ale dokonalá a zaslouží si tu být. Knížka, díky které si Barunka češe vlasy. Měly jsme před rokem holčicí den a zakončily jej v knihkupectví. Jako obvykle bych nejradši požádala o pytel a půlku knih prostě do něj shrnula a odnesla si domů. No, odnesly jsme domů tuhle knížku. Je o deseti maličkostech a zdánlivých drobnostech, které děti nechtějí dělat nebo by dělat neměly, a které dovádí rodiče a prarodič k šílenství. Když si vezmu, kolik času a kolik vysokých tónů jsem musela investovat ráno i večer do Barunčina česání vlasů...

 

 

A pak se to stalo! je o dětech, které si nečistily zoubky a pak nemohly otevřít pusinky. Je o dětech, které si nechtěly česat vlásky a pak si v jejich hlavičce udělaly breberky království. Je o dětech, které žalovaly a pak z toho začaly koktat. Barunka vždy před spaním poslouchá, oči navrch hlavy a pak si o tom povídáme. Nenásilnou formou příběhu ze života děťátka "jako jsem já" si vaše dítě bude uvědomovat, že by na sobě mělo trochu zapracovat, nebo se něco stane. 

 

 

Malý nočník, malá hovínka - jsou děti, které se s nočníkem kamarádí snad od narození a jejich maminky z toho šílí radostí, plní tím alba na sociálních sítích a nechápou, proč se jim ztrácí přátelé a followeři :-D 

 

 

A pak jsou děti, které musíte s nočníkem seznámit, vysvětlit jim to, ukázat, někdy i předvést, ale to je teda krajnost :-D v knížce si děťátko prohlédne bobky zvířecí i dětské, dozví se, kam chodí kakat pejsek, kam kočička a kam starší děti. A třeba mu pomůže v pochopení, že tak se to prostě dělá. Děťátko vytahuje záložky a proniká do tajů vykonávání oné potřeby :-D

A moc se mi líbí poznámka na poslední stránce - děti do chození na nočník nenutit, vše by mělo probíhat nenásilně a přirozeně a v tom tato knížka může pomoci.

 

 

Bětka a Vojtíšek: Jak se těšili na Ježíška - školačka Bětka a její bráška, předškoláček, Vojtíšek se těší na Vánoce. Vojtíška trápí, jak napíše dopis Ježíškovi, když neumí psát. Bětka řeší, jestli Ježíšek ví, kde budou na Vánoce. Vojtíšek se ztratí na vánočních trzích a najde ho Mikuláš. Děti se dozví, kdo je Barbora a ... No prostě je to o adventním čase, tradicích, strachu a nejistotě, které mají okolo sebe Vánoce ovázané jako nejteplejší šálu. Všichni se těšíme, ale... byli jsme hodní? :-D Tahle knížka je samozřejmě ideální na čtení v prosinci, ale kdo je připraven, není zaskočen!

 

 

Není o Vánocích z pohledu náboženského, ale spíš z pohledu dětí.

Znáte podobnou třeba o Velikonocích?

 

 

První otázky a odpovědi: Jak rostou kytičky - Krásně ilustrovaná knížka s otvíracími okénky, která dětem srozumitelně vysvětluje, jak ty kytičky a stromy rostou, proč mají barevné květy a k čemu je ten pyl. A proč se kolem kytiček pořád ometá tolik hmyzu? Co semena a kdo je sází? To přece nedělají zahradníci nebo ano? No a klasická podzimní otázka - proč opadává listí ze stromů? Vždyť dalo takovou práci, aby narostlo a měnilo barvy! 

 

 

Prvních otázek mají děti spoustu, další z této edice vám představím v jednom z dalších článků a je to taková ta "na zpocení až na zadku" - Jak na svět přichází děti :-D

 

 

Kam chodí kosmonauti na záchod - tak to už nejsou žádné začátečnické batolecí dotazy, ale regulérní otázky na tělo. Jak to, že nebolí, když se stříhají vlasy, ale bolí to, když vás za vlasy někdo zatahá? Jak to, že dřív jedli i nejurozenější panovníci rukama a dnes se otravujeme s vidličkou? Jak vzniklo "podejte si ruku na usmířenou"? 

Proč když mě lechtají rodiče, můžu se smíchy počurat a sám se nepolechtám ani ze zdvořilosti? Jak se dostane nahoru do mraků déšť, aby nás pak mohl zase kropit?

 

 

V jednoduchých příbězích se vysvětlují různé ustálené zvyklosti a zákonitosti. A říkám upřímně, jsou to pro mě občas novinky nebo spíš takové uvědomění si něčeho, co jsem kdysi ve škole věděla a teď považuju za tak samozřejmé, že nad tím neuvažuji. Pro děti je to ale nové, ne tak jasné a tak se ptají. 

 

 

Gruffalo - je to někdo, kdo nezná příšeru s děsivými žlutými kly a tesáky ostrými? A myšku, která vyděsí půl lesa a tuhle příšeru k tomu, protože byla chytrá a nelekla se?

Tuhle knížku přečtete během pěti minut, ale využijete k tomu všechny recitační i dramatické vlohy a zamilujete si ji, za to vám ručím, takže se k ní budete vracet.

 

 

Proč sem tahle knížka patří? Proč nebude v článku o knížkách na dobrou noc? Protože je moudrá a protože dětem řekne, že i když jste malí a zdánlivě v ohrožení, není třeba se hned bát a vzdávat se! 

 

 

Jak to žije: Na staveništi - jedno z nejoblíbenějších leporel našeho Honzíka a to už víc jak rok. Nejdřív hledal psa a kočku, pak jsme si povídali o autech, strojích, nástrojích a nářadí, které tam jsou a teď už řešíme i to, jak vlastně ten dům vzniká a kdo na tom pracuje. Stránky jsou rozkládací, to prostě tihle prďolkové mají rádi. 

 

 

Líbí se mi, když dítě vidí, že věci jen tak nevzniknou, ale že je to práce mnoha lidí. 

 

 

Kolem světa: Co lidé dělají - Není to knížka, která by dala dětem představu o tom, jaká povolání lidé obvykle dělají, je to spíš naopak - jsou to ta nejzajímavější. Šerpové na Mount Everestu, gaučové v Argentině, gorilí zvěrolékaři, francouzští policisté na bruslích, správce yellowstonského parku a další. Povolání, se kterými naše české děti často do kontaktu nepřijdou, ale jsou akční, zábavná, trochu pohádková, opředená tajemnem. 

V knížce děti hledají skryté věci a zvířátka a pod okénky je čekají překvapení. 

Je určitě super dozvědět se co nejvíc o zaměstnáních a povoláních, se kterými jsme dennodenně ve styku, ale proč si nerozšířit obzory? 

 

 

Osm knížek, každá jiná a každá vaše dítě i vás obohatí, odpoví vám na otázky jak co funguje a jak na různé pokroky nebo zádrhele, ukáže zajímavý pohled na svět. S vtipem, nadhledem, formou, která je pro děti pochopitelná a vstřebatelná. 

Kterou z nich máte doma a která vás zaujala?