Mama-live
VÁNOČNÍ DÁRKOVÝ TIP Č.4: KNÍŽKY PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

Jestli je dárek, kterým potěšíte každého, je to podle mě knížka. Stačí vybrat dobře. Protože i lidé, kteří neradi čtou, mají svá témata. Kdo mě sledujete déle, tak tušíte, že knížky nacpu každému. Snažím se vybírat citlivě a ne jen podle sebe. Ale teď vám představím Osičkovic TOP 10 roku 2021 (kdo si dá práci s počítáním, zjistí, že jich je víc a zároveň dostane cenu Hnidopich roku, nechám na vás :-D). Pět dětských knížek a pět knížek, které jsem zhltla já. A díky dlouhodobé spolupráci s nakladatelstvím Albatros pro vás mám soutěž o Rowlingové trojku: Harry Potter a kámen mudrců, Ikabog a Vánoční prasátko. Stačí jít na můj instagram a napsat mi, jakou knížkou jste si letos udělali největší radost vy nebo která potěšila vaše děti. 

A teď už naši favorité.

Tipy na dětské knížky

J. K. Rowling, Vánoční prasátko: Letošní novinka od naší oblíbené Rowlingové je moc hezký příběh o klukovi Kubovi, který ztratil svého milovaného plyšáčka a vydává se ho hledat do Země ztracených. Tam zažívá místy i dost drsná dobrodružství, ale od autorky Harry Pottera nemohl nikdo čekat knížku i milém čuníkovi :-D Kubovi se rozvedli rodiče, má protivnou nevlastní ségru a trápení. Ale nebojte, mrkla jsem na konec a dopadne to!

J.K. Rowling, Harry Potter a kámen mudrců: První díl Harry Pottera asi není třeba představovat, nejdřív jsem jej četla Barunce já, teď si začala číst sama. Je velká fanynka, filmy miluje a moc se těšíme do Londýna.

Tohle krásně ilustrované vydání stojí opravdu za to, je to skvost. Propadli jste u vás doma pottermánii?

J. K. Rowling, Ikabog: Tahle knížka od Rowlingové je celkem mazec a plný podobenství, které pochopí až starší děti. Příšera Ikabog ohrožuje zemi, té vládne neschopný král... Každý si v tom najde svoje.

Roberto Santiago, Fotbaláci: Nejlepší čtení pro kluky, které baví i holky a nás velké. Barunka si zamilovala různé série na pokračování, Aničku apod. Chtěla jsem něco podobného i Honzíka. Celkově mám pocit, že hezké čtení pro menší kluky je trochu oříšek. Ale pak jsem narazila na Fotbaláky a nadšení je obrovské. Tým malých fotbalistů ze španělského Soto Alto nehraje žádné bomby, ale jsou to srdcaři. Frajer Tony, krásná Helena, Osmička a Bobek, Tomeo Camunas a hlavně vypravěč Pešek. A pokaždé řeší nějakou detektivku. Pešek má tátu policistu, tak to má v krvi.

My už budeme pořizovat 6.díl, hrozně dobře se to čte a je to i dost vtipné. Když se Peškova maminka rozčílí, celá rodina už voláme jako jeden muž: Blbost! Protože takhle se končí diskuse :-D

Ivana Peroutková, série o Aničce: Barunky zamilovaná série příběhů holčičky Aničky, která je její vrstevnice. To se poprvé Baru opravdu začetla a sama se ke čtení hnala.
Já prostě považuju čtení za strašně důležitý. Dává to rozhled, rozšiřuje slovní zásobu a učí to o světě. Přiznávám, že to byl delší proces, aby se Baru pročetla do této fáze. A přes Kvaka a Žbluňka to rozhodně nebylo. Konečně jsme ale našli styl, co Barunce vyhovuje. Jsou to ta kouzelná a zatoulaná zvířátka, stáje a hotely se zvířátky a příběhy malých vrstevnic. Série o holčičce Aničce je geniální. Dobře napsaná, s dějem jednoduchým tak akorát a zároveň zajímavým dost, aby to malé školačky zaujalo.

Robin Stevensová, Zločin slečnám nesluší: Jeden z objevů letošního roku a Barunčina nová knižní láska. Viděla jsem ji na Instagramu mezi tipy Lucky The Hubs, jejíž Nelinka je Barunčina vrstevnice a velká čtenářka. A detektivka pro malé slečny ve stylu Agathy Christie mě zaujala. A Baru taky. Děj se odehrává na dívčí internátní škole, kde Daisy Wellsová a Hazel Wongová založí tajný detektivní klub. A brzy mají první případ - najdou totiž v tělocvičně bezvládné tělo učitelky. A rozhodnout se vyřešit její zmizení. Jdou na to profesionálně, sbírají důkazy, zjišťují alibi. 

Skvělé je, že série Případy W+W už má nyní čtyři díly, takže můžete rovnou nakoupit ve větším.

Jaroslav Foglar, Rychlé šípy: Ke čtení mě osobně naši vedli tím, že sami četli a že nám četli. Milovala jsem to a jednou z největších srdcovek byly Rychlé šípy. Jsou dodnes. Táta mi je četl z časopisů, které četl už i on jako kluk. Teď jsou všechny komplet v tomhle nádherným souhrnným vydání a bude to knížka, která bude mít v naší knihovně čestné místo. Ať si literární kritici říkají, co chtějí, Foglar byl pro mě borec a pan spisovatel. Já dobrodružství těch jeho klukovských part hltala a kdyby si mě Mirek Dušín chtěl vzít, navrhnu Osičkovi polyamorii.

Tipy na knížky pro dospělé (možná spíš dámy)

Patrik Hartl, 15 roků lásky: Jestli někdo umí příběh ze života, dialogy, které chytnou za srdce i za bránici, a používá slovo prcíř s něhou a elegancí, je to Patrik Hartl. Jsem fanynka a tak mě podepsaná novinka jako dárek k narozeninám potěšila úplně mega. 15 roků lásky je o kadeřníkovi Alešovi, kterému jeho femme fatale pěkně zavařila. Aniž by po tom prahnul, udělala z něj tátu. Jaký je život s dvojčaty, konkrétně 15 let s dvojčaty? Najde se čas na lásku a které vztahy musí nechat jít? Vůbec mi neva, že je to dlouhé, já bych taky byla 😜😜😜Kdo jste taky v týmu Hartl?

Michaela Klevisová, Prokletý kraj: Když má vyjít nová Kleviska, skoro nemusím psát do Albatrosu, že mám zájem. A i poslední knížka naplnila očekávání. Má to všechno, co obvykle napínavé knížky Míši Klevisové mívají: menší město s historií, propletené vztahy, vztah k zvířatům a vraždu. Nemá to tentokrát vyšetřovatele Josefa Bergmana a já zjistila, že mi nechybí. Aspoň dostaly víc prostoru ty zajímavý postavy. Jihočeská vesnička má pár obyvatel a buď to tu milujete nebo děláte psí kusy, abyste se odsud dostali... Linda sem přijede zjistit, proč máma s babičkou o rodném místě málo mluví. Jaký byl děda Arnošt a kdo je tajemná ženská, která ji straší ve snech. Najde odpovědi na svoje otázky a mnohem víc. Samu sebe. Ale taky se bude bát slídila a přemýšlet, kdo vraždil...

Markéta Lukášková, Majonéza k snídani: Už od Lososa v kaluži jsem velkým fanouškem Markéty Lukáškové neboli Pandí královny. Proč? Předně umí psát. A ne, není to u spisovatele základ a samozřejmost. Mám ráda, že její postavy mají hlavu a patu, na poměrně malém prostoru jim umí dát hodně prostoru. Mám ráda, že vidí svět kolem sebe jako já. Je mi blízký její humor a že má koule říct, že je někdo pokrytec, pitomec nebo jinej -ec :-D
Majonéza k snídani se čte sama. Zamilujete si lehce autistickou Emu, Adama, co ji vytáhne z ulity, kamaráda Jana, co není rozhodně Honza a má herecký talent, že zahraje i tu majonézu. Bude vás zajímat trápení její mámy, osud despotického dědy i co v minulosti zažila Zděna. A protože Ema dělá experiment, na všechno se za vás zeptá.

Heather Morris, Tři sestry: Nevím, jestli jsou tři sestry moc nebo málo, ale knížka je to skvělá. A nejhorší je, že ten silný příběh se opravdu stal. Cibi, Magda a Livi Mellerovy slíbily jako malé holky tatínkovi, že budou vždy držet při sobě. Ale to ještě netuší, jakým zkouškám bude tento slib vystaven. Ony ale obstojí a projdou spolu peklem koncentračních táborů, jedna druhou nikdy neopustí. Co je čeká na konci cesty? Brečela jsem v průběhu knížky od Heather Morris mockrát, ale to pochopí každý, kdo četl jejího Tatéra z Osvětimi nebo Cilčinu cestu.

Kateřina Cajthamlová, Zázraky života: Od první stránky jsem měla potřebu číst Honzovi nahlas různé pasáže, všem, kdo byl ochotný poslouchat, jsem o osudech a životě Kateřiny Cajthamlové měla chuť vyprávět a když se naskytla možnost udělat s Kateřinou Cajthamlovou rozhovor na Proženy, byla jsem nadšená.
Doktorku Kateřinu jsem jako mnoho z vás znala hlavně z pořadu Jste to, co jíte. Tam vyhazovala lidem jídlo z ledničky, tlusťochům říkala, že jsou podvyživení a působila velmi přísně. Knížka Zázraky jsou logické mi nejen tuto část jejího života ukázala v novém světle. Je přísná hlavně na sebe, je neuvěřitelně chytrá a vzdělaná, vypracovala se a přesto mluví o zázracích.

Andrew Morton, Zrazená Koruna: Stránky o royal families jsem kdysi ve Story četla jako první a když jsem se dozvěděla, že na Proženách budu mít mimo jiné na starosti monitoring královské rodiny, moje vnitřní bohyně tančila oslavný tanec. Jsem Katy a Koruna mě fascinuje.

Dva roky zpátky jsem psala článek o Meghan a nestačila jsem žasnout. Rozvedená Američanka, které nevěřím nos mezi očima, se narodila ve stejný den jako královna matka. Co ta by asi řekla na volbu svého pravnuka. Asi by měla pocit, že se historie opakuje... Že tu už kdysi rozvedená Američanka byla. Wallis Simpson zamotala hlavu králi Edwardu VIII. Ten se kvůli ní vzdal trůnu a místo něj si korunu nasadil jeho mladší bratr. Král Jiří VI. je známý i jako koktavý král a byl to otec Alžběty II. Wallis a Edward byli následně odejiti z Británie a kniha Zrazená koruna je mimo jiné o jejich napojení na Hitlera. Temná kapitola světových dějin odhalena a já to hltala. Jak to máte s královskými? Jste fanoušci nebo vás nechávají chladnými?

Tak a teď už hurá na Instagram @katy_osicka, kde na vás čekají malé Osičky a soutěž o tři knížky.