Mama-live
KAM V PRAZE S DĚTMI + TIPY NA PRŮVODCE

Jak dá blogerka veřejně najevo, že je influencer a její názor lidi zajímá? "Často se mě ptáte..." - tak určitě viď :-D Jestli se vy mě sem tam na něco ptáte, tak co s dětmi podniknout v Praze. Kam vyrazit za zábavou, kulturou, na jídlo. A protože jsou tu letní prázdniny, řekla jsem si, že pražské tipy pěkně pohromadě oceníte.

Navíc jsem měla v poslední zásilce od Albatrosu dva skvělé pražské průvodce. Tak čtěte až do konce, je to dnes delší, ale stojí to za to, slibuju.

Kam s dětmi v Praze ven

Po Praze najdete spoustu krásných parků, zahrad, hřišť a dalších míst, kde se děti vydovádí. Třeba samotná Náplavka (kde mimo jiné přes léto kotví loď IQport = science centrum na vodě) je pecka místo - děti fascinují lodě, labutě, vy si dáte pivo s výhledem na Hrad.

Zoo Praha a Botanická zahrada

Teď jsem vám objevila Ameriku :-D Ale já lobbuji hlavně za Botanickou. Vstupné je výrazně nižší a je to obří krásný park se spoustou herních prvků, hřištěm a bezva restauracemi, kde se skvěle najíte.

Zámek Ctěnice a zámecký park

Ctěnice najdete na východním okraji Prahy, jezdí sem autobusy třeba z metra Letňany. Je tu zámek s muzeem a bezva park s dětským hřištěm. My sem jezdíme i jen na procházku, dá se tu udělat piknik, můžete pozdravit draka v jeskyni a dát kávu na nádvoří. A altán v parku je tuze fotogenický.

Oslí stezka ve Svárově

Oslí stezka zahrnuje zážitkovou oslí farmu a oslí trekking v přírodním parku Povodí Kačáku. Najdete ji kousek za Prahou směrem na Kladno v obci Svárov. Největším zážitkem je určitě putování s oslíkem po parku, kde se kocháte nádhernou přírodou a menší děti (do 40 kg) můžou jet i v sedle. Nás bavilo vše od povídání o oslících, chystání oslíků na procházku, trénink na překážkách, samotný výlet i závěrečný piknik.

Stromovka

Sem můžete v kterémkoli ročním období. V létě jsou tu super rybníčky, kde se můžete osvěžit (nedoporučuji pouštět děti na vory, po kterých se dá jezdit). Máme tu oblíbenou restaurace Vozovna s hřištěm, kde si vyhrají malí špunti i větší děti a vy můžete dokonce v klidu pít kafe a mít děti na dosah či dohled. A tramvajové vozy nebo obrovská lezecká síť jsou super zábava pro všechny.

Františkánská zahrada a hřiště

Přímo v centru Prahy najdete oázu klidu s hřištěm plným ječících dětí :-D Z tramvajové zastávky Vodičkova projděte pasáží Světozor (dejte si tu zmrzku) a jste tu. Spousta laviček a zákoutí úplně svádí k romantice... tak nic, vy máte s sebou děti :-D Hřiště je velké a hezky udělané - houpačky, písek, prolézačky, kolotoče.

Dinopark na Harfě

Pražský DinoPark najdete na střeše vysočanského obchodního centra Harfa - je sem dobré spojení metrem, v garážích zaparkujete a v centru se najíte nebo uděláte menší shopping :-D Dinosauři jsou obrovští, vypadají jako živí a děsivě řvou. Na konci trasy je i pískoviště, tedy naleziště, a hřiště, takže zábava na několik hodin zaručena.

Kam s dětmi v Praze pod střechu

A pokud počasí nepřeje, tak vyzkoušejte Království železnic na Andělu, Galerii ocelových figurín na Můstku, Zemědělské muzeum na Letné, Muzeum Karla Zemana na Kampě, Mořský svět a Krokodýlí zoo v Holešovicích, Národní galerii, Muzeum smyslů nebo Trilopark.

Hravé procházky Prahou

A protože i cesta může být cíl, přichází na řadu Hravý průvodce Prahou od Ivy Petřinové. Autorka dala dohromady 19 tipů na krásné a naučné procházky Prahou a vydala je u Albatrosu. Můžete díky nim poznat celé širší centrum: Vyšehrad, Petřín, Staré a Nové Město... Pro děti bude rázem procházka městem dobrodružným výletem.

My na závěr školkového roku prošli 11. trasu - Tajuplné pražské ostrovy. Zaparkovali jsme u Právnické fakulty a dojeli tramvají 17 k Tančícímu domu, šli podél Vltavy k Mánesu, sešli na Slovanský ostrov, děti se u Žofína projely na vláčku a našli jsme sochu Boženy Němcové. Potom kolem Národního divadla přes most Legií na Střelecký ostrov, kde jsme si udělali u Cocovanu pohodu - jakože čilink :-D A pak jsme omrkli svrchu Dětský ostrov, prošli parkem Kampa kolem Sovových mlýnů a velkých mimin (kterým samo obě Osičky strčily prst do zadku a vy to klidně udělejte taky, to se prostě musí :-D) až ke Karlovu mostu, kde jsme splynuli s turisty a nechali se vyplivnout u Rudolfina.

A celou dobu si povídali a dost se i zasmáli... "Děti, tady na ostrově se nejdřív pěstoval chmel, než sem Karel IV. vpustil střelectvo. Co se vyrábí z chmelu?... Pi..?" A Honzík: "Piano!!!"

Strašidelná Praha

Náš nejnovější objev jsou procházky strašidelnou Prahou - po známých místech, která ale najednou uvidíte jinýma očima, protože vám k nim průvodce dodá zajímavý příběh nebo pověst. My si vybrali Co vyprávěl skřítek Sýpek aneb Procházka Prahou pro nejmenší a prošli jsme si v menší skupince trasu z Klárova přes Valdštejnskou zahradu na krásné Malostranské náměstí s Lichtenštejnským palácem až na Kampu. Víte, že ve Valdštejnské zahradě bydlela čarodějnice? Slyšeli jste o medvědovi lidožroutovi z Klárova? Tušíte, kde na Malé Straně je ukryto dračí vejce? Znáte Neprašovy patníky a víte, že na náměstí Pětikostelí není ani jediný kostel?

A protože děti by jedly pořád a v centru Prahy je to krapítek dražší, tak tip od nás - objevili jsme novinku od Milky Tender Cow. V krabičce je 5 kousků, které jsou balené každé zvlášť, takže hodíte každému dítěti do batůžku jedno a ideš :-D Na rychlé zahnání hladu nebo jako odměna za krásně odšlapanou prochajdu je to ideální. Jedná se o měkoučké pečivo s kakaovou vrstvou a kousky jemné mléčné čokolády.

Kam s dětmi v Praze na jídlo a zmrzku

O pražských bistrech a kavárnách jsem článek už psala a u spousty z nich jsem vypíchla, že tam jde klidně vyrazit s dětmi. Naše tři top letní tipy:

Golden Pacific Café

V obchodním centru Galerie Nové Butovice (metro B) najdete mašinkovou kavárnu Golden Pacific Café, kde vám všechny dobroty přiveze vláček. Je to prima zpestření a děti budou u vytržení. A když je vlaky přestanou bavit, skočí šipku do dětského koutku.

Crème de la Crème

Poboček má tato vyhlášená zmrzlinárna po Praze více, my máme rádi tu na Národní a kromě italské zmrzky (ta je jakože fakt nebe v hubě!!!!) doporučuji zajít sem i na snídani. Chleba s vajíčkem nebo lososem je mňamóza!!

Angelato

A druhý tip na zmrzlinárnu, kde jedou bomby. Naše oblíbená je pobočka na Břevnově, kde je prima zahrádka, ale přímo u lanovky na Petřín na Újezdě najdete další a můžete spojit s návštěvou petřínského labyrintu.

Málem bych zapomněla... Honest Guide průvodce Prahou

Na začátku jsem psala, že máme průvodce Prahou dva. Ano, jeden je na procházky s dětmi a druhý pro velké i malé.

Honest Guide vytvořili Janek, Honza a Eliška najdete v něm 49, tedy 50, tipů na místa v Praze, která obvykle v průvodcích nenajdete - echt pražská, kde tu Prahu nasajete, ochutnáte a poznáte. Nečekejte Karlův most nebo Pražský hrad. Guide je i mimo jiné vtipně zpracovaný a nafocený. My ho využijeme hlavně na #rodiceonly randíčka.