Mama-live
PAŘÍŽ, BEJBY!

V Paříži jsem už byla. Před lety, s Honzou. Taky v září. Slavili jsme tehdy 2,5 roku. Ano, tehdy jsme slavili různé věci a různá výročí :) A já moc doufala, že mě právě v Paříži požádá o ruku. Udělal to, nebudu vás napínat :-D Ale ač zde proběhly naše nezapomenutelné zásnuby, ani jeden jsme městu nepropadli a mnohem víc nás později okouzlil Londýn. Tak jsem čekala, jaké to bude po letech a v jiné sestavě.

Bylo to úžasné! Jely jsme ve čtyřech, dámská jízda. Barunka s kamarádkou nastudovaly nejen mapu a informace o památkách, ale i Emily in Paris. A jejich těšení bylo nakažlivé.

Přípravu jsme nepodcenily. Holčičky měly stejné outfity, z čehož byla Paříž paf, měly jsme všechny mikiny Paris a já nastudovala i francouzský make-up a objednala si dokonalou červenou rtěnku od Diora, Rouge Dior Forever, odstín 999. Matná, skvěle se nanáší i drží a z odstínu jsem hotová, je perfektní. Sice pořád ještě neumím tu nedbalost Francouzek, ale u Moulin Rouge jsem si připadala velmi chic s plnými rudými rty :)

Co byly highlighty našeho čtyřdenního francouzského poznávání?

Francouzská pohoda a smysl pro krásu

Jestli něco Francouzi umí, je to užívat si život. A nepodceňovat krásu, styl a umění. Zamilovaly jsme se do místních cukráren a pekáren, kde každý kousek, každá cukrovinka jsou uměleckým dílem. Byly jsme okouzlené jejich parky se zelenými židličkami, kde si lidé během obědové pauzy čtou a jedí salát. A naprosto nás nadchl styl oblékání místních žen.

Ač mají trendy a aktuální módní hity v malíčku, nepotkáte dvě stejně oblečené ženy. Každá svému outfitu dodá osobitost a vlastní invenci. Když jsem poslední den stála v jejich Zaře, trpěla jsem a musela odejít. Vybrat si jeden či dva kousky, které bych do již tak narvaného kufru nacpala, mi přišlo nemožné. Vzala bych totiž bez přehánění všechno.

Po stopách Emily in Paris

Populární seriál o Američance, která přijede Francouze učit marketing a sociální sítě, mě nikdy nebral. Móda za mě divná, Emily přitroublá a Gabriel prdelatý... :-D Jenže Barunku s Danielkou seriál pohltil a my vždy do našich denních plánů zařadily i některou ze seriálových lokací.

Navštívily jsme tak náměstí, kde jsou kousek od sebe dveře do bytu Emily, restaurace chefa Gabriela i pekárna, kde si Em koupila první pain au chocolat. Byly jsme mrknout i u její firmy, u Savoir. A nevynechaly jsme ani nádhernou uličku na Montmartr kousek od Sacré-Cœur.

Byla to ve finále přidaná hodnota našeho výletu a k holčičárně se hodila.

Z druhého patra Eiffelovky

Dvě věci byly předem naplánované včetně času návštěvy. Já totiž odmítám stát frontu. Nevím, možná mám pocit, že je to pod moji úroveň, ale spíš žiju trysko-život a ztratit drahocenné minuty nebo hodiny ve frontě mi přijde nemyslitelné.

Proto jsme lístky na Eiffelovu věž objednaly předem. Cesta výtahem byla vyprodaná, tak jsme měly vstup po schodech do 2. patra. Na kondičku perfektní :-D

Eiffelovka nás ohromila, žádná kupa šrotu, jak jí někteří říkají, ale majestátní ikona Paříže. S holčičkami jsme si ji nastudovaly a máme tisíce fotek jak z druhého patra, tak z okolí věže.

Dojetí u Mona Lisy (ne naše)

Naše plánovačky měly jasno, že musíme do Galerie Louvre a k Mona Lise. Tam jsem kdysi nebyla, právě kvůli frontám. Teď jsme měly lístky na konkrétní hodinu a bylo to perfektní.

K Mona Lise mířily davy, to nás ale vůbec nerušilo, žily jsme v naší veselé bublině. Následně jsme si stouply do chumlu před obraz a trpělivě čekaly, až se dostaneme až před něj. Ostré lokty, které obvykle používám na koncertech, se hodily. Ocenila jsem ale i bojovnost japonské turistky, která byla rovnocennou soupeřkou :-D

Když jsme se probojovaly až před obraz, všechny nás překvapilo, že ochranka pustila metr od něj zvláštní dvojici. Po chvíli nám došlo, že pán je slepý. Všechny vtipy jsem spolkla a čekala, co se bude dít. Děl se hysterický pláč a ohromné dojetí. Až jsem se styděla, že ve mně, ač vidím, Mona Lisa tyto pocity nevyvolává.

V galerii jsme pak i omrkly korunovační klenoty, egyptské faraony a nějaké vázy, nic nerozbily a myslím, že ani neukradly, a šly na pizzu a makronku :-D

Výhled z galerie

Už před lety jsme v průvodci Jana Šmída našli informaci, že nej výhled na město je z Galerie Lafayette. Terasa v 7. patře luxusního nákupního centra opravdu stojí za návštěvu. V galerii si pak zcela jistě nic nekoupíte, leda byste z Paříže chtěli odjet bez ledviny :-D Ale vonět budete ještě týden, protože přízemní parfumerii se nejde vyhnout :-D

Uličky Montmartre

Třetí den byl tzv. volný. Neměly jsme nikde být na čas a čekal nás Montmartr a Sacré-Cœur. Jako obvykle jsme tam šly pěšky, což od našeho bytu kousek od Vítězného oblouku znamenalo pěkný výlet. Ale my nikam nespěchaly a užívaly si sobotní Paříž.

Montmartr je nádherný, bazilika dechberoucí (vstup zdarma, fronta jde rychle) a jídlo v restauraci Marcel výborné. U Moulin Rouge jsme si udělaly fotky a šly zase pomalu zpět do centra, čekala nás noční Paříž. Ta malinko zklamala, čekaly jsme víc světýlek. Navíc se mi podařilo skupinu přesvědčit, že mapa kecá a domů jsme to vzaly nechtěnou oklikou přes trošinku temnější park. Udělala jsem nám závěr výlet dobrodružnější, ale velkého vděku se mi nedostalo.

3 dny v Paříži

Moje tipy a co se nám osvědčilo: Jet na víc dní a nespěchat. Nepojímat to jako gastro-tour (děti fakt neocení restauraci s Michelinskou hvězdou), takže jsme jedly i ve fastfoodech, koupily si salát nebo sendvič a snědly ho venku, nakoupily jsme si šunky a sýry na obložený talíř domů apod. Neustále jsme holčičkám připomínaly, aby si hlídaly své věci a byly jsme fakt opatrné. Nevyužívaly jsme MHD, ale poctivě si vše prochodily. Vstupenku na Eiffelovku a do galerie Louvre jsme koupily předem. Chodily jsme podle navigace v Google Maps, kamarádka si druhý den koupila power banku, abychom večer zvládly zavolat Uber nebo najít cestu domů.

Den 1: Pěšky k Eiffelovce, následně Invalidovna, Pantheon, NotreDam.

Den 2: Pěšky k Galerii Louvre, následně Royal Palace, Champs-Élysées a Galerie Lafayette.

Den 3: Pěšky na Montmartre, Sacré-Cœur, Moulin Rouge a večerní Champs-Élysées a rozsvícená Paříž.

Článek vznikl ve spolupráci s Notino.cz