Mama-live
SESTAV SI LIDSKÉ TĚLO A VZNIKNE FERDA, KOSTLIVEC FERDA!

Lidské tělo. 

Děti celkem fascinuje. Já už si to moje radši neprohlížím :-D

V minulosti (tedy, když já jsem byla děvčátko, takže dávno...) se informace o lidském těle našem i to druhém (jakože kluci a holky) moc sehnat nedaly. Rodiče tohle téma nevyhledávali a trh nabízel Děvčátka na slovíčko a Láska, sex a něžnosti v Bravíčku. To se pak nikdo nemůže divit, že hry na doktora dost frčely :-D

Naše Baru ví o lidském těle už teď víc jak já před maturitou :-D Knížek na tohle téma existují desítky, já jsem vám kdysi ukazovala tu naši v tomto článku. Máme k ní i plastové orgánky, to se neztratí :-D 

 

 

Ale teď jsme studium těla povýšili zase o level výš. Jedeme 3D. 

Nakladatelství Albatros vydalo interaktivní "knihu" Sestav si lidské tělo a je to hit, Osičky jsou nadšené. A kostlivec Ferda už nám sedí spokojeně na knihovně.

 

Původně chtěl skládat Honzík, ale ten skončil vybalením součástek :-D Pak se do toho pustila Baru, ale ta má někdy pozornost jak chroust. Takže to zůstalo na Honzovi a ten se pobízet nenechal. Kloub ke kloubu, střevo sem a lebka tam. 

A děti jen valily bulvy, co se jim to usadilo v pokojíku. 

Na mazlení moc není, ale hodně toho naučí. 

 

 

A pokud jako já z hodin biologie vzpomínáte spíš na hihňání pokaždé, když se řeklo "pohlavní šoustava", ale konkrétních znalostí už v hlavě moc nezůstalo, tak se nebojte. Ferda není "slepá mapa", model, ke kterému vy musíte dodat všechny informace.

Kromě Ferdy vám a hlavně dětem knížka Sestav si lidské tělo na 29 stranách srozumitelně popisuje, co v těle má co na práci, jakou plní funkci. 

Dozvíte se, z čeho jsme složení. Co díky kterému orgánu a soustavě orgánů funguje. Vnímání světa pomocí smyslů, řídící systém v čele s mozkem, vnitřní obrana těla i vnější bariéra, jak odstraňujeme odpadní látky, co je pro naše tělo to správné palivo, jak funguje dýchání i srdce, k čemu slouží svaly a co kosti. A na konci je i kapitolka o novém životě, jak se miminko v bříšku vyvíjí. "Naštěstí" tam není zdokumentováno, jak nový život vzniká :-D

 

 

Jak a kde vznikají zvuky, ze kterých se pak formují slova? Proč se srdce stáhne 70x za minutu? Jak fungují svaly, díky nimž můžeme běhat, skákat a vzpřímeně stát? A kolik svalů potřebujeme na to, abychom se mohli pořádně ksichtit? Co nás chrání před choroboplodnými zárodky a škodlivými slunečními paprsky?

Pro mě je zásadní informace, že "kosterní svaly tvoří bezmála polovinu tělesné hmotnosti" - jsem prostě holka svalnatá, co nadělám!

Je to knížka, která se líbí Barunce v jejích necelých šesti a dovedu si představit, že dobrou představu o našem těle dá i školákům.

 

 

Ferda je 76 cm vysoký model kostry včetně vnitřních orgánů a našemu zručnému tatínkovi trvali asi půl hodinky, než všechno poskládal, každý dílek je dobře popsaný, nic se nemusí stříhat, ani lepit.

 

 

A pokud máte doma milovníky draků, dinoasaurů a dalších podobných obludek, tak Fragment vydává i Sestav si draka