Mama-live
TA SI TEDA DOPŘÁVÁ…PÉČI!

Mám za sebou hodně náročný prosinec. Hrnula jsem před sebou práci, fyzická únava šla ruku v ruce s psychickým vyčerpáním. Kamarádka mi občas volala jen, aby se ujistila, že jsem v pořádku. Nakupily se mi resty, trpěla jsem výčitkami, že jsem opět nedokázala nachystat Advent dle svých představ, o pečení cukroví jsem si mohla nechat jen zdát a to, že jsem měla předplacené on-line cvičení a propadala mi jedna lekce za druhou, byla jen třešnička na dortu. Nakonec jsem onemocněla a bylo hotovo. V tom nejlepším smyslu. Přišlo zpomalení a zamyšlení se.

Já samozřejmě vím, v čem je problém a co je třeba změnit. V první řadě na sebe musím přestat vytvářet tlak a srovnávat se. Že krasavice na Instagramu má vše tip ťop a žehlí i ručníky? To je moc hezké. Jenže ona je žena v domácnosti.

Na čem chci zapracovat? Naučím se odmítat, nebudu neustále jen přepisovat to do list, ale sednu a i drobné úkoly odbavím, svižně a rychle. A budu pečovat o ty oblasti života, které jsou zásadní. Takže moje rodina a já.

Péče o rodinu

Můžu na sebe být přísná a dívat se na sebe kriticky, jak chci, ale péči o rodinu zcela objektivně nezanedbávám. Oba to máme navíc s Honzou velmi podobné a děti jsou priorita. Takže v této oblasti resty nemám. Ale určitě chci s dětmi víc cestovat a víc si s nimi užívat. Dopřávat jim, nám všem zážitky, ukázat jim kus světa. A ony jsou nastavené stejně...

Nadělila jsem Honzovi pod stromeček výlet dle vlastního výběru, kdy měl jen říct, zda na sever či na jih. Naše malá Keliška okamžitě zbystřila (Barunka je přesně ten typ člověka, co vidí až za roh a slyší i se špunty v uších). A když zjistila, že to není dárek i pro ni a Honzíka, začala nakrabovat. Ano, děti si zvykly být s námi pořád a chtějí poznávat všechno s námi.

Rodinu tmelí společný čas, nejen zážitky. A tak my hrajeme hry, sledujeme rodinné filmy a komedie, jíme a čteme. Z deskovek jsme naprosto propadli hře Kvedlalové z Kvedlinburku a máme tip na Kroniky Avelu. A pozor! Vím, že deskové hry nejsou levné a navíc zabírají dost místa. Pár jich doma máme a jen se na ně práší, prostě skvělá recenze neznamená, že to bude hra pro nás. Proto mi přijde jako super nápad, že si je v Tlama Games můžete na týden za malý poplatek půjčit a zjistit, zda vás bude hra bavit. A ještě jeden tématický tip: karetní hra Virus je perfektní a dost se hodí do dnešní doby. Je svižná a zábavná.

Péče o vztah

Že vztah prověří první dovolená nebo společné bydlení? Nenechte se vysmát. Nejvíc jej prověří děti. A čím jsou starší, tím víc je potřeba, aby ten vztah měl pevné základy. Aspoň tak to je u nás. Jinak se velmi snadno stane, že vás děti zákeřně rozdělí.... A ony to umí! :-D Navíc nás bedlivě sledují a vy byste jim měli jít vzorem. Jenže co když jste unavení...

Četla jsem teď článek o tom, co spolehlivě nabourává vztah a prošli jsme na 100 %. Jakože děláme všechny ty chyby :-D Pracujeme večer, místo mluvení často mlčíme u seriálu, dovedeme řešit malichernost a udělat z komára velblouda apod.

Co bych tedy ráda jinak? Ač je velmi těžké randit ve školním roce, když nemáme v Praze hlídání, musíme to vymyslet a vyrazit do kina a na večeři, zcela určitě si před Barunkou obhájíme nějaký sólo trip. A teď se nám povedlo náhodou něco, co doporučuju všem: čteme stejnou knížku. Možná blbost, ale bylo to super. Honza hledal zajímavé čtivo a zaujal ho Fredrik Beckman. Smál se, dojímal a jen dočetl, převzala jsem štafetu já. A pak jsme to společně rozebírali, hádali se a povídali si o tom. Medvědín je naprostá pecka a oběma nám moc sedla.

Péče o tělo

Když se mi na podzim podařilo překonat čtyřicítkovou krizi, rozhodla jsem se, že si dopřeju. Pak se to nějak zvrtlo a nedopřála jsem si nic. Zatím teda jedu homecare a kvituju ty stoletý zásoby krémů a patlátek.

A kromě promazávaní všech problematických částí těla (tudíž s vynecháním ušních boltců jedu kompletku), jsem mezi potravinové doplňky, které každé ráno pravidelně zobu (vitamín D a C, zinek a selen), zařadila i kolagen.

Kolagen Collalloc

Proč kolagen? Protože od 25. roku se z těla postupně vytrácí a kolem čtyřicítky se jeho tvorba téměř zastavuje, ale tohle pojivo či lepidlo je sakra potřeba. Nejen kvůli kráse, ale i kvůli zdraví.

Na trhu jich je spousta, tak podle čeho jsem vybírala? Pročetla jsem si recenze a vybrala si třetí nejlepší, protože byl o minimálně polovinu levnější. A jen jsem to zmínila ve stories, přišly mi nadšené ohlasy od vás, které máte s koleganem Collalloc zkušenosti. Já kvituji kromě super složení i to, že je bez chuti a zápachu. Několik přípravků jsem v minulosti přestala užívat, bo se mi navalovalo :-D

Bioaktivní mořský kolagen Collalloc je cenově dostupný, i když složením může konkurovat dražším výrobkům. Co od kolagenu čekám? Fungující pohybový aparát, samozřejmě. Ale i pevnější pokožku, nehty a když trochu pomůže proti celulitidě, zlobit se nebudu.

Sérum na řasy Evelin

A druhá novinka v mé sebepéči je sérum na řasy. Mám řasy jemné a krátké, bez řasenky nejdu ani na záchod. A jednou jedinkrát ve svém životě jsem zkusila jít „na řasy“ – samozřejmě před svatbou, protože jsem měla pocit, že nevěsta má mít dokonalá. To vskutku má. Jenže ty řasy jsou otřesné. Já a uměláky nejdeme dohromady. Zametala jsem si s nimi brýle, vypadalo to nepřirozeně. A když vídám ty černé housenky místo řas, tak fakt nechápu. Ale trochu pohnojit ty moje vlastní, to bych vskutku ráda. V minulosti jsem sérum zkoušela a výsledek byl impozantní.

Sáhla jsem po koncentrovaném séru pro podporu růstu řas značky Eveline Cosmetics, kterou znám a mám ráda, takže má mou důvěru. Řasy posiluje a stimuluje jejich růst. Navíc výtažek z granátového jablka zajistí hydrataci a regeneraci.

Péče o duši

Péči potřebuje i psychika. O psychohygieně se toho hodně píše a málokdo si ji opravdu dopřává. Já vím, že musím spát. Osm hodin spánku a dokážu se poprat se stresem i blbou náladou.

Jsem z generace, která je na sebe tvrdá, přísná a když je problém, viníme sebe. A proto se teprve učíme přijímat fakt, že jít si popovídat na terapii nebo odpočinout na wellness pobyt není něco, co si máme zasloužit, ale prevence.

Nechystám se zatím ani do terapeutického křesla, ani na detox pobyt. Za mě zpočátku postačí zvládnout tři drobnosti a udělá to velkej efekt.

  1. Zbavte se toxických věcí a lidí. Offline i online. Online se to dělá fakt snadno, prostě dáte unfollow profilům, u kterých se vždy naštvete. Kvůli názorům nebo životnímu stylu, který jsou vám cizí a protivný. Dělá se někdo lepší, než je? Pryč s ním. Prudí a furt se vymezuje? Mažu tě, bejku. Máte vždycky pocit, že jste nula, když tam mrknete? To je přece špatně!
  2. Vadilo mi, že nestíhám číst. A i když jsem na podcasty nikdy nebyla, pomalu jim přicházím na chuť. Nechci žádné ezo kecy a plky, chci, aby to mělo přidanou hodnotu. Takže poslouchám Markétu Lukáškovou a její Příběh, který se opravdu stal. Mám ráda Blízká setkání na Českém rozhlase Dvojka a chystám se na Opravdové zločiny. Poslouchám v autě nebo když dělám práci, u které není třeba mozek, třeba při editování fotek.
  3. V rámci programu Celista, do kterého jsem se opět přihlásila, nejen cvičíme a zamýšlíme se nad jídelníčkem, ale budujeme i ozdravné rituály. Nebudete věřit, jak pomáhá ranních 15 minut klidu, studená sprcha, posezení s čajem v křesle, kdy nic nemusíte. Markéta Konupčíková nás učí se pochválit, přemýšlet nad tím, co pro sebe, svoje tělo a svoje zdraví děláme a důležitost wellness chvilek. Každá z nás už to slyšela, někdo o tom četla. Ale dodržujete to? Sem tam... Chce to pravidelně! Klidně si nastavte upomínku. Někdo si vyčlení 15 minut na učení slovíček, jiný na meditaci.

Článek vznikl ve spolupráci s Notino.cz