Mama-live
ÚNIKOVKA I S DĚTMI? JUMANJI!

Lákají vás únikové hry, ale kromě toho, že si nejste jistí, jak to zvládnete, máte problém s hlídáním dětí? Vyřešeno! Vezměte je s sebou! Stačí trochu hledat, ale únikovky pro rodiny s dětmi už nejsou výjimka. My jich pár vyzkoušeli. Ale pokud by mělo být vaším hlavním cílem uniknout dětem a nechte je v záhadné místnosti, tak to ještě promyslete :-D

Co vlastně jsou únikové hry

S Honzou jsme zapálení hráči deskových her a když se v Praze objevily první únikovky, neváhali jsme. Měli jsme pocit, že jsme pro ně stvoření. No, velmi rychle nás první hra vyvedla z omylu a ven jsme se dostali jen díky opakovaným nápovědám :-D

O tom tady píšu jako o chlebu s máslem, ale vy možná vlastně nevíte, v čem únikovky spočívají. Většinou vejdete na začátku do tajemného pokoje a ideálně do hodiny se z něj máte dostat ven. To není vše, nebojte. Dostanete příběh, který se tam odehrál, a máte vyřešit vraždu, odhalit záhadu z minulosti apod. Hledáte nápovědy, ukryté klíče, snažíte se najít kódy k zámkům. Někdy pátráte po historickém tajemství, jindy utíkáte z věznice. Když nevíte, je možnost vzít si nápovědu – my doporučujeme hrdost stranou - sem tam vás prostě nenapadne spojit se rukama jako živý řetěz vedoucí signál apod.

Jumanji není žádný trapas!

Zkusili jsme si víc typů, sami i s kamarády a je to skoro rok, co jsme poprvé vyrazili i s dětmi. A teď jsme dali repete: Jumanji od TrapAsMamas byla naše druhá zkušenost s únikovou hrou pro celou rodinu, takže máme možnost menšího srovnání a hodnotíme velmi pozitivně.

Pro koho Jumanji je?

Na únikovou hru Jumanji jsme vyrazili s Barunkou (necelých 7 let) a Honzíkem (4 roky). Baru ještě úplně nečte, ale zapojovala se intenzivně. Hledala po místnosti, posouvala figurkami na desce, šrotovalo jí to. Honzík hledal figurky, svítil baterkou (do očí) a řval jako lev - což výjimečně netrhalo bubínky, ale dokreslovalo atmosféru džungle :-D

Jak nám to odsýpalo?

Musím říct, že obtížnost hry byla tak akorát, abychom si to užívali a nebyli pod tlakem. I když jsme film nikdo z nás neviděl a hru neznáme, ničemu to nevadilo. Hra je známým filmem inspirovaná. Ve filmu hrdinové musí dohrát kouzelnou deskovou hru, aby je pustila ze své moci. A únikovka je na dost podobném principu. Všechny úkoly a jejich splnění vás směřují k tomu, abyste posouvali figurkami po hrací desce. Hledají se čísla a v tom je krása hry, ten jasný cíl, celistvost a srozumitelnost i pro děti.

Líbil se nám i kompaktní prostor, ve kterém je hra umístěna, nemáte se kam ztratit, nejste bez dozoru. Ano, je potřeba pečlivost, pozornost a trocha fištrónu - nespěchat a plnit úkoly ve správném pořadí, číst pečlivě záludné zadání. Během hry budete muset věci hledat, skládat, otevírat, kombinovat, odemykat, ale sem tam se na ně dívat i z jiného úhlu pohledu - někdy stačí naklonit hlavu, jindy úplně jiný pohled.

Doporučujeme!

Motivující bylo, že se nám dařilo ve hře (i s nápovědami) postupovat dál: dávali jsme dohromady kódy, počítali správně a odemykali zámky. Určitě vám neprozradím pointu, nejsem spoiler a nebylo by to fér.

Ale Osičky velké i malé byly nadšené a ohlasy na instagramových stories byly ve stejném duchu – někteří hru znali a bavila je stejně jako nás. Tak pokud sháníte tipy, co podniknout s dětmi, nechte se inspirovat.

Co vy a únikovky? S dětmi nebo jen pro dospělé...

Praktické informace: Firma TrapAsMamas sídlí v Karlíně, dobře se u nich v ulici parkuje a po uniknutí máte desítky možností, kam se jít odměnit nějakou dobrotou - my jsme zvolili bistro Grils a byla to super volna. Trhané maso se rozplývalo na jazyku.