Třetí ze série bulharských článků je tu. V září a s deštěm za okny, ale k moři se nejezdí jen v létě a vy jste navíc praktické hlavičky a pokud vás z mých tipů něco zaujme, tak si to na příští rok co? Tak si to zapamatujete, pokud jste ještě svěží, a nebo někam uložíte, pokud patříte mezi okoralé, jako jsem já.
A teď tedy tipy, co se nám u moře opravdu osvědčilo...
Co zabalit, když jedete s dětmi k moři? Alkohol? Drogy? Pět knih? Podpatky aspoň troje? ... tak toto berte jako položky, které balit nemusíte :-D Já neměla knihu fyzicky žádnou, Honza něco stáhl do čtečky a jednu z nich přelouskal.
Máme za sebou různé dovolené, krátké i delší, v Čechách i za hranicemi, v zimě i v létě. Pokaždé si říkám, že teď už doopravdy sepíšu seznam a příště to prostě podle něj naskládám a za hodinu můžeme jet. Neudělala jsem to a asi ani neudělám.
Každá dovolená je jiná a žádá si jiný obsah zavazadel. Stejně jako si nepíšu seznam na nákup, který by mě zbytečně omezoval, balím pokaždé jinak a s čistou hlavou.
Tentokrát to bylo zase úplně jiné. Na dovolenou jsme letěli, tudíž bylo předem jasné, kolik zavazadel můžu nacpat a kolik mohou maximálně dohromady vážit.
Na druhou stranu jsme taky věděli, že v Bulharsku bude celý týden opravdu pěkně, takže jsem nemusela balit mikiny a pláštěnky. A taky jsme věděli, že nebudou žádné výlety, tracky a výšlapy, že tedy nebudou potřeba krosny, pohory a podobné srandičky.
Velkou výhodou bylo, že hotel pro nás nebyl neznámý, moji rodiče tam strávili dovolenou i loni a měli jsme představu, co se zde pořídit dá a co je lepší si přivézt.
A dovolená u moře má ještě jednu velkou výhodu pro malé děti - moře a písek. Vy dodáte jen nějaké to nářadí a máte vystaráno.
Je mi hloupé psát na seznam TOP věcí mezi lopatky a kloboučky i moje rodiče, ale patří tam a na první místo. Nemít sebou babi a dědu, bylo by to méně pohodové a zábavné.
Co jsme tedy ocenili a hodně využili:
NA PLÁŽ, PRO ZÁBAVU
Barunka měla sebou čtvery plavky :-D Honzík dvoje. Oba měli UV trička, kloboučky a brýle. Vše jsme plně využili. Plavky i UV trička koupíte všude možně (my třeba Decathlon), jde hlavně o to, o jaké motivy máte zájem. Já nebyla ze Spidermana nadšená, ale holt kupovat vybavení k moři v červenci, je hloupé, a v Honzíkově velikosti to bylo v tu chvíli široko daleko jediné :-D
Ale vypíchnu brýle a kloboučky. O brýlích KiETLA jsem psala samostatný článek (TADY) a nemohu si je vynachválit. Nerozbitné, dobře sedí, v praktickém pouzdře a jedno odpoledne se Honzík bavil tím, že po nás střílel pásek, kterým by si měl za hlavou brýlky uchytit :-D Kloboučky jsem dlouho neřešila, oba mají kšiltovky a Baru slamáček, ale pak jsem začala pozorovat, že pod kšiltovkou se oběma potí hlavy. Opět mě zachránila KiETLA. Kloboučky jsou dokonalé. Slušivé, lehounké, mají UV filtr, skvěle drží a největší benefit je prodloužená část na krku, za to palec nahoru.
Jako asi takhle - malé Osičky byly jediné děti pod 15, které měly u moře nebo u bazénu nejen přes poledne pokrývku hlavy. Nepochopím, jsem asi stará škola. A měnit to nebudu. Kloboučky jsme využili 100 %, dětem slušely, seděly, nevadily, mohly v nich do vody.
Pro Barunku jsme měli i župánkové šatičky, aby se zahřála po hodinovém řádění v moři nebo bazénu. Honzík do vody tak nadšeně a na tak dlouho nechodil, tak to nebylo třeba.
Obě děti měly sice boty do vody, ale ty nebyly třeva, protože písek byl hladký a na došlap příjemný. A na pláži byly k ničemu, protože do nich lezl písek a to dřelo. Takže pokud jedete na pláž s pískem a nehodláte chodit po korálových útesech, nejsou třeba. Normálně chodily oba v obyč Coqui botkách.
Moje mamka sebou přivezla jednu sadu bábovek a druhou jsme dokoupili v hotelovém obchůdku. Vezli jsme jedny rukávky a kruh, druhé rukávky jsme koupili. A koupili jsme ještě lehátko a balon.
A nesmím zapomenout na nafukovací sloníky - Barunka je koupila pro sebe a brášku během moravských prázdninek s babičkou a stali se plážovými plyšáky malých Osiček.
Měli jsme pro oba pár knížek, nějaké karetní hry, ale ve finále bychom se bez nich obešly, četlo se v letadle a jednou po obědě u kávy, karty jsme nehráli ani jednou.
OBLEČENÍ:
V Bulharsku ani na vrcholu léta nebývají taková horka jako v Turecku nebo v Egyptě. Dětem jsem prostě zabalila letní věci na týden.
Pro Honzíka kraťasy, trička. Na večer a do letadla i plátěné kalhoty a kardigany, když se po osmé ochladilo. Jídelna byla klimatizovaná a i na pokoji jsme si trochu chladili, tak to nebylo jen a pouze na tílko :-D
Barunka nosila kraťásky, tílka, bavlněné šatičky a pak se šňořila na večeře.
Měla jsem toho samozřejmě pro jistotu víc, protože Honzík je čuník a Baru náladová princezna, ale nechybělo nic.
HYGIENICKÉ POTŘEBY:
Já jsem zvyklá si pro sebe i děti všechno vozit z domu. Mycí potřeby, opalovací krémy i krémy po opalování. To jsem neměla v plánu na místě pořizovat. Takže ne denní, půldenní a noční krémíčky, sprej na nos, zásyp na ucho a máslo na zádek, ale jednu univerzální, ale domácí variantu.
Mycí pěna pro děti, kartáčky a pasty, opa a po opa, krémy na prdelky a tak. Klasika.
Vezli jsme i Honzíkovy plínky, nakonec vůbec nebylo potřeba je dokupovat, protože měl plínku v jídelně a na spaní, jinak zvládal být bez ní a kropil zvesela hotelové trávníky :-D
Děti toto léto mažeme Garnier krémem s UV 50+ a po opalování používáme tradiční Panthenol. Nebyl ani náznak spálení u dětí, tam jsme byli vážně pečliví a i pravidelně ochrannou vrstvu obnovovali. Já se samozřejmě spálila, ale já jsem trhlá a ráda trpím a těším se vždy, až rudá část zhnědne.
Bulharské moře není nijak přehnaně slané, tak jsme nemuseli ani děti po koupání sprchovat, mazali jsme, jen oschly :-D
LÉKÁRNIČKA:
Lékarničku jsme tentokrát vezli zásobenou docela obstojně. Poučeni první dovolenou u moře, kdy dvouletá Baru chrchlala a soplila a my měli v lékárničce čípky na zácpu a prošlý Paralen a půjčovali si teploměr od kamarádů. A v italské apotéce jsem lékarnici přemluvila akorát na hříšně drahá homeopatika.
Během letošní dovolené jsme použili jen kapky OCU flash do očí - děti mají očka citlivější a sluníčko odrážející se od vody i písku jim je podráždilo, ale nebylo to nic hrozného. Což je samozřejmě ideální varianta.
Co jsme ale vezli? Kromě klasických čípků a sirupů na srážení teploty a kapek na kašel, které máme ozkoušené, jsem zabalila Akutol ochranný plastický obvaz - díky Ditu za tip! a voděodolné náplasti, Pruriced gel (na všelijaké pupínky, neštovice a další nezbednosti), ušní sprej Acido a Psilo balsam na agresivní ďobance a alergické reakce. A teploměr bezdotykový. A pro všechny případy jsme sebou měli i sáčky Smecty na žaludeční trable.
A měla jsem sebou i gelové chladivé/hřejivé obklady TheraPearl. Pro Honzíka zelenou žabičku a pro Barunku růžové prasátko. Obklady buď nahřejete v mikrvolnce a třeba přiložíte na bolavé bříško, nebo vymrazíte v mrazáku a chladíte bouli. Ani jedno nebylo u moře potřeba, ale hned po příjezdu domů hodil Honzík takovou šipku na hřišti, že jsem se bála, že přišel o oko. Nepřišel, ale žabka měla práci.
JÍDLO A PITÍ:
Objednat all inclusive a vézt sebou jídlo? Tak určitě, bez řízků k moři nejedu :-D
Barunka ve svých skoro pěti a Honzík ve dvou letech baští skoro všechno a byla jsem si jistá, že z bohatého výběru jim v restauraci jistě poskládáme chutné menu. U nás v hotelu byl dokonce hlavní bufet a pak bufet dětský, kde prostě byla vhodná jídla pro děti -těstoviny s různými omáčkami, mini pizzy, samozřejmě hranolky, kuřecí maso se zeleninou. Barunka tak dlouho načuhovala dědovi do polévky, až začal brát rovnou dvě misky :-D
Takže k snídani vajíčka, párek, rýžová kaše, ovoce. K obědu maso a těstovinky, k večeři něco v podobném stylu.
Vždy jsme při snídani udělali na pláž dětem housky se šunkou a nabrali ovoce, takže o svačinku bylo postaráno. A měla jsem sebou ovocné kapsičky a musli tyčinky od Hipp, to jediné jsem vezla z domu a děti číhaly na zvířátko na samolepce (sbíráte taky? lepíte?).
Co se týče pitného režimu, tak v rámci all inclusive je samozřejmě pití k dispozici. Bulharsko je civilizace, voda balená je tu pitná a hotel měl celkem úroveň, nebyl žádný důvod se tu bát. Z plážového baru jsme si nosili neustále kelímky s vodou a jablečným džusem. Vodu na mléko a obecně k pití na pokoji jsme si kupovali balenou v obchůdku přes ulici. A ano, tady jsme si kupovali i víno, oříšky, prosciutto a jiné pochutiny na večer na terasu, vy hnidopichové, ale sakra na dovolenou jsme nepřijeli jíst kotáž a suchary, ne??? :-D
Když si to tak čtu, tak vlastně nesděluji žádná velká moudra, nedávám tajné tipy. A víte co? To mě na té naší dovolené bavilo vlastně nejvíc. Že nijak nevybočovala z "normálu", že nebylo třeba nic speciálního chystat, na něco se připravovat. Prostě jsme jen popojeli za mořem :-D
Pokud jste nečetli první dva články, tak TADY najdete pikošky z pobytu a TADY příběh o tom, kterak Osičky letadlem letěly a spoustu srandy zažily :-D Tímto bulharský seriál končím. Na blogu se teď bude chvíli objevovat Jeník a jeho druhý rok, podzim, zima, Vánoc, znáte to... Krásný večer :-*














