Mama-live
PŘIROZENÝ ROZVOJ PŘEDŠKOLÁKA? ZKUSTE 3P!

Pojďme si říct, že každýmu rodiči se narodí svým způsobem geniální dítě. Nám rovnou dvě a vsadím se, že i vy máte pocit, že je to velký dobrý. To tak příroda hezky zařídila, že jsme neobjektivní, o to víc milující :-D

Barunka je úspěšná třeťačka a často si uvědomuji, jak nám velmi usnadňuje i ztrpčuje soužití, že je celá já. Drzá rampepurda, malá Keliška, holka, co nikdy nezavře pusu. A taky milovnice školy, fanynka učitelek, pečlivá studentka a chytrá holka (sorry not sorry, jsem chytrá a ona taky, nebudu vám lhát :-D). A teď nás čeká nástup do školy podruhé. Neuvěřitelné, že náš mimipán bude prvňáček. A jak to s ním vidíme?

Honzík je normální kluk, co miluje dinosaury, fotbal, superhrdiny a hry, jejichž název zní jako lidský orgán a čínské jídlo. A taky si rád listuje v encyklopediích, naučil se pozorováním Barunky hrát na flétnu, odposlouchává anglická slovíčka, klade chytrý dotazy a i díky svojí chytrý ségře je dost napřed. Takže v září jde do školy jako čtenář a kluk, co sčítá trojciferný čísla a násobí.

Můj táta ho často pozoruje a s nadhledem matfyzáka říká, že má Honzík chytrou hlavu a pálí mu to. Nedávno jsem si četla svoje starý články, kde jsem popisovala, jak ve dvou letech spíš hekal než mluvil a teď už má nachystanou aktovku a my řešíme, jak to udělat, aby ho škola bavila, i když toho ví víc, než by měl...

Jsem zastánce přirozeného a co nejpestřejšího rozvoje hrou, nápodobou. Co se nám osvědčilo? Dětem neustále rozšiřujeme knihovnu o beletrii i encyklopedie, hrajeme zábavné i trochu vzdělávací hry, pořizujeme jim dětské časopisy, chodíme do muzeí i do divadla a necháváme je koukat na pohádky, v omezené míře na YouTube a hodně, hodně mluvíme. O všem. Co zajímá nás, co zajímá je. I když ... spíš děti mluví, hodně mluví.

Poslouchat

Mám v sobě trochu pančelku (geny neočuráš) a potřebu děti posouvat, formovat a rozvíjet. Ale musela jsem sama sebe stopnout. Abych to nepřepískla. A mnohem víc naslouchám, sleduju, co Honzíka baví, k čemu má předpoklady. Nijak ho nebrzdíme, nesnažíme se protlačit vlastní zájmy, vytváříme mu prostředí, ve kterém se může rozvíjet i odpočívat.

A víte co? Je jedno, jestli bude doktor, fotbalista nebo detektiv, hlavně když bude vydělávat kupu peněz a postará se o mně :-D

Podporovat

Předškolní rok ve školce je hodně o přípravě na školní docházku a Honzík s tím nemá žádný problém. Takže máme doma sice kupu sešitů s úkoly, ale vytahujeme je jen tehdy, když sám chce. Když si řekne, napíšu mu příklady nebo otevřeme Školákov a tam si sám počítá.

S dědou na Moravě hraje šachy, společně jedeme v deskovkách.

Předkládat možnosti

Jsem absolutně přesvědčená o tom, že čtení je k rozvoji nezbytné. Takže čteme před spaním, přes to nejede vlak. Honzík vidí, jak čteme my dva s Honzou i Barunka. A sám si občas knížku vezme a listuje, někdy čte. Miluje Fotbaláky, encyklopedie o dinosaurech nebo vesmíru, luští šifry apod.

A rozhodně se nevyhýbáme ani časopisům. Nejdřív jsem měla pocit, že časopis Bing je pro menší děti, ale mile nás překvapil. Jsou tam úkoly, jednoduché čtení tak akorát pro šestiletého kluka (malým to čtou rodiče). Znáte umíněného zajíčka Binga ze seriálu podle knih Teda Dewana? Dětem představuje zvládání každodenních situací ze života. A když je zvládne a překoná? Pak zvolá: Je to věc Bing!

Brzy bude možnost časopis vyhrát, tak sledujte bedlivě.

Článek vznikl ve spolupráci s Egmont časopisy.