Mama-live
PŘEČTENO DĚTMI: STRACHY, OBAVY A JAK NA NĚ!

Tma, neznámé situace, noví lidé, divné zvuky... strašáci, kteří dětem vstupují do snů nebo je děsí tak, až se jim hrnou slzy do očí. Mají z nich obavy, neví, co čekat, je to neprozkoumaný terén.

 


A na nás velkých je, abychom nedali najevo, že se taky občas bojíme, a dětem pomohli strachu se zbavit.

Druhý díl seriálu PŘEČTENO DĚTMI, tentokrát na téma BOJÍM SE!


Mám tu pro vás několik knížek, které vám s tím můžou pomoct. Abyste dětem ukázali, že s tmou nepřichází na scénu čerti a strašidla, ale pekaři a noční strojvedoucí. Abyste dětem pomohli překonat obavu z nového prostředí, třeba ze školky nebo z ordinace plné ďábelských nástrojů, kterými se ohání šílenec v bílém, tedy doktor :-D A abyste dětem vysvětlili, jak je to s předsudky. 

Už dlouho máme doma dvě knížky o noci. Musím se přiznat, že sama mám z tmy rozporuplné pocity, prostě se za světla cítím lépe, takže to čtu tak trochu i sobě :-D

 


Když jsme měli kompletní a mnohokrát přečtenou naši milovanou sadu leporel Jaro, Léto, Podzim, Zima, bylo nám smutno. Jsou to bezkonkurenčně nejlepší leporela. Co budeme číst teď? A pak vyšla Noc a my jásali. Co se s našimi hrdiny děje, když se setmí? Kdo spí a kdo je noční pták? Je nádraží opuštěné? A knihovna? Neožívají třeba hrdinové knížek a nepřebírají vládu nad městem? Jsou v noci všichni hodní a spořádaní?

 


Noc není tak bohatá na příběhy, protože většina lidí prostě chrní, ale je fajn vidět známé prostředí zahalené rouškou temnoty.

 

 

 

A druhé leporelo Co se děje v noci ukazuje různé noční situace.

 

 

Spí v noci opravdu všichni? Ale nene, vždyť kdo by nám nachystal na ráno křupavé rohlíčky? A kdo by řídil noční vlak? No a co si budeme povídat, nejen lidé ponocují, i mezi zvířátky existují noční tvorové, kteří přes den znuděně spí, protože ví, že to pravé dobrodružství začíná, až slunce zapadne. S obrázky hýbete, vytahujete stránky a nakukujete pod ně. Klasická svojtkovina prostě.

 

 

A pak máme novinku. Ta ukazuje, čeho se děti ve tmě můžou bát a proč to vlastně není třeba. Nebojím se tmy.

 

 

A ta je čistě o tmě a noci. Tma umí kreslit a stech Malý Tomík se bojí stínů, divných zvuků, tmy tmoucí... v hlavě mu to šrotuje a já se vůbec nedivím. Mně dokázal kabát na věšáku vystrašit v noci ještě ve dvaceti. Ale stačí zase pohnout obrázkem a je jasné, že hnusné stíny jsou jen popelnice na rohu ulice a nebo hodná maminka, co se blíží ke stanu, kde se snažíte usnout. Většina strašáků má rozumné vysvětlení, stačí se strachu postavit a ukázat mu prostředníček :-D
Autorem ilustrací je Jakub Cenkl a odvedl fakt mistrovskou práci.


Nádherně ilustrovaná knížka je kamarádka má i kamarádku:  Strach má velké oči - poprvé ve školce, návštěva doktora, plavání v rybníce, odchod z kroužku... Nám to přijde samozřejmé a banální, dětem ale jede fantazie a strach jim nakukává, co všechno se může stát a že je lepší se bát, plakat a však to znáte...

 

 

Honzík šel před pár dny poprvé do školky a než jsem se pro něj celá nervózní vydala a doufala, že najdu veselého kluka, rozbalila jsem balík knížních novinek. Tématicky seděly k naší situaci naprosto dokonale. 

V knížce vidíte, co se asi odehrává ve vystrašené dětské hlavě, kterou ovládla představivost. Děti ve školce vypadají jako hnusní členové pouličního gangu a doktor jako šílený šarlatán, který děti neléčí, ale žere. Jenže ono stačí obrázkem pohnout a z dětí jsou usměvaví noví kamarádi a z hrdlořeza milý pán v bílém plášti, který před tím, než si poslechne hrudníček, dýchne na fonendoskop, aby to nestudilo.

 

 

Mýty a předsudky o zvířatech. Proč je tu tahle knížka? Nejde v ní přece o tmu nebo strach z tunelu.
Ale mýty a předsudky jsou podle mě jeden z nejnebezpečnějších zdrojů strachu. Stereotypní vnímání lidí nebo zvířat vede k tomu, že se je vlastně ani nesnažíme poznat a rovnou se jich bojíme.

 


Žralok je prostě šmahem brán jako vrahoun a lidožrout a my se bojíme kvůli němu vlézt skoro i do řeky Cidliny. Jenže oni nejsou všichni takoví a ve skutečnosti ubližují spíš lidi žralokům.
A co slizký had? Chameleon, co se přizpůsobí i v barevném cirkusu?
Celkově knížka představuje 15 zvířátek, o kterých se tradují různé vlastnosti a a uvádí je na pravou míru. Kéž by taková knížka vznikla i o lidech různých národností, abychom mohli dětem vysvětlit, že ne každý Dán je alkoholik :-D7