Mama-live
KAŽDODENNÍ RUTINA? AŤ MŮŽE BÝT KAŽDÝ DEN JINÝ

Rutina, stereotyp, řád a pořádek? Magická slovíčka, která po převedení do praxe a do života, mají obrovskou moc. Pamatuji se, jak letěly "placky". Čím blbější motto nebo trapnější fórek na nich byl, tím pyšněji jsme je nosili. A já si vybrala "Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos." Nebudu komentovat, každý jsme dělali chyby a v pubertě nás ovládaly hormony a pocit vlastní důležitosti :-D Ale dnes vidím, že to je vlastně neskutečná pravda. Chaos se ale podle mě dá ukočírovat jen tehdy, máte-li svou rutinu, má-li hranice a nemůže všude.

Jsem pracující máma, jejíž děti mají každý den někdy i dva kroužky, sama mám práce nad hlavu. Obrovské díky patří mému muži, protože na to nejsem sama, naopak. By mi jeblo. Ale protože je každý den jiný a navíc se neustále vynořují aktivity mimo plán nebo do toho všeho hodí vidle dětský kašlík, zvykla jsem si na náš chaos. A na své rutiny. Ta na jednu stranu pomáhá, aby se den nerozpadl, a pak taky pomáhá, abych se nerozpadla já.

Ranní káva

S rostoucím množstvím práce jsem si už navykla, že vstávám minimálně o hodinu dřív než zbytek rodiny. Ale den mi reálně začíná až s první kávou, do té doby jsem zombie a je až trochu nebezpečné a riskantní na mě mluvit.

Potřebuju si ji vypít v klidu, uklidnit myšlenky a vnutit si pocit, že i když toho mám nad hlavu, tak to zvládnu. S dětmi se ráno díváme do zrcadla a říkáme si mantru: Dnes bude nádherný den, udělám pro to všechno. Přiznám se, že tomu začínám věřit až ve chvíli, kdy se mi do žil rozlije kofein :-D

Masáž gua sha

Můžu si říkat, že péči o pleť si dopřeju pravidelně a odbornou. Ale někdy se to prostě sejde a já se na kosmetiku nedostanu tři měsíce nedostanu. A v kombinaci si zimou... Prostě není to dobrý. A já jsem ochotná zkusit kde co, kromě pouštění žilou, pijavic a skalpelu. Rozhodla jsem svoji skin care rutinu opět posunout trochu dál. Krémy a séra jsem doplnila o masáže.

Když jsem na Notino objevila tyhle masážní gua sha destičky, které jsou jedním z velkých "tajemství" či objevů východní medicíny, dost mě to zaujalo. Honza to nazval šutr na ksicht, ale nedávno jsem ho přistihla, jak si tím jezdí po tváři. Nechci žalovat, ale to se hlásit musí :-D

Masážní pomůcka Amethyst Gua Sha Plate od Crystallove je z ručně broušeného ametystu a čistí pleť od toxinů, rozjasňuje, redukuje vrásky (to je pro mě asi největší motivace a benefit) a uvolňuje i svaly v obličeji. Jezdím si tím po té mé 41leté tváři a je to neskutečný relax.

Dvacet minut čtení jen pro mě

S časem jen pro mě jsem na tom dlouhodobě na štíru, ale nijak nehořekuju a nelituju se. Když nemám práci, chci být s těmi mými, ne sama. Ale protože teď to je poslední týdny pracovně fakt náročné, přemýšlela jsem, jak se z toho nezbláznit. A dvacet minut denně, které jsou jen moje, mi přišly skvělé. A čtu. Někdy si čtu, když děti koukají na pohádku, jindy než jdeme spát, někdy si čteme s dětmi společně, protože jim to nakázala paní učitelka :-D

Přijdu na jiné myšlenky, uklidním se a načerpám energii.

Večerní čtení s dětmi

Je to tradice mnohaletá a jen málokdy ji porušíme: sprška, zoubky a jdeme číst. Střídáme se s Honzou, čteme jednu knížku dětem dohromady a je to ten nejlepší možný konec dne. I kdyby se dělo cokoli, těch 15 minut si rozhodně uděláme a moc rádi.

Je to důležité pro nás, stejně tak pro děti. Předěl mezi dnem a nocí, uklidňující moment. Máme rádi knížky napínavé i vtipné a o tyhle chvíle se nenecháme ničím připravit.

Deník Tam & zpět

Jeden z nejkrásnějších dárků k mým narozeninám byl tenhle pětiletý deník. Pokukovala jsem po něm dlouho a o to víc mě potěšilo, když mi ho kamarádi dali. Každý den si pět let děláte krátké poznámky, odpovídáte na jednoduché, ale velmi zásadní a životní otázky. A ono vám to vlastně nastavuje zrcadlo. Zabere to minutku až dvě denně a je to pro mě obrovsky přínosné, až terapeutické.

Co pomáhá vám v organizaci každodenního chaosu, abyste se nezbláznili a aby měl den mantinely?

Já přemýšlela i o chystání si oblečení den předem "ala návrat do dětství", ale to už by na sebe kladla velké nároky. Ano, v poslední době jedu osvědčené kombinace a nenutím se do velkých extravagancí. Ale s jarem na mě vždy přijde chuť do toho jít víc naplno, taky je to oblečení i víc vidět, co si budeme povídat.

A ano, začátek roku nepřál pravidelnému cvičení, ale už jsme se dohodli s dětmi, že vyběhneme. Blýská se na lepší časy!