Mama-live
10 DŮVODŮ, PROČ JE ČTYŘICÍTKA SUPER

Nedávno jsem na Proženy.cz začala psát o milnících spojených s věkem. Ne o všech samozřejmě, některé ostentativně přehlížím a ignoruji. Začala jsem třicítkou, protože, sorry jako, dvacítky se mají už tak skvěle, těm prostor nedám. Nemají vrásky, po mejdanu můžou jít rovnou do práce, a když tři dny nežerou, zhubnou dvě kila.

Ale třicítka mě docela rozhodila, našla jsem na ní v podstatě jen samá pozitiva a jistoty. Vzpomínala jsem na to, jak mi bylo skvěle, jaká jsem byla hustá kůže, čerstvě vdaná a neohrožená.

A protože mě poprvé v životě chytá jemná depréze z věku a čtyřicítka je tu za pár dní, udělala jsem co? To, co vždycky, když je mi ouzko. Šla jsem samozřejmě na Instagram. A zeptala se vás, co je na tomhle věku super. Některé jste moc nepomohly, protože jste nic nevymyslely a napsaly, že to stojí za prd. Vám rozumím, ale příště se víc posnažíme, ouki?

Ale pak se objevilo spoustu krásných sdělení. A i já jsem nakonec na pár věcí přišla... 10. listopadu mě to čeká, tak hurá do toho, ať je na co se těšit.

1. Vyklidnění a sebeláska

Po telecích letech plných hledání sebe sama a let, kdy neustále hledáte správný přístup k výchově dítěte, přichází najednou klid... Člověk je sám se sebou tak nějak smířený, ale není to myšleno ve smyslu rezignace. Máte se rády bezpodmínečně, nesejde vám na názoru ostatních a užíváte si život na plné pecky. Ono to rozhodně neznamená, že ve čtyřiceti to vzdáte, že si necháte, co máte a finito. Je to jinak. Znáte sami sebe, své nejbližší, víte, co od koho čekat. Je to tedy takové vyklidnění, jste na cestě k sebelásce.

Umíte se mít rády a neřešit, že ten zadek pořád není pevnější, že ta čokoláda po večeři stále není odbouraná a ten šatník stále není protříděný a basic. (Pozn. Katy: Jako takhle, pojďme si říct, že s celulitidou na stehnech a špekem na břiše se nesmířím nikdy, ale to je vlastně pozitivní. Sice jím každý větrník s výčitkou, ale nikdy se nepřestanu snažit.)

Umíte se pochválit, poděkovat si. Moje milá Markéta, která vybudovala wellness brand Celista (znáte ji jako Fit je Šik), končí každou lekci tím, že si máme uvědomit, co jsme během dne zvládly a pochválit se. Dává to smysl, protože to není samozřejmost! Pracovat, pečovat o děti, budovat vztahy, snažit se vypadat hezky, mít přehled... Nemusíte si děkovat a chválit se za něco speciálního, každý den neobjevíte lék proti trudomyslnosti. Ale i ty stovky drobností se počítají!

2. Péče jako samozřejmost

Do třiceti nebyla žádná velká péče třeba. Člověk i po večírku vypadal k světu a stačilo se trochu vyspat a hned se mohlo jít znovu do světa. Po třicítce už se muselo zkoušet, jak si pomoct a najít si svou rutinu. Jenže do toho často hodily vidle děti a probdělé noci... A to se na kruzích pod očima můžete houpat, ale nepomůže na ně ani krém z varlat dinosaura.

Ve čtyřiceti už víte, co vám funguje a co ne, a neváháte investovat, do sebe. Čas i peníze. Já začala nedávno chodit pravidelně na kosmetiku a je to obrovsky boží. Nejsem ostuda, nezačala jsem až takhle pozdě, jen jsem náročná. A najít náhradu za moji pardubickou Naďu se zdálo nemožné.

A nepodceňuji ani péči na doma. Pleti dopřávám vedle pravidelného čištění i jemný peeling a kromě krému na ráno i noc používám třeba sérum s nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou. Po pár týdnech vidím výsledky, pleť je jasnější a jakoby pevnější.

Fresh Spa Imperial Caviar od Natura Siberica je kaviárový extrakt pro redukci vrásek, který mě nadchnul na první dobrou tím, co vše umí: omlazuje pleť a výrazně zpomaluje další stárnutí, reguluje aktivitu hlubokých vrstev kožních buněk, vyhlazuje vrásky a vylepšuje pružnost pleti. Současně pleť intenzivně vyživuje, hydratuje a redukuje pigmentové skvrny a působí proti stárnutí. Kdo by odolal?!

3. Prověřený vztah

Jste spolu často víc než deset let, překonali jste těžká období a užili si spoustu krásného. Když to vezmu z mého pohledu, tak na sebe zase máme víc času a umíme si to užít. Jako takhle... "víc času" znamená třeba dva hezké víkendy za rok a sem tam kino nebo večeře, ale bývalo to horší a co si po těch letech taky pořád povídat. :-D

A k tomu povídání... Ano, i my většinou řešíme provozní věci, práci, děti apod. Někdy je těžké začít v běžném dni, kdy nevíte co dřív, vážnější hovor... A protože já jsem holka pro povídání zrozená, tak jsem už chvíli pokukovala po "Otázky pro tebe - Partnerské karty" od Bloque. Není jen tak zeptat se vážně: Co máš na našem životě nejraději... apod. Ale karta to udělá za vás. A po překonání počátečního rezervovaného přístupu se do toho položíte a hodně se jeden o druhém dozvíte. Doporučuji podávat s vínem :-D

4. Životní standard

Ještě nedávno jste (v případě, že jste finančně gramotní nebo nemáte tiskárnu na peníze) museli zvažovat, jestli si dopřejete víkend někde po Evropě nebo dražší kabelku. A teď, když máte za sebou 15 a více let na pracovním trhu, je konec. Není to buď a nebo, můžete si dopřát obojí. Navíc! Výhodou toho, že na trhu práce fungujete už nějakou dobu, je nejen vyšší finanční ohodnocení, ale i větší sebejistota a jasno v tom, co dělat chcete a co ne...

A pak přijde prozření a to není nikdy dobré! Člověk, který roky tvrdě pracuje, si totiž často dobře rozmyslí, za co peníze utratí. A já sice pořád jedu v módu "bez práce nejsou kabelky", ale největší investice pro mě nejsou věci, ale dovolené, cestování a čas s těmi mými.

5. Samota není na obtíž

Když se svět v minulém roce uzavřel a všechny nás zastavila pandemie koronaviru, bylo to těžké. Daly se na tom najít výhody, ale nebylo to snadné... Měla jsem ale pocit, že tu sociální izolaci jsme my starší zvládali lépe než mladší. My totiž díky dětem sami nejsme a nejsme tolik zážitková generace, umíme se i nudit.

Když jsem viděla, jak je mladší generaci úzko, bylo mi úzko s nimi. Já jsem obrážela v jejich věku bary, seznamovala se offline i online, chodila na přednášky a když jsem školu zatáhla, tak kvůli kocovině a frajerovi z FTVS, a ne proto, že řádil virus.

Ač jsem se považovala za společenského tvora, první měsíce mi bylo v naší malé bublině dobře. Potřebovala jsem se uklidnit a ten pravidelný režim mi vyhovoval. Ano, nic jsme nemohli, zabavení, nakrmení i vzdělávání dětí bylo v naší režii, ale odbyla časově náročná logistika našich běžných dní... A hodně věcí jsem si ujasnila. Například, že umím být sama, že si to umím užít.

6. Mistr v plánování

Nedávno na mě moje milá kolegyňka hned po příchodu do práce vybalila dost záludnou otázku: "Kačí, ty máš Hermioniny hodinky? Ty, co umí přetáčet čas, aby toho víc stihla? Jsme si říkaly, jak to všechno zvládáš. Práce, cvičení, děti, knížky, seriály...". Ehm, nevím. Ale je to o plánování a neustále vím, co jsem ještě neudělala a co mi tam visí :-D

Dřív byl můj diář jen můj. Nyní jsou v něm moje aktivity, aktivity dětí i Honzy. Nemáme rodinný sdílený, v hlavě a na papíře to držím já. A pořád přepisuju to do listy, dávám tam fakt úplně všechno. A škrtání splněného je moje terapie :-D

7. Není čas na únavu

Já umím být unavená jako blázen, chodím spát kolem půlnoci, takže není třeba vyhlašovat pátrání po tajemné příčině. Taky občas vytuhnu u dětí při jejich večerní pohádce, aby tělo zvládlo seriál nebo večerní robotu. A miluju víkendové šlofíky :-D Ale život je moc krátký... Já bych na sebe byla hrozně naštvaná, kdybych čas marnila nicneděláním, tak to mám nastavené.

A pak mě vždy zvedne ze židle unavená mládež. Nic nestíhají a po každém náročnějším dni potřebují den volna, z každé dovolené se vrací rozbití a v depresi a hystericky naslouchají svému tělu. Tuhle jedna influencerka měla před sebou fakt hodně busy den, tak si dopoledne udělala ve wellness stylu (kadeřník, pedi a mani), aby to zvládla, aby tam byl balanc.

My čtyřicítky taky svému tělu nasloucháme a když si žádá den volna, dáme mu čokoládu :-D

8. Bilancování

Kdo má rád předsevzetí a zhodnocování, je ideální chvíle. Trochu si zrekapitulovat, jak se vám vede. Kdyby se vás terapeut zeptal, jak jste si ve dvaceti představovala sebe jako 40ku, co byste řekla? A jste spokojená s tím, jak to dopadlo?

Já na maturitním plese řekla, že mě láká psát do časopisu. A podala si přihlášku na sociologii :-D Holt, ať se mládí vydovádí :-D No a dnes můžu s klidem maturantce Katy říct, že si sen nakonec splnila. Že ji psaní opravdu živí a navíc neuvěřitelně těší.

9. Není čas na hrdinství

Ve čtyřiceti už chápete, že je třeba myslet hodně na sebe, umíte si určit priority a občas i říct o pomoc, aby vše klapalo. Myslíte na své zdraví a chodíte pravidelně k doktorovi, protože už kolem sebe vidíte, jak je to hrozně důležité. Není to o hypochondrii, ale o tom, že tu chcete s dětmi být co nejdéle. Cvičíte a jíte zdravěji, protože tělo máte jen jedno.

Přiznáte si, že máte velikost 42 nebo větší. A ono vám to bude slušet víc a bude vám méně špatně. A to se vyplatí! :-D

10. Lidi jsou ko*oti

Postavme se pravdě čelem. Většina lidí, které přes den potkáte, je na pěst. Neumí řídit, předbíhají ve frontě, mají protivný hlas a nebo jsou Babiš, případně Mynář.

A ono vás to neštve méně, to se nedá. Ono vás to jen už tolik nepřekvapuje.

Článek vznikl ve spolupráci s Notino.cz