Mama-live
BÝTI ŽENOU

Moje milé (a Jirko!). Před pár dny se naše ženství opěvovalo po všech čertech i sítích a mě to (pro vás bohužel) donutilo k zamyšlení :-D MDŽ v plné síle ukázalo, jak spolu ženy drží a jak moc dobře vědí, že když se nepochválí samy, nikdo jiný to neudělá. Pánové si na velké řeči nepotrpí a MDŽ vnímají jako jednu z pěti příležitostí, kdy nejsou kvůli kytce v podezření z nevěry či zpronevěry, a většina tulipány, růže či tradiční karafiát přinesla. Ale velké diskuse u toho nejspíš nevedli :-D

A já tak sledovala ty posty opěvující ženskost a ženy a vlastně jsem nevěděla, co si myslet. Já obdivuji a opěvuji každého, kdo něco umí, něco dokázal, je vzdělaný, slušný, veselý a milý. A je mi celkem fuk, jak moc je jeho měsíční cyklus ovlivněný hormony.  Já si na to svoje ženství moc nepotrpím :-D

Nebyla jsem vychovávána jako žena... 

… ale jako Katka. Ani já, ani moje sestra jsme nikdy neslyšely něco ve smyslu “jsi holka, měla bys hento a neměla bys toto”. Rodiče nás podporovali v našich snech, uměli nás usměrnit a šli příkladem, jak žít tak, abychom se za sebe nemusely stydět.

Ale jsme hodně ženská rodina a když se sejdeme všechny pohromadě, je to neuvěřitelná síla. Jen tedy my nejsme ženský kruh, který by řešil svoje dny, svoje lůna, své bohyně… My se řehtáme jak koně, předháníme se v ostrovtipu a je nám blaze.

Dostala jsem příležitost

Nikdy jsem se s ženskými stereotypy a znevýhodněním nesetkala ani ve škole, nebo v práci. Měla jsem štěstí? Nebo to prostě nevnímám, neřeším? Ale když občas čtu statistiky a pracovní zkušenosti jiných žen, měla (a mám) kliku a vážím si toho. Třeba na šéfy (bez ohledu na pohlaví). Na takové, kteří ve mně dokázali vidět potenciál, dali mi obrovské šance a úkoly mnohem zodpovědnější, než na jaké bych si sama troufla. Díky nim jsem vždy dělala ty nejvíc boží věci a plnila si sny.

Pavlína Louženská v rozhovoru pro projekt Ženy v zenu zmiňovala důležitost ženské podpory, mentoringu, ale i zpětné vazby a poskytnutí příležitostí. A uváděla svoji zkušenost, kdy se měly mentee (ženy, které byly mentorovány, rozvíjeny) pochválit, říct, nač jsou pyšné a v čem jsou výjimečné. Často nedokázaly odpovědět. Dámy? Umíte to vy? Protože já sice měla a mám štěstí na šéfy, ale každá pochvala mě překvapí a pozitivní feedback dojme. Nemám o sobě valné mínění a nejsem díky tomu ani nikterak ambiciózní. Nestydím se za to, prostě to tak mám. Co vy?

Férová domácnost

Další věc, ve které se moc nevyznám, je rozdělení rolí v domácnosti. Na několika influencerských profilech jsem zaznamenala kampaň #ferovydomov, kdy se řeší, jak se dělí domácí práce. Ani tady nemůžu sloužit. Spoustu věcí děláme s Honzou oba, prostě kdo má čas, ten to udělá. A něco dělám jen já a něco zase on, ale že bych praní nazvala ženskou prací a péči o finance mužskou? Jen u nás pan Osička špatně vidí barvy a tvrdí, že bílé a černé se může prát spolu, když už to pračkou někdy prošlo… A já zase peníze umím hlavně utrácet a ne šetřit, nedej bože investovat, tak by to nedělalo dobrotu :-D Když ale začne dělat tatarák, jdu si rovnou sednout ke stolu a čekám na svou porci blaha. A on mi zase jde z cesty, když začínám krájet slaninu na spaghetti carbonara, v těch nemám konkurenci.

Ač se nevnímám jako bohyni a ženské zbraně bývají v mých oversize modelech hůř vidět, někdy jsem ženská jak řemen :-D

Ženské seriály

Jsem velká milovnice a znalkyně seriálů, což znamená, že po prvním dílu frflám skoro u každého. A tak už mám škatulku na lidi nejen “čte Třeštíkovou”, “poslouchá Ztraceného”, ale i “nadšená do Bridgertonovi” :-D

Když objevím super holčičí seriálek, pištím nadšením, otvírám bubliny a nutím Osičku jít někam do rohu sledovat fotbal :-D Romantika, intriky, humor, hezký hadry? To miluju! A v poslední době mě dost nadchlo Ginny a Georgia a Sladké magnolie na Netflixu. První jsou ve smyslu “Gilmorky se dostanou do nebe, Ginny a Georgia kam chtějí a ještě v tom pekle spálí pár nepohodlných těl”. Druhé je o třech kámoškách 40+, které jsou z různých důvodů single a drží při sobě.

Holčičí chvíle

Výchova v ženu neprobíhá nějak na sílu ani u Barunky. A přesto je to absolutní holčička, šňořivá, citlivá, veselá a chytrá. A má ráda dny jen s mámou. Spíš ale proto, že chce mít veškerou pozornost a to si my ženy umíme dopřát. Plánuje to vždy zodpovědně, ano je s tím velmi otravná a urputná, ale to taky my ženy umíme na jedničku. 

Na jejím seznamu “Co budeme s mámou dělat” nikdy nechybí módní přehlídka a líčení. A miluje lakování nehtů. Myslím, že jste už ode mě slyšeli, že nehty jsou moje slabina. Ty na rukách mám hnusné a třepivé a když se k tomu přičtou hrubé paty, jsem opravdu princezna... Teď nemůžu chodit na mani a nejradši bych nesundávala rukavice :-/

Ale řekla jsem dost, obstarala nám pár laků a zkoušíme domácí salón. Pro sebe jsem vzala milovanou rudou a šedou, Barunce světle růžový. Jedná se o laky na nehty NOBEA a typ Day-to-Day, které vytváří efekt gelových nehtů a intenzivně kryjí díky potahovaným pigmentům. A na nohy jsem pro sebe objednala exfoliační masku na popraskané nohy + ponožky Holika Holika Baby Silky Foot. S tím mám z minulosti skvělou zkušenost, sice se pak nějakou dobu kůže na nohách loupe, ale vyloupne se do hladka!

Notino.cz pro vás má celý týden slevu 8 % s kódem notino8 na kosmetiku pro ženy, protože MDŽ je důvod k oslavám!

Fit je šik

Jak nejsem nikterak fanoušek women power a stačí mi power jako taková, miluji komunitu, která se tvoří okolo mé kamarádky a wellness guru Markéty. Je to kočka, co vystudovala biochemii, chemii a výživu, má krásnou rodinu a ví, jaké je to bojovat o život. Já ji poznala jako ko(u)čku, která vedla své klienty ke zdravému životnímu stylu, pomáhala jim zařadit do běžného dne pohyb a hlavně mít se rádi! Během pár let vytvořila autorskou wellness metodu a její kurzy Fit je Šik vrátily úsměv na tvář a odebraly mnoho centimetrů v pase stovkám žen.

Pro mě osobně je to tuna inspirace, co se týče zdravých receptů, miluju její pravidelné živé cvičení a Markétinu nekonečnou energii a chuť žít. Nutí své ženy hledat si čas pro sebe, myslet na své tělo, zdraví a umět se pochválit. Já upřímně říkám, že podzim a zimu jsem přečkala v psychické pohodě právě díky této ženě.

Za pár dní začíná jarní edice kurzu a já vřele doporučuji. Získáte každodenní koučink, rady jak upravit jídelníček, jakými potravinami podpořit funkci orgánů, skupinovou motivaci a tréninky, po kterých odpadnete, ale budete se těšit na příště. A uděláte si takovou wellness inventuru, že ten úsměv už ze tváře nesundáte!

Článek vznikl ve spolupráci s Notino.cz.