Mama-live
DĚLÁM POHYBY, ALE NE VŠECHNY

Když vidím na stezkách nebo kluzištích elegantně kroužit bruslaře, moc si přeju, aby mi nešly nohy každá jinam a taky jsem byla jak labuť... Občas vyrazím na lekci jógy a říkám si, že tentokrát už mě ty pomalé táhlé pohyby a prapodivné dýchání chytnou... A ono ne. Prostě jsou pohyby, které nejsou pro mě.

Nikdy jsem nebyla sportovní maniak a bez pohybu bych asi velmi pohodlně dokázala žít. Minimálně toho ryze sportovního. Jenže jsem se rozhodla, že nechci a nebudu pecka, mám poměrně pohyblivého partnera a chci, aby děti považovaly sport a pohyb za přirozený. Tak holt ten zadek zvedám a hýbu se.

Co jsou ty moje pohyby, které mě baví, které mi snad i docela jdou a které dělám pro zábavu a které v rámci nikdy nekončícího boje s kily navíc?

Běhání

O tom, jaký mám vztah k běhu, jsem vám psala už několikrát. Na základní škole pro mě věta: "Příště si zaběhneme patnáctistovku." znamenala panickou ataku a citové vydírání mamky, aby mi na tělák napsala omluvenku. Já a běh jsme nešli dohromady.

Občas jsem to zkusila, pořád jsem tak nějak tušila, že to je cesta ke shazování kil. Ale většina pokusů končila tím, že jsem byla totálně zchvácená a nevydržela v tempu víc jak pár minut.

Nejvíc jsem se do běhání pustila v rámci hubnutí na svatbu. A tehdy mě to začalo bavit. Musela jsem si totiž srovnat v hlavě a přestat mít pocit, že musím běhat rychle. Nemusím, naopak. Směje se Honza, že já běžím tak rychle, jako on couvá? Jistě. Ale už mi to je fuk. Mám svůj rytmus, svůj čas a svou hudbu. A taky svou maximální délku - od sedmého kilometru mě začíná bolet koleno, takže vím, kdy je čas jít domů.

Jízda na kole

Jsou tři sporty, které považuju u dětí za zásadní - jízdu na kole, lyžování a plavání. To chci, aby uměly. Honza je navíc z cyklo kraje, z Břeclavska, takže máme rádi i dovolené na kolách a jásáme, jen objevíme novou cyklostezku.

Kolistiku považuji za ryze volnočasovou aktivitu a jsem ráda, že se s dětmi nepouštíme do nějakých přeborů a delších tratí.

Lyžování

Pocit, když vyjedeme všichni čtyři na lanovce a společně sjíždíme kopec, je naprosto boží. A to jsem nikdy lyžař nebyla. Na lyžáku jsem byla v první třídě a zážitky mám dva: starší holky mi řekly, že Ježíšek neexistuje (snad jsem vás teď nepřipravila o sny), a při procházce po zmrzlém kopci mi ujely nohy a sjela jsem do řeky. Z lyžování si nepamatuju nic. Na lyžáku v sedmé třídě jsem měla běžky a zážitek mám jeden: neustálé odlepování sněhu z blbě namazané skluznice.

Pak jsme se s Honzou rozhodli, že se lyžovat naučíme, a můžu říct, že za 14 společných let jsme to dokázali. A dokázali jsme to naučit i naše děti. Začátky jsme nechali na profících a teď už si to užíváme spolu.

Z lyžování mě občas bolí stehna a namlouvám si, že posiluju nohy. Ale cokoli bych během sjezdu spálila, okamžitě doplním v apre ski, takže i tento druh pohybu je čistě pro radost.

Bosu

Tváří se to jako polštářek a člověk by si i pohověl. Ve skutečnosti je bosu oblíbený mučící nástroj trenérů ve fitku. Když mi kdysi trenér vysvětloval vše o zpevněném středu těla a nadchl mě pro vlastní trenérskou licenci, bosu jsme používali často. Tahle balanční podložka je použitelná z obou stran (both sides up), připomíná polovinu gymnastického míče a procvičit s ní můžete celé tělo.

A teď jsem si našla lekce v místním fitku a jsem nadšená. Dynamická hodina uteče jako nic a tělo je zpevněné naprosto parádně. A že padám a balanc není vždy stoprocentní? Svádím to na svou výšku, ne na neohrabanost :-D

Během hodiny se pěkně zadýchám, spálím 500 kalorií a mám ze sebe skvělý pocit.

Chůze

Nevím, jestli je třeba dělat 10 tisíc kroků, ale chůze a přirozený pohyb jsou podle mě základ zdravého životního stylu. Takže pěkně ráno s dětmi do školy a školky, odpoledne totéž a ideálně to vzít přes park oklikou.

Nenachodím dost, abych považovala tenhle druh pohybu za součást hubnutí, ale s jarem se mi zapalují lejtka a možná se do chůze víc hecnu.

Domácí funkční trénink

Kamarádky mi říkají, že se doma k cvičení nedonutí. Já si to zamilovala. Není třeba žádné speciální vybavení, jen trochu prostoru ideálně u zrcadla, odporové gumy, činky a třeba židlička. A najít si videa v online prostoru, podle kterých se vám bude dobře cvičit. Já miluju cvičení s Markétou Celista, které si pouštím ze záznamu. Pak mám pár oblíbených lekcí od Pamely Reif a Ladylab. A aby mi děti nezáviděly, našla jsem i jim lekce od Fitfab Strong, protože jinak se stávalo, že chodily cvičit za mnou a na mě zbyl prostor v rohu u okna.

Stačí půl hodinka, prokládat kardio (doma jsou ideální panáky) posilováním. Ale pozor, ne každé cvičení, co na Youtube najdete, je vhodné a zdravé. Kdysi frčela Jillian Michaels a k té mám já osobně i profesionální trenéři hodně výhrad.

Co používám před a co si dopřeju po cvičení?

Kromě toho, že před každým pohybem spolknu nějaký spalovač, je samozřejmostí i deodorant. A teď jsem testovala novinku: tuhý Deodorant 24h od Vichy, který je bez hliníkových solí, alkoholu i parfemace. A funguje skvěle, to znamená, že zabraňuje opravdu účinně pocení a zároveň nedráždí citlivou pokožku a to ani čerstvě po holení.

A protože jsem se pustila intenzivně do dalšího hubnutí (tuším, že se točí epizoda číslo 362), začala jsem i to moje mlsání trochu omezovat. Když už si dám dobrotu, tak ať je aspoň trochu zdravější. Zamilovala jsem si proteinovou sušenku MoiMüv Protein Cookie od GymBeam ve variantě blueberry & white chocolate, která obsahuje pořádnou dávku bílkovin a vlákniny. Ráda si ji dám po cvičení nebo třeba v autě, když nestíhám svačit.

Co je ten váš pohyb? Napište mi do komentářů, kdekoli mě najdete :)

Článek vznikl ve spolupráci s Notino.cz