Mama-live
VÁNOČNÍ DÁRKOVÝ TIP Č.1: AKTOVKA

Asi jste si všimli, dost možná už někdy v září, že se blíží Vánoce. A ty stejně jako řada aktuálních témat umí parádně rozdělit společnost. V základu na ty, kterým jde o pohodu a čas s milovanými, a na ty, kterým jde o dárky. Do kategorie první často dospějete z kategorie druhé :-D Ano, dárky milují zejména děti, i když se přiznám, že já bych nikdy nepřistoupila na Honzovy čím dál otravnější návrhy ve stylu "dárky jen dětem, my dospělí všechno máme".

V následujících dnech se podělím o pár dárkových tipů, budou pro děti i dospělé a jsou Osičkami prověřené.

Začínáme aktovkou. Možná si o ni napsal Ježíškovi i váš předškoláček, nebo školáček chce novou? Honzík svoji první dostane totiž právě pod stromeček, stejně jako jeho sestřička před třemi lety. A ta teď k narozeninám dostala novou.

Jaký byl důvod? Přiznám se, že jsme chtěli Barunku hlavně odměnit za to, jak školu zvládá, jak je zodpovědná, šikovná. Jak je na ni spoleh, plní si povinnosti a jak si to všechno jede s Baruňáčkovskou grácií. Tolik se do školy těšila, tak byla nadšená a nakonec se pokazilo, co mohlo. Měnily se jim často učitelky, byli víc doma než ve škole, však to znáte.

Malé Osičky mají svůj vkus, už i oblečení vybírám často s nimi. Takže my velcí jsme vybírali podle technických parametrů a děti pak zvolily své favority.

Na co se při výběru aktovky zaměřit?

Hmotnost aktovky: Taky máte někdy pocit, že aktovky jsou větší i těžší než ti nebozí školáci? Hmotnost brašny je asi nejčastěji diskutovaná věc na celým širým internetu. Ale rozhodně není dobře cílit jen na nejlehčí batůžky. Ty se sice nepronesou, ale nemají splňovat další důležité parametry. Norma říká, že hmotnost prázdného batohu či aktovky má být pro první stupeň maximálně 1,2 kg. Baru není úplně tintítko, tak to unese. Drobným dětem nekupujte aktovku těžší než kilo.

Ergonomicky tvarovaná záda: Když si vzpomenu na svůj kožený batoh, který byl cool, in a ničil mi příkladně záda, je mi smutno :-D Jsem ráda, že dnešní aktovky dodržují standardy a ergonomicky tvarovaný zádový systém bývá samozřejmost. A měl by mít i systém průduchů mezi 3D materiálem, aby se dítěti nepotila záda.

A pojďme si říct, že aktovka patří na záda dítěti, mně je nás rodičů vždycky tak líto, když neseme svoji tašku, balík z pošty, nákup, výkresy ze školky a k tomu v zubech aktovku :-D

Anatomicky tvarované a polstrované ramenní popruhy: Popruhy by měly být široké minimálně 4 cm, neměly by přiléhat ke krku dítěte a škrábat ho. A samozřejmě by měly být nastavitelné, protože v zimě má na sobě dítě osmnáct vrstev - však jde do školy hodinu a švédskou zimou jako Děti z Bullerbynu, ještě by nám to naše poupátko křehké umrzlo :-D

A co je důležité, je hrudní páska. Baru si ji zapíná automaticky jako pásy v autě, krásně to aktovku rozloží a podrží na zádech. Oceňuje to zejména ve dnech, kdy ze školy tahají i lavici a tempery, protože opět odchází vstříc onlajnu a karanténě :-D

Dostatečně prostorné jednotlivé kapsy/rozměr aktovky: Jedna věc je výška aktovky (prostě aby Barunku nelechtala na culíku) a druhá jsou rozměry kapes. Nahoře by neměla jít přes ramena a dole přes boky.

Ideální jsou tři kapsy: na sešity a učebnice, na svačinu a věci do družiny, na drobnosti typu klíče od skříňky nebo mobil.

Co je u aktovky důležité pro děti?

Barva a motiv byly v Barunčině režii. A když viděla fialovou, srdce a diamanty? Byla lapena!

Aktovka má být podle mě barevná, žádný nordic nenápadný design. Má děti bavit, má být vidět |(důležité jsou reflexní prvky, zvlášť pokud už vaše děti stejně jako naše Barborka jdou do školy nebo ze školy samy). A tahle je krásná, to uznávám i já.

Ač už máme doma třeťačku, která si sama šéfuje domácí úkoly, ze školy ráda chodí sama a dělá nám fakt radost, pořád se dojímám. Ten pohled, když se ráno obleče a na záda hodí batoh, je pro mě pořád výjimečný. Stejně jako její hlásek v telefonu, když mi od vrat školy volá, že Mamíííí, tak já už jdu. A já jí na to pokaždé řeknu, ať je opatrná a rozhlédne se. A těch pět minut, než zazvoní, nedělám nic, jen čekám. Bude to tak i v devítce, co? :-D

A jakou aktovku si Barunka vybrala? Zvolila "Holčičí Velký SET BAGMASTER ALFA 7 A", který kromě školního batohu obsahuje i barevně sladěný penál, super velkou lahev na pití a svačinovou krabičku. Z penálu je extrémně nadšená, nejen proto že má správné rozložení pater, ale obsahoval i nálepky a ona si mohla nazdobit rozvrh.

Článek vznikl ve spolupráci s Bagmaster, tradičním českým výrobcem anatomických batohů.